Zmiany na czosnku tegorocznym Jarus

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
adrino
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 paź 2014, o 12:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zmiany na czosnku tegorocznym Jarus

Post »

Witam wszystkich na forum:))
Mam pytanie której mnie nurtuje, otóż często na jednej cebulce po obraniu, a bardzo rzadko na dwóch w całej główce znajduje się jakaś brązowa plama. Sytuacja nie dotyczy całego zbioru, bynajmniej nie w każdej główce to zauważyłem. Nurtuje mnie ważna kwestia bo zapewne jest to jakiś stan gnicia i pytanie moje jest takie czy cała główka taka idzie do kosza w wyniku takiej cebulki, mimo że reszta ma kolor w całości mleczny bez jakichkolwiek skaz? Czy jeszcze na tym etapie niezarażona reszta nadaje się do spożycia. Poniżej przesyłam foto:

Obrazek

Obrazek

Drugie pytanie jest takie a mianowicie dlaczego na cebulkach mamy taki zielonkawą powierzchnie jak poniżej. Zauważyłem to jak wysadzałem czosnek do ziemi i wydaje mi się że wynikało to z tego że pojawiła się już mini łodyga w cebulce wynikająca z czasu jego posadzenia. Ale sytuacje zauważyłem w tegorocznym zbiorze nie w jakiejś znacznej skali. Stan taki jakby był nie dojrzały przy wierzchołku bo tam właśnie i od tego miejsca zachodzą zmiany ale nie szczególnie głęboko.

Sytuację znalazłem podobną w internecie zauważając zdjęcie w artykule gdzie link przesyłam poniżej. Widzimy tam jedną obraną cebulkę na tle całych główek. Właśnie ta cebulka ma taki zielonkawy kolor.
http://poradnikogrodniczy.pl/czosnek-sa ... horoby.php
Nie mam własnego foto bo zmiana jest tak mała że ledwo ją widać na zdjęciach.





A niżej fotka dotycząca reszty obranych cebulek z chorej główki. Te ciemniejsze plamy to odciśnięcia od obierania. Wiec nie sugerujcie sie że tam się psuję. Kolor ma jednolity.


Obrazek

Obrazek



Dziękuje wszystkim za zainteresowanie i pomoc :))
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zmiany na czosnku tegorocznym Jarus

Post »

Jest to początek choroby grzybowej. Taki ząbek nie wolno już sadzić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”