Chirurgia drzew - PORADY

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Le Pakul
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 20 maja 2015, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Ten kawałek metalu został w ten sposób założony na drzewo żeby się nie "rozdarło" na dwie części. To był wobec tego zły pomysł? Jakie skutki pociągnie za sobą wspomniane puchnięcie pnia? Czy ten metal powinienem zdjąć? Czymś zastąpić?
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Tak w skrócie, łączenie dwu pni bym wykonał sporo wyżej. Jako opaski-łączenia używałem prętów stalowych, gwintowanych. Pnie przewiercałem na wylot w jednej, poziomej linii. Pręt przesadzałem przez otwory. Nakrętki i duże podkładki po zewnętrznych dwu stronach. Odpowiednim kluczem dokręcić. Przy żywotnikach zdawało egzamin i pnie były zabezpieczone na lata.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Le Pakul
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 20 maja 2015, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Jak obliczyć wysokość, na której powinienem przewiercić pnie? Miejsca po nawierceniu trzeba jakoś "opatrzyć"? Co zrobić z samym pęknięciem i dziuplą, których zdjęcia zamieściłem?
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Najpierw odpowiem bartkowi_O. To wygląda na starą ranę zakażoną patogenami kory. Ponieważ nie widzę wycieków gumy, wydaje mi się, że nie ma tu udziału bakterii odpowiedzialnej za raka bakteryjnego. Dlatego po dokładnym oczyszczeniu na wiosnę proponuje zabezpieczenie funabenem z dodatkiem topsinu. Szczepienie mostowe będzie trudne do wykonania i może nie przynieść w tym przypadku pożądanych efektów. Trzeba też sobie powiedzieć, że drzewo brzoskwini z takim uszczerbkiem nie osiągnie górnej granicy długowieczności. Co to za sznureczki w koronie?
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Le Pakul: muszę uznać instalację takiej obejmy jako błąd. Faktycznie, scala ona ładnie oba konary, ale wraz z ich wzrostem na grubość pojawiać będzie się problem. Spływ produkowanych substancji odżywczych do korzeni będzie utrudniony, przez co nad obrączką pojawi się nadprodukcja tkanki. W gorszym przypadku cała część drzewa nad obejmą obumrze na skutek niedokarmienia (wariant pesymistyczny i to za kilkanaście lat). W lepszym przypadku drewno obleje obrączkę, ale nigdy się ponad nią nie połączy i drzewo będzie podatne na złamanie. Tak czy siak polecam zdjąć tą obejmę i założyć wiązanie sztywne na wzór tego co zaproponował Seedkris. Wysokość nawiertu tak jak na obrazku. Ważne jest, aby felce przebiegały pod kątem prostym do pnia, dlatego obierz z kory i wydrąż miejsca pod podkładki. Jak już je założysz i skręcisz wiązanie to zabezpiecz odkryte tkanki funabenem. Instalację wiązań sztywnych masz opisaną w tym wątku, też na przykładzie jabłoni, ale w celu wzmocnienia pustego pnia (str. 5).
Obrazek
Dziupla jest wypełniona próchnem - w pniu jest zgnilizna drewna. Wybierz tyle ile się da. Nie opłaca się otwierać tego ubytku. :wink:
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
bartek_O
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 11 lis 2015, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

ERNRUD o tym właśnie zapomniałem napisać gałąź w tym miejscu kiedyś się nadłamała ale teraz się zrosło i sznurek jest usunięty, nie wiem za bardzo co z tym zrobić, wiosną chcę ją przyciąć żeby ją trochę odciążyć. Szczepienia mostowego spróbuję wilków jak na razie nie brakuje, poszukam też podkładki do zaszczepienia tej brzoskwini, owoce ma dobre szkoda byłoby ją stracić.
chipis84
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 8 mar 2016, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Witam.
Nie wiem czy w odpowiednim temacie sie pytam, ale chodzi mi o identyfikacje tego co spotkało jedną mojąjabłoń oraz o poradę co z tym mogę zrobić?
Dziś zauważyłem,że na jednej jabłoni kora jest odrapana(przynajmniej wygląda na odrapaną,nie na taką która sama odpadła),może przez koty? a pod spodem zauważyłem objawy żerowania kornika. Poniżej zamieszczam fotke tego co zastałem i może mi ktoś pomóc co z tym zrobić?
Obrazek
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Potężna zgorzel mrozowa. Koty mogły odrapać korę, która odstawała już w wyniku tej zgorzeli, więc nie stawiałbym ich w roli oskarżonych. Tak samo korniki, czy też inne owady - to wszystko pojawia się wtórnie - nie jest przyczyną tej martwicy. Na przyszłość w ochronie przed takimi wydarzeniami zalecam koniecznie bielenie drzew.
A co teraz? Najskuteczniejsze byłyby szczepienia mostowe, ale będą w tym przypadku trudne do założenia. Pierwsze, co trzeba zrobić to oczyszczenie wszystkiego do twardego drewna. Zdejmij całą korę aż do tkanki, gdzie ujrzysz zielone łyko. Całe obrzeża uszkodzenia pomaluj funabenem. Pozostanie odkryte drewno we wnętrzu rany. I tutaj, w zależności od poziomu destrukcji drewna, mogę zalecić impregnację olejem do drewna (jeśli drewno będzie czyste) lub drewnochronem (jeśli będzie podpróchniałe lub pokryte grzybami pleśniowymi).
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

