Chirurgia drzew - PORADY

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rysiu
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 4 cze 2008, o 08:12
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Wiśnia ma ponad 20 lat a widoczne pęknięcie istnieje jakieś 4 lata... Mimo tego wiśnia owocuje i rodzi dorodne owoce. Myślę, że powinienem coś z tym pęknięciem zrobić jeno że nie bardzo wiem co. Pomożecie ? Obrazek
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Zabezpiecz odkryte drewno preparatami grzybobójczymi ( np.: Funaben)
Awatar użytkownika
rysiu
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 4 cze 2008, o 08:12
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post »

I nic więcej ? Wystarczy ? Kiedyś pomalowałem odkryte drewno farbą emulsyjną,która jednak po jakimś czasie poodpadała...
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Rana jest już stara i widać że drzewo ma problem z zalaniem jej nową korą proponuję w styczniu pobrać z drzewa dziki(zrazy przechować je w wilgotnym piasku w chłodnej piwnicy) i wczesną wiosną zrobić szczepienie mostowe a następnie całość dopiero zasmarować Funabenem lub maścią ogrodniczą nie mniej jednak teraz dobrze by było pomalować ranę emulsją z dodatkiem miedzianu a na zimę posmarować maścią ogrodniczą i okryć ranę papierem falistym conajmniej w dwóch warstwach dobrze go owiązując sznurkiem wokół pnia. :D
Awatar użytkownika
rysiu
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 4 cze 2008, o 08:12
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post »

Możesz uzupełnić swoją radę o proporcje farby i miedzianu ? Np. na litr farby ile tego wsypać - 1 gram ? :?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Na litr farby cztery łyżki stołowe miedzianu. :D
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4172
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Oderwana kora u jabłoni

Post »

Witam!

Mam na działce starą jabłoń 'Papierówka', u której fragment kory jest poważnie uszkodzony.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zaczęło się od tego, że w tym miejscu był wcześniej konar, który został wycięty. Z biegiem lat drewno umarło i cały kikut po gałęzi wysechł. Było widać objawy żerowania robactwa (dziurki, trociny). Postanowiłem oderwać to stare drewno, ale okazało się, że w miarę jak odłupwałem jego fragmenty drewno robiło się coraz bardziej miękkie. Nie chciałem robić zbyt dużego spustoszenia, więc zaprzestałem.
Czy mam wyłuszczyć chore drewno do żywej tkanki i zostawić taką dziurę z korą po bokach, czy też jakoś zabezpieczyć to uszkodzenie?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Gdyby to było moje drzewo wyczyściłbym do zdrowej tkanki, przyciął korę by ją spoziomować z pniem (jak na zdjęciu) a następnie całość zamalowałbym białą emulsją z miedzianem a na wiosnę jak już drzewo zacznie żyć w pąkach zasmarowałbym całą ranę maścią ogrodniczą. Można też spróbować szczepienia mostowego w kwietniu by przyspieszyć gojenie się rany i wytworzenie nowej kory.

Obrazek
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Każda rana po usuniętej gałęzi, to wrota infekcji patogenów (głównie grzybów). Z reguły skutkuje ona skróceniem okresu życia drzew. Tak zwane zabezpieczanie ran środkami grzybobójczymi, jest fikcją i ma znaczenie jedynie kosmetyczne. Patogeny są powszechnie obecne i jeśli drzewo nie wytworzy skutecznych mechanizmów obronnych, to działający przez krótki z reguły czas fungicyd nie ochroni drzew przed infekcją - dowiodły tego prowadzone w ostatnim czasie badania.
Tako rzecze ekspert dendrologii, dr inż. Jacek Borowski, wykładowca Drzewoznawstwa na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie.

Ranę bezpośrednio po cieciu można i trzeba zabezpieczyć, ale przy tak rozległym uszkodzeniu i martwej tkance faktycznie ta ociupina fungicydu niewiele pomoże.
Kilka lat temu ratowałem jabłoń w ogrodzie, cenną ze wględu na cień, bo jabłka ma, i owszem, ale takie, że gdyby kogoś w głowę trafił... cadaver :D Tak jak pisze Czarodziej- wydłubałem martwe, co sie dało, a nastepnie całośc kilka razy umalowałem Drewnochronem (palisander, pod kolor :D ) Zdrowa tkanka nie chłonie, a martwa się nasączyła.
Zabieg ów, dość brutalny i owszem,przeprowadziłem lat temu 5. Co gorsza, jabłoń miała opieńkę w szyi korzeniowej- z jednej strony odstająca korę i pod nią ryzomorfy. Potraktowałem owo zjawisko jw. Rośnie i ma się dobrze. Stopniowo zalewa rany.
A szczepienie mostowe jak najbardziej.
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Post »

Drzewo do tej pory radziło sobie dobrze - obficie owocowało i nie chorowało.

Obrazek

Wygląda na to, że drewno idące do usuniętego konara obumarło, jako niepotrzebne, a pozostało tylko to zdrowe. Soki do tej pory wędrowały bez przeszkód do zdrowej części jabłoni, więc czy szczepienie mostowe jest konieczne?
A z tym malowaniem to świetna sprawa! Przynajmniej nie będzie rzucał się w oczy ten jasny kolor.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Szczepienie mostowe pozwoli szybciej zalać ranę drzewu a przez to zmniejszyć ryzyko uszkodzenia całej jabłoni przez infekcję patogenów jak napisał MirekL, rana jest duża i nie łatwo będzie ją korą drzewu zalać a szczepienie mostowe ten proces zdecydowanie przyspiesza. :wink:
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

W tym układzie szczepienie mostowe to tylko teoria. Nie ma odrostów korzeniowych a tak długiego zraza się nie uzyska.
Po wyczyszczeniu (MirekL) i wygładzeniu dłutem (najlepiej półokrągłym)uszkodzonej tkanki to co żywe posmarować 5 % roztworem Topsin M500 SC
w farbie emulsyjnej lateksowej białej a drewno impegnatem lub drewnochronem(MirekL)
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”