Borówka amerykańska: brązowienie i zasychanie liści, pędów

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
asior00
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 22 mar 2016, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

borówka zmiany na liściach

Post »

Witam .Mam problem po nawożeniu borówki nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym dla borówki liście zaczeły schnąć. 3 tygodnie wcześnie podsypałem siarczanem amonu i obficie podlałem czy jest to efekt przenawożenia?Jeśli tak to co zrobić?
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: borówka zmiany na liściach

Post »

Zrób fotkę będzie widać co i jak , zakwaszasz ziemię ? W czym jest posadzona borówka w jakiej glebie , trocinach itp. ? Znasz pH. podłoża w którym rośnie?
asior00
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 22 mar 2016, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: borówka zmiany na liściach

Post »

Na 100 procent to przenawożenie pH poniżej 3,5.Ziemia ogólnie kwaśna a stało się tak po dwóch dniach od nasypania nawozu.Co zrobić?Liście zrobiły się brązowe po prostu suche.
jacek660
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 paź 2016, o 19:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Żółte liście w borówce

Post »

Witam. Tydzień temu sadziłem borówki. Sadzonki były ładne ale po doslownie 2 dniach zaczelo sie z nimi robic cos dziwnego. Czekam na analize gleby. Co to wg was jest? jak to zwalczyć. Czy to jakaś choroba czy czegoś jej brakuje? Wg płynu Helliga kwasowość jest ok. Borówki sadziłem w bruzdach wymieszanych z orfem wysokim kwaśnym. Oto kilka zdjęć
Obrazek

Obrazek

Obrazek



Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Borówka amerykańska brązowienie i zasychanie liści,pędów

Post »

Witaj na forum!
Dziwnego? - tzn co Cię niepokoi? W kwestii wyglądu, to w październiku borówka wyjęta z doniczki i położona na blaszanym dachu nie będzie wyglądać po dwóch dniach źle. Więc o co tu chodzi?
Masz jakieś doświadczenie z kwasomierzem Heliga- pytam btw, bo plantacja to długoczasowa inwestycja i trzeba się dobrze przygotować. Masz inne obserwacje potwierdzające przydatność gleby dla roślin kwaśnolubnych na Twojej działce?
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
jacek660
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 paź 2016, o 19:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska brązowienie i zasychanie liści,pędów

Post »

Na działce rosną chwasty kwaśnolubne takie jak skrzyp. Czyli wg ciebie tak właśnie powinna wygladać o tej porze roku po posadzeniu? Szczerze przyznam że nie zajmowałem się żadnymi roślinami wcześniej wiec moga sie pojawiac z mojej strony pytania ktore dla wielu was beda sie wydawac smieszne.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska brązowienie i zasychanie liści,pędów

Post »

Skrzyp wyrósł mi na grządce z paprykami, pH 7,2.
predii
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 3 cze 2014, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Mozę ktoś będzie wiedział co z nią nie tak. Posadzona 3tyg w kwaśnym torfie z dodatkiem nawozu do borówki ok łyżeczki na 10L ziemi zaczęła marnieć. Wczoraj wypłukane korzenie i czysty torf

Obrazek
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Moim zdaniem jej już niewiele pomoże, na moje oko prawie uschła, nawóz pomijam.
Ok 3 tygodnie temu to jak pamiętam upały były, rozluźniłeś/aś korzenie? nawodnione były przed sadzeniem?
predii
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 3 cze 2014, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Sucho na pewno nie miała. Otwory oczywiście są podlana byla siarczanem amonu 5% ok 0,5 litra a dodatkowo zauważyłem że w korzeniach były kuleczki nawozu wolno działającego więc póki co to obstawiam przenaworzenie.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Rozluźniłeś korzenie?
predii
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 3 cze 2014, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Korzenie rozluźnione, torf był wymieszany z nawozem przed sadzeniem 2 tyg po posadzeniu były podlewane ok 0,5l siar amonu 0,5% 25g na 5l drugi krzak identycznie traktowany żyje i rośnie ladnie
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Susza fizjologiczna, ugotowane korzenie..przyczyn wiele, teraz to bez znaczenia. Możesz dać mu szansę sadząc go w grunt w torf (z wiadra) w jakimś jasnym, w miarę przewiewnym miejscu, ale z dala od słońca. NIC NIE OBCINAJ ani nie usuwaj.
Nie powinno się nawozić w pierwszym roku po posadzeniu, krzak w doniczce ze szkółki ma tego dobra wystarczającą ilość. Poza tym przechodzi duży stres po zmianie warunków, musi mieć czas żeby się zaaklimatyzować.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”