Choroby i szkodniki dalii

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Teraz co 5 dni czosnkiem, skrzypem raz na tydzień, 2-3 razy wystarczy. Te opryski na robaki co Ci podałem są biologiczne, czyli 0 chemii.
Moje wątki
Festina Lente
javier
200p
200p
Posty: 207
Od: 15 sie 2014, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Biotit:

Bylem dziś w Castoramie ale niestety nie mieli Spintor a ten drugi Agriphyt Final nie natrafiłem na niego w sieci w jakimś polski esklepie.Bo rozumiem że na robaki to Spintor?
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Jeden i drugi jest na robaki. SpinTor spokojnie kupisz w sieci.
Informacja o środku
Moje wątki
Festina Lente
paulina11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 28 maja 2016, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach dalii i begonii

Post »

proszę o pomoc co z moją begonią zwisającą? czy też ma za mokro? początkowo na środku listka miała biały nalot a teraz zrobiło się coś takiego.
Obrazek

Obrazek
Anandi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 wrz 2016, o 07:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby i szkodniki dalii

Post »

Witam,
bardzo prosiłabym o pomoc w rozpoznaniu przypadłości moich dalii - pierwszy raz takowe posiadam i nie wiem co im jest i jak im pomóc:
młode liście są pozwijane w ruloniki, boje sie ze przez to rośliny nie zakwitną :(
są też widoczne ślady "obgryzania" ale wydaje mi się to bez związku..
Z góry dziękuję za pomoc.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9813
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Choroby i szkodniki dalii

Post »

Przyczyn może być kilka. Zwijanie liści w ruloniki przy wielu rożnych roślinach może wskazywać na działalność insektów ssących, gąsienic. Obejrzyj, czy nie ma śladów np pajęczyn, odchodów lub samych owadów.
Może być też skutkiem choroby wirusowej.
No i może tak się stać na wskutek działania środków chemicznych (nie były czasami pryskane na mszyce?).
Obserwuj, czy kwiaty się rozwijają. Gdyby był lipiec, doradziłabym Ci obcięcie tych nieciekawych pędów, ale rozumiem, że chcesz obejrzeć te kwiaty - może się uda! :wink:
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
Anandi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 wrz 2016, o 07:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby i szkodniki dalii

Post »

Witaj,
zaglądałam pod liście ale nie znalazłam robaczków, mszyc etc. :(
Kilka metrów dalej pryskałam miedzianem winorośl, mogło coś się przenieść, ale żeby to?
Jedna z dalii zakwitła, kwiatkami w dół więc oglądać trzeba z pomocą rąk, zobaczymy jak pozostałe...
ech :(

A mogą tak się zachowywać jeśli mają za dużo cienia? Ponoć dalie są słońcolubne..?
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9813
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Choroby i szkodniