Ognik (Pyracantha ) szkodniki ,choroby

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ania k
200p
200p
Posty: 205
Od: 4 lis 2008, o 10:38
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Gdy zaglądałam do niego ostatnio miał dopiero kilka brązowiejących owoców, a teraz :(
Przypuszczam, że tak właśnie wygląda ognik porażony parchem.
Obrazek Obrazek Obrazek
Zdrowych owoców już nie ma wcale. Listki jeszcze nie opadają. Porażenie liści w postaci brązowych plamek widać głównie od spodu.
Zdjęcie całego ognika można powiększyć.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Poobrywaj czym prędzej te zbrązowiałe owoce, nie ma sensu trzymać ich do wiosny, bo jakieś choróbsko się wda.Wiosną zobaczysz jak zacznie rosnąć, czy nowe liście będą zdrowe..A może przykrywałaś podczas ostatniego 'ataku' zimy czymś mało przewiewnym tego ognika? W takim przypadku owoce też mogą zacząć pleśnieć.Najlepiej byłoby wsadzić go nawet teraz do gruntu, jeśli wiesz gdzie i masz przygotowane miejsce.
Awatar użytkownika
ania k
200p
200p
Posty: 205
Od: 4 lis 2008, o 10:38
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Nie był przykrywany. Pierwsze brązowe owoce zauważyłam już przed tym nagłym atakiem zimy.
Owoce oberwałam, kilka liści też. A może powinnam oberwać wszystkie listki z jakąkolwiek plamką? Tylko czy mu bardziej nie zaszkodzę.
Pozostaje czekać do wiosny i możliwie szybko wysadzić do gruntu. Teraz nie bardzo mogę.
Czy on może zarazić inne rośliny. Ogników więcej nie mam.
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Aniu - mój ognik wyglądał podobnie ale się z nim nie cackałam i uciachałam wszystko co było podejrzane.
Awatar użytkownika
ania k
200p
200p
Posty: 205
Od: 4 lis 2008, o 10:38
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

No to mi trochę ulżyło, bo już myślałam, co by tu innego w przewidziane mu miejsce wsadzić. Al;e dla tych owoców warto poczekać. Za rok go trochę opatulę i podsypie nawozu jesiennego.
Pocieszył mnie też komentarz, że najpierw rośnie w szerz, bo myślałam, że mój ma za słabe pędy, albo to jakaś odmiana płożąca ;)
W jego wyglądzie nic się nie zmienia, przetrwał śniegi i -15.
barfir
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 cze 2015, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ognik (Pyracantha ) szkodniki ,choroby

Post »

Witam.
Jestem nowy na tym forum i witam wszystkich. Otóż mam problem z Ognikiem. Pojawiły się na nim dziwne strupy, z których po próbie ich starcia wypada biały pył. Obawiam się, że to coś poważnego? Dołączam zdjęcie. Proszę o pomoc bardziej doświadczonych użytkowników i o radę co z tym zrobić? Czym pryskać?
Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Problem z OGNIK-iem

Post »

Są to czerwce - tarczniki.
Awatar użytkownika
gruuubas
200p
200p
Posty: 227
Od: 21 maja 2010, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Ognik wiecznie porażony...

Post »

Hej! Szukam porady w sprawie powtarzającej się rok w rok awarii ognika, którego owoce porażane są regularnie czymś co sprawia wrażenie jakby je paliło, nie pozwalając dojrzeć (ani nawet osiągnąć pełnych rozmiarów) i pokrywając czarnym nalotem. Spryskuję te krzaki topsinem, ale nic to nie daje i szczerze mówiąc jestem na granicy decyzji o ich usunięciu, bo żadnej uciechy z ich pomarańczowych owoców nie ma. Może ktoś się z tym spotkał i coś poradzi?

Obrazek
gruubas
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Ognik (Pyracantha ) szkodniki ,choroby

Post »

Domyślam się,że krzewy masz duże,tak odbieram ich wygląd ze zdjęcia więc nie jest to zapewne sprawa niewłaściwego podłoża - ogniki nie znoszą gliny i wcześniej lub później zamierają - pozostaje więc silne porażenie grzybowe na co też wskazują odbarwione liście na krzewie


Musisz im poświęcić więcej uwagi w następnym sezonie i zastosować skutecznie opryski grzybobójcze jak tylko pojawią się pierwsze plamy na liściach
Wybierz ze 4 różne fungicydy i co 2 tygodnie wykonaj opryski przemiennie.
To z pewnością pomoże.
To tylko propozycja np. Discus,Saprol,Mildex,Amistar
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
gruuubas
200p
200p
Posty: 227
Od: 21 maja 2010, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ognik (Pyracantha ) szkodniki ,choroby

Post »

Faktycznie krzaki są duże, a gleba ciężka, ale na tej samej glebie mam jeszcze 6 innych ogników którym coś podobnego się nie przydarza. Te są akurat największe więc trochę mi szkoda je usuwać. Staram się je pryskać Topsinem od początku sezonu ale pewnie masz rację że naprzemienne opryski będą skuteczniejsze. Tylko to płukanie opryskiwacza... ;-) Dzięki!
gruubas
synekmamusi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 lip 2018, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ognik- porażone owoce. Grzyb?

Post »

Witam Was po raz pierwszy,
Mam problem z owocami ogniska, ktore wyglądają tak jak poniżej. Praktycznie wszysktkie krzaki ognika (10), są w takim stanie.

Pozdrawiam
Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Ognik (Pyracantha ) szkodniki ,choroby

Post »

Wygląda na parch ognika, poczytaj jest sporo informacji.
synekmamusi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 lip 2018, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ognik (Pyracantha ) szkodniki ,choroby

Post »

Dzięki za sugestie. poczytałem i chce powycinać owoce
zarażone, spalić i popryskał fungicydem. zobaczymy czy to przyniesie efekt.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”