Sosna - choroby, szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Sosna - choroby, szkodniki

Post »

Mojej sosence -Pinus Strobus Radiata masowo żółkną igły.
Znalazłam na drzewku taki jakby kokon z waty , w środku którego są takie beżowe krótkie wałeczki .
Proszę o pomoc i radę jak uratować drzewko.Zdjęcia niestety mją kiepską ostrość .
Obrazek Obrazek
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Jeszcze raz obejrzałam sosenkę i znalazłam na niej mnóstwo takich maciupeńkich kulek jakby z waty przyklejonych do gałązek i pnia.
Wsystkie igły na tych oblepionych gałązkach są suche i brązowe .
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

Objawy bardziej przypominają Osutkę sosny,polecam oprysk BRAVO 500 SC
Adam
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
Awatar użytkownika
Krzyk80
50p
50p
Posty: 83
Od: 26 kwie 2007, o 23:31
Lokalizacja: Krosno woj. podkarpackie

Post »

Niewykluczone że na osłabionym z jakichś przyczyn drzewku nie mogły wystąpić naraz szkodnik i choroba: Ochojnik i Osutka.
Pozdrawiam
Krzysztof
Awatar użytkownika
Anku
100p
100p
Posty: 120
Od: 15 lip 2006, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Zamościa

Post »

goni@k

Wygląda mi to na ochojnika wejmutkowego ( Pineus strobi) lub miodownicę szpilkowa wełnistą ( Schizolachnus pineti).
Nie jestem pewny, gdyż na podstawie zamieszczonego tu opisu i zdjęć trudno definitywnie stwierdzić jaki to jest szkodnik (a nawet czy szkodnik?).
Traktuj więc moją informację jako podpowiedź do dalszych ustaleń.
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Anku,Twoje sugestie są trafne,bardzo dziękuję za pomoc . :D .
Ze zdjęć wynika ,że to ochojnik wejmutkowy,tak właśnie wygląda moje drzewko oblepione białymi kropeczkami.
Na pewno nie są to skutki psiego moczu ponieważ mam same suki a ogródek ,w którym rośnie ta sosenka jest odgrodzony od pozostałej części działki i tam pieski nie mają wstępu.
Nie jest to też normalne zrzucanie igieł niestety.
Zgadzam się natomiast z tezą ,że ta duża kulka waty z larwami nie ma związku z chorobą drzewka ,takie same kokonki znalazłam w trawie w innych miejscach.
Anku,gorąca prośba do Ciebie ,doradź preparat ,który zwalczy tego ochojnika.
Wczoraj wykonałam oprysk preparatem Talstar ponieważ tak mi doradzono w sklepie ogrodniczym.
Awatar użytkownika
Anku
100p
100p
Posty: 120
Od: 15 lip 2006, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Zamościa

Post »

Anku,Twoje sugestie są trafne,bardzo dziękuję za pomoc . :D .
Ze zdjęć wynika ,że to ochojnik wejmutkowy,tak właśnie wygląda moje drzewko oblepione białymi kropeczkami.
Na pewno nie są to skutki psiego moczu ponieważ mam same suki a ogródek ,w którym rośnie ta sosenka jest odgrodzony od pozostałej części działki i tam pieski nie mają wstępu.
Nie jest to też normalne zrzucanie igieł niestety.
Zgadzam się natomiast z tezą ,że ta duża kulka waty z larwami nie ma związku z chorobą drzewka ,takie same kokonki znalazłam w trawie w innych miejscach.
Anku,gorąca prośba do Ciebie ,doradź preparat ,który zwalczy tego ochojnika.
Wczoraj wykonałam oprysk preparatem Talstar ponieważ tak mi doradzono w sklepie ogrodniczym.[/quote]
Jeżeli to jest faktycznie ochojnik wejmutkowy jak sugerowałem w poście który został nie wiem dlaczego zmoderowany (nie miał nic wspólnego z wątkiem o chorobach żywotników), to proponuje oprysk wiosną (teraz) Promanal 60 EC (2,0%) lub Sumi-alpha 050 EC kiedyś stosowano też Ambusz 25 EC ale został wycofany z obrotu.
A tak na marginesie to z tą sosną wejmutką raczej będziesz miał kłopoty, gdyż jest narażona na grożną chorobę rdzę wejmutkowo-porzeczkową . Z tego też wzgledu ten gatunek sosny jest coraz rzadziej produkowany w szkółkach do nasadzeń w ogrodach. Sosna ta jest rzeczywiście ładna ale coż... :( .
..
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Obrazek
Wkleiłam kolejne zdjęcie ale niestety ostrość jest kiepska.
Bardzo lubię tę sosenkę,tym bardziej ,że dostałam ją w prezencie od męża :D :wink: :roll:
Skorzystam z Twoich rad Anku,dziękuję. :D
TomaOs
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 lip 2007, o 09:19