ERNRUD pisze:trzeba zrobić to oczyszczenie wszystkiego do twardego drewna. Zdejmij całą korę aż do tkanki, gdzie ujrzysz zielone łyko.
Nie przesadź- z pnia może zostać skorupka i drzewo Cię przywali! :lol:
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

EE no, twardziel nie da się wydrążyć. ;:216
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
tomaszbag
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 mar 2016, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Witajcie dzisiaj się zarejestrowałem ponieważ potrzebuje Waszej cennej dla drzewa porady.

Na działce mojej mamy rośnie 100 - 120 letni Dąb.

Gdy drzewo było jeszcze małe :) sąsiadka nie chciała go i podcinała go siekierą aż prawie nie wykitował :/

Odbił i ma się całkiem dobrze jednak cały czas próbuje zalać starą ranę z dzieciństwa / okresu młodości

Jest tam drewno chyba z dziurkami po kornikach i spróchniałe

Poradzie jak mu pomodz czy jest taka szansa na przyklejenie już spóźnionego plastra na tą ranę?

Pozdrawiam
Tomek
Obrazek
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Dobrze, że się zgłosiłeś.
Co mam rozumieć pod pojęciem "spóźnionego plastra"?
Ogólnie sytuacja wygląda tak, że dęby szypułkowy i bezszypułkowy mają wysoką zdolność do obarierowywania uszkodzonych, a nawet gnijących tkanek związkami fenolowymi. W głębi pnia na granicy zdrowego i martwego drewna stworzyła się już więc bariera, która nie pozwoli na ewentualne gnicie zdrowej części pnia, ale temu zjawisku trzeba pomóc, gdyż część rany znajduje się pod powierzchnią ziemi, co zwiększa jednak ryzyko próchnienia.
Odgarnij całą ziemię z ubytku. Cały obszar rany trzeba osuszyć. Zobaczymy jaki jest stan drewna, które znajduje się pod powierzchnią. Jeśli wystąpił mursz, trzeba będzie wyfrezować ubytek do twardego drewna. Potem robi się drenaż na pół metra poniżej rany. Żwir pozwoli na odpływ wody. Będzie ważne, aby utrzymywać niską wilgotność drewna.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
tomaszbag
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 mar 2016, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

ERNRUD dziękuje za Twoją odpowiedz i zainteresowanie
Uspokoiłeś mnie trochę, że to drzewo jest silne :)

"spóźniony plaster" - czy mogę temu drzewu jakoś pomódz czy lepiej zostawić tak jak jest by mu przypadkiem nie zaszkodzić

Złapałem za saperkę i wstępnie odsłoniłem co mogłem.
Z prawej strony zdjęcia jest beton na którym stoi murowany mur - ogrodzenie.

Czuję ze powinienem trochę odkuć tego betonu z 15 - 20 cm by mieć lepszy dostęp ponieważ pod nim jest próchno.
Przy tym betoniku od strony pnia jest dziura pchnąłem palcem i wpadła prawie cała dłoń.

Ten duży korzeń, który jest pod ziemią wydaje się być twardy i zdrowy.



Po lewej stronie zdjęcia w odkopanym dołku ( lewa ściana wykopanego dołka ) jest tam jakaś spróchniała część drzewa.
1. Czy mogę ją wyjąć i oczyścić miejsce na razie np szczotką do zamiatania ?
2. Kopać szerzej ?
3. Kopać głębiej?

Obrazek

W DropBox udostępniam więcej zdjęć
https://www.dropbox.com/sh/a5yf3cv928nz ... l8d9a?dl=0

Poproszę o porady

Pozdrawiam Tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”