Dziwne choroby azalii (i rododendronów?)

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
JaBaal
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 8 sie 2007, o 02:26

Dziwne choroby azalii (i rododendronów?)

Post »

Pytanie 1.:
Wsadziłem sobie Azalię. Dostała dziwnych plam, pomyślałem, że to efekt przesadzenia:
Obrazek.
Zwróćcie uwagę na to, że wokół brzegu liścia jest dziwna otoczka z ciemnych plamek. Reszta rośliny wygląda tak:
Obrazek
Po tych młodych pędach mam nadzieję że to przejściowa sytuacja (z plamami).
Inne ujęcie rośliny:
Obrazek
Temat plam na azalii już był: mam zwyczaj po 'zapisaniu się' na jakieś nowe (dla mnie) forum wyczytać wszystko, a dopiero potem pisać. Ale w temacie podobnym Grzesiowi nie porobiły się takie 'otoczki z plam' na liściach jak na moim pierwszym zdjęciu (nieostre - telefonem robione). O co tu może chodzić?
Pytanie 2.:
Wsadziłem też małe rododenrony. Wyglądają dobrze poza jednym, który dostał 'usychania', co wygląda tak:
Obrazek
Dostaje nowych pędów i mnie to napawa otuchą. Czy to może być efekt przesadzania?
Awatar użytkownika
gensty
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 sie 2006, o 19:19
Lokalizacja: Olsztyn

Post »

Witam serdecznie. Powiem od razu że jeszcze się uczę i pytanie które zadam może wydać się głupie, ale odnośnie tego małego rododendrona, sprawdziłeś pH podłoża w które go wsadzałeś?? czasem nawet torf czy podłoże przeznaczone wg producenta do wrzosowatych okazuje się mieć pH sięgające nawet 6.0, a to niedozwolone i naganne w przypadku rododendronów.. jeśli chodzi o te plamy obstawiam brak któregoś ze składników. Powód?? żółknące do okoła liście... plamy mogą gybyć efektem końcowym, finalnym braku składnika.. Nie jestem niestety w stanie powiedzieć jakiego..Jeśli ktoś wie o co chodzi i co to jest, również z chęcią się dowiem.. Pozdrawiam serdecznie.
Student:)
Awatar użytkownika
broniusz
---
Posty: 375
Od: 24 mar 2006, o 21:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

Moim zdaniem na dwóch pierwszych krzakach widać wyraźnie początki jakiejś infekcji. Może być to spowodowane niedawnym przesadzaniem. Opryskaj preparatem grzybobójczym np. bravo. Dodatkowo widać że krzak ma poskręcane liście co może być oznaką złego pH. Obniż pH stosując siarkę bądź kwas ortofosforowy. Co do trzeciego zdjęcia to nie widzę dokładnie.
pozdrawiam
broniusz
Broniusz
Oldmike
100p
100p
Posty: 111
Od: 13 cze 2007, o 20:46
Lokalizacja: Łódź

Post »

Dla mnie ewidentnie są one przenawożone azotem. Swiadczą o tym ciemnozielone stare liście.
Jeżeli to nie Ty przenawoziłeś, byc może w sklepie za dużo wlali nawozów.

Pozdrawiam
Michał
JaBaal
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 8 sie 2007, o 02:26

Post »

Dzięki za odpowiedzi.
Ziemia była specjalnie rododendronowa, a wszystkie obok wyglądają zdrowo. Dlatego mniemam, że to raczej nie pH ziemi zawiniło. Spróbuję najpierw czymś grzybobójczym.
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

uszkodzenia termiczne
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Oldmike
100p
100p
Posty: 111
Od: 13 cze 2007, o 20:46
Lokalizacja: Łódź

Post »

pogotowie ogrodnicze pisze:uszkodzenia termiczne
Azot w formie amonowej NH4 jest antagonistą potasu i wydaje mi się, że te uszkodzenia nie są wynikiem uszkodzeń termicznych lecz blokowania K. Młode liście mają nerw zielony a jasno żółte blaszki czyli może to być chloroza żelazowa związana również z nadmiarem azotu?

Ale nie upieram się przy swojej racji. Ja bym podlewał, podlewał i podlewał wypłukując tym azot.
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: Dziwne choroby azalii (i rododendronów?)

Post »

Witam na moich nowych azaliach na liściach pojawił się biały nalot -taki jakby mechowy -- czy to jakaś choroba ?
duduś
Icemenka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 15 lis 2008, o 19:20

Re: Dziwne choroby azalii (i rododendronów?)

Post »

Ja też mam chyba ten sam problem i nie wiem za bardzo jak sobie z nim poradić, a mianowice moja azalia posadzona wiosna tego roku pięknie rosła ale zaniepokoił mnie biały nalot na liściach który zaatakował moją rośline od dołu przechodząc ku górze. Spryskałam dwa razy preparatem grzybobójczym i czekam, z tym że nie wiem czy właściwie podeszłam do tego problemu.
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: Dziwne choroby azalii (i rododendronów?)

Post »

ktoś polecił mi popryskać wodą z mlekiem w stos. 1;3 ( 1 mleka , 3 wody)
duduś
Icemenka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 15 lis 2008, o 19:20

Re: Dziwne choroby azalii (i rododendronów?)

Post »

Mieszanka z wody i mleka pomogła?? A wiesz co to może być za choroba??
Spryskałam dwa razy preparatem grzybobójczym i na razie efektów nie widze.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Dziwne choroby azalii (i rododendronów?)

Post »

Icemenka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 15 lis 2008, o 19:20

Re: Dziwne choroby azalii (i rododendronów?)

Post »

[quote="monika"]Icemenka -> http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... y#p2411758 (mączniak prawdziwy)

Dzięki na pewno spróbuje :)
Listki które pociemniały pod wpływem tego białego nalotu to raczej nie maja szans na powrót zielonego koloru??
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”