Iglaki - czarna sosna i choroba..

Post »

Kilkanaście dni temu zauważyłem, że moje iglaki - szczególnie sosna czarna - "złapały" jakąś chorobę. Objawy: "czubek" oraz końcówki gałęzi szybko brązowieją i po krótkim czasie odpadają. Poszczególne gałęzie też brązowieją, a dzrzewo ogólnie wygląda coraz gorzej - igły stają się jaśniejsze, jakby bardziej wiotkie. Pytałem w sklepie ogrodniczym - zaproponowano mi środek p. brązowieniu igieł. Obawiam, że to coś poważniejszego .
Bardzo proszę o poradę i podpowiedź w sprawie środka zapobiegawczego! Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Post »

Najprawdopodobniej jest to zamieranie wierzchołków pędów sosny lub zamieranie pędów sosny choroba powodowana przez grzyby. Koniecznie trzeba wykonać oprysk myślę, że najlepsze będą jeden z wymienionych preparatów: Captafol lub Maneb lub Ziram lub Cyprex. sprawdzę jeszcze w literaturze jutro dam odpowiedź. Niestety nie wiem na ile te preparaty są dostępne w sklepach ogrodniczych.
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
ZULA
100p
100p
Posty: 120
Od: 8 sie 2007, o 21:39
Lokalizacja: WARSZAWA

Post »

Moje zwykłe sosny tez tak żółkną, proces taki zauważyłam od lipca tego roku, też nie znam przyczyny tego żółknięcia, do tego lata nic takiego nie miało miejsca, sosony piękne rosły i nic im nie dolegało, posadziłam zakupione w lipcu 2 jodły i świerka srebrzystego i niestety zupełnie mi zżółkły a w końcu uschły, więc je tydzień temu wykopałam i wyrzuciłam, chociaż je podlewałam więc nie susza była chyba przyczyną.
Zbyszek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 20 cze 2006, o 13:37
Lokalizacja: Dolnosląskie

Post »

To żółkniecię igieł wygląda na to iż zostały zaatakowane przez osutkę (taki grzyb który atakuje igły). Sprawdź czy na igłach nie ma kropek czarnych bądź brązowych. Jeżeli tak to sprawdź również czy takich kropek nie ma igłach jeszcze zielonych. Jeżeli są kropki na igłach musisz oberwać wszystkie igły z tymi kropkami i wyzbierać te które opadły. A pozostałe drzewko opryskać preparatem grzybobójczym np. Topsin, Dithane, Sarfun. Co prawda teraz jest już póżno na opryski przeciw osutce należy to robić od początku lipca ale proponuje spróbować aby osutka nie atakowała kolejnych igieł.
kwiatulla
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 5 sie 2007, o 13:43
Lokalizacja: Szkocja

Post »

dziękuje wszystkim za odpowiedzi

pomyslałem że to może byc przesuszenie ponieważ gdy ją kupiłem ziemia miała zielony mecha teraz usechł. Ale swoja droga na iglach zielonych są czarne kropki i teraz mam zmartwienie bo takich preparatów u mnie nie ma. Gdy poszedłem do ogrodniczego i zapytałem sie o to wszyscy zrobili wielkie oczy jakby słyszeli to po raz pierwszy w zyciu
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”