Chirurgia drzew - PORADY

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

U mnie to działa. Miedzian prosto z butelki
A sztuczna kora to bzdura, niestety najczęściej stosowana w celu zamaskowania nieleczonych ubytków.
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

ERNRUD pisze:Januszu, jak aktywujesz mechanizmy obronne wspierające start kalusa? Malujesz roztworem miedzianu? Miedzian może "przypalać" młode tkanki, jeśli zastosujemy zbyt duże stężenie. Tworzenie wałka kalusowego wspomaga bardzo efektywnie nanoszenie substancji organicznych, które znajdziemy w składzie preparatu SZTUCZNA KORA (nie mylić z innymi - to płynna ciecz o brązowym zabarwieniu). Dobrze działają też hormony odpowiadające za podziały komórkowe. Są to niestety substancje, które mogą wpłynąć tylko połowicznie na gojenie się rany. Pamiętajmy, że najważniejszy czynnik, od którego to zależy to gatunek witalność drzewa. Jeśli leczymy trudne rany, gdzie kalus pojawia się bardzo wolno to radzę odpuścić taką suplementację. To jak brać wit. C na raka.
To wszystko teoria
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Ojj, nie teoria. :roll:
Robiliśmy doświadczenie na 70 czereśniach 'Kordia'. Zdzieraliśmy kwadrat korowiny z łykiem 10x10 cm i zabezpieczaliśmy róznymi środkami w 3 powtórzeniach (3 drzewa tym samym prepatarem). Testowane były różne Funabeny, Dendromal, Tervanol, LacBalsam, Koro-derma, Sadomal., także impregnaty, farba emulsyjna z różnymi dodatkami, hormony (IBA, NAA, BA) i właśnie Sztuczna Kora.
Oczywiście jest fatalna pod tym względem, że nie tworzy żadnej powłoki, ale w jednym aspekcie wypadła fascynująco. We wszystkich innych przypadkach odsłonięte drewno obeschło, a kalus pojawiał się dookoła, w miejscach cięcia... Wiecie co stało się z drewnem po zabezpieczeniu Sztuczną Korą? Kalus zregenerował się płatem z promieni rdzeniowych na całej powierzchni uszkodzenia! Potem oczywiście wystawiony na promieniowanie obsechł, ale gdyby był pod owinięciem, udałoby się zaleczyć w ten sposób cały ubytek kory. To jest tylko informacja o potencjale, jaki posiada ten środek - to jest bomba witaminowa, ale nie nadaje się jako taka do zabezpieczania ran po cięciu, bo nie spełnia wtedy żadnej funkcji oprócz estetycznej.
U mnie to działa. Miedzian prosto z butelki
Na powyższym przykładzie widać, że nie szkodzi. Trzeba jednak zauważyć, że zdjęcie obrazuje młode, witalne drzewo, które bez żadnej interwencji samo wygoiłoby tą ranę. Pytanie czy nie w takim samym tempie bez Twojej ingerencji. Jest jasne, że miedzian jest barierą dla potencjalnych patogenów ranowych, ale jednak mało trwałą. Nie uchroni niestety przed zasiedleniem drewna przez huby na dużych ranach.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
michal79
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 30 mar 2017, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

A zatem na odwiert Funaben Plus?
I rzeczywiście kołek rozporowy? Jak rozumiem ma to być tylko część plastikowa, bez śruby ?
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Polecałbym rurkę nierdzewną, albo chociaż PCV. W odwiert owszem funaben.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
michal79
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 30 mar 2017, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Dzięki, po deszczach spróbuję przeprowadzić operację i wrzucić rezultaty.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Tylko to trzeba będzie regularnie przepychać. Rurka powinna mieć co najmniej 3cm średnicy. Popatrz na przykład Szarej Renety ze strony 5 wątku.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
michal79
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 30 mar 2017, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

No to dziś już po operacji.
Na początek wywierciłem dziurę 10mm, ale była nieco za wysoko i zrobiłem to jeszcze raz
Obrazek

Potem malowanie wnętrza i obu otworów Funabenem Plus
Obrazek

Wreszcie w każdy odwiert wstawiłem osłonkę kołka rozporowego
Obrazek

Działka wzbogaciła się o nowe ważne narzędzie ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
mathun
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 maja 2016, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Cześć!
Mam w swoim ogródku kilka zaniedbanych drzewek. W tym oto taki dwie jabłonki. Zdjęcia nie przedstawiają wszystkiego bo ogólnie wszystko jest to samo i się powtarza. Gałązki wyłamane, po których są stare dziury, suche kikuty z którymi nie wiem co zrobić (usunąć, zamalować, czekać aż spróchnieją). Grzyb i zrakowacenia (czy jak to się nazywa). Większe dziury/ubytki kory, a w środku suche spękane drewno. Ogólnie problem jest z całymi jabłonkami. Gdyby problem był na jednej, czy dwóch gałązkach to można by je wyciąć.
Proszę o rady jak o to zadbać. Dodam że drzewka nie mają problemu z owocowaniem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Tak wyglądają moja śliwa i grusza:

Obrazek

Obrazek



a tak orzech włoski:


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

a tutaj jest coś w rodzaju "miseczki" w której wiecznie woda stoi. Czy może to mieć zły wpływ na drzewo? może powinienem zamontować jakąś rynienkę (nad), albo odpływ (pod).
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Posty połączono/ER
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
"Kiedy w ogrodzie zwiędły już najpiękniejsze kwiaty
i chwasty wydają się urocze."
Sokrates
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Michał79, dwa otworki na takiej małej przestrzeni mogą skończyć się martwicą. Nie trzeba było zabezpieczać funabenem całej powierzchni ubytku. To tylko tyle zastrzeżeń ode mnie. :wink:
mathun, pewnym jest to, że trzeba usunąć wszystkie czopy/kikuty - cięcia na obrączkę. Poza nimi jest u Ciebie wiele typów ran i każdy należy potraktować indywidualnie. Na pierwszym zdjęciu trzeba dociąć drewno do zdrowej tkanki i zabezpieczyć funaben na obrzeżach + drewnochron we wnętrzu. Na drugim i trzecim dociąć czop do obrączki i można nie zabezpieczać, bo są już bariery fenolowe. Potem są dwa ubytki, które można zostawić w spokoju. Śliwa i grusza, jeśli nie mają mokrych pni od wycieku soku tylko od deszczu to jest ok. Dalej rany posmarowane funabenem są ok. Te niezasmarowane można zaimpregnować olejem do drewna. Miseczka jest problemem, ale przecież nie będziesz usuwał jednego z pni - trzeba by zeszczepić je wiązaniem żywym. Dalej to co, cement? Potem rana rakowa do oczyszczenia do zdrowego drewna i zabezpieczenia funabenem z dodatkiem topsinu 5%. Na ostatnim zdjęciu nic nie ruszać.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
michal79
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 30 mar 2017, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Shit. Tak to jest jak się zaczyna. Mam nadzieję i tak polepszyłem staruszce sytuację. Pobrałem już kiełki do zaszczepienia za parę sezonów. Tylko monitorować, czy jakoś zadziałać z tymi moimi błędami?
Awatar użytkownika
mathun
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 maja 2016, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Dziękuje za odpowiedź.
ERNRUD pisze:trzeba by zaszczepić je wiązaniem żywym.
Wiązaniem żywym - czyli ? Chodzi o okulizację w połowie czerwca żywym oczkiem?
Prosiłbym o jakieś szczegóły jak to się robi, ewentualnie link do strony z wyjaśnieniem.
Szczepić centralnie w środku miseczki?

Nie nie ma na zdjęciach cementu. Farba emulsyjna z miedzianem 50WP.

Nie do końca zrozumiałem co się tyczy orzecha. To co na pierwszym zdjęciu orzecha wyczyściłem. Niestety nie cale bo jest za wąsko w dół jak i w górę. Nie mogę ręki włożyć. To co się dało wybrałem łyżką. Dużo tam było tkanki miekkiej, trocin itp. Dużo robactwa typu prosionki. Ogólnie dzióra zrobiła się dość duża. Była mokra w środku. Zrobiłem wylot wody (ale nie wiem czy nie za wysoko).

Wątek prześledziłem i często pojawia się DREWNOCHRON.
Problem w tym że na półkach sklepowych pod tą marką kryją się różne rzeczy, m.in. impregnat extra, lakiero-bejca, lakiero-bejca żelowa, lakier, lakiero-bejca extra, lazura do drewna, pokost lniany, impregnat gruntujący, lakier jachtowy.
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
"Kiedy w ogrodzie zwiędły już najpiękniejsze kwiaty
i chwasty wydają się urocze."
Sokrates
michal79
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 30 mar 2017, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

mathun pisze:Dziękuje za odpowiedź.
Wiązaniem żywym - czyli ?
Zgaduję, że chodzi o coś takiego:

https://images67.fotosik.pl/1076/e86de3b53ed70253.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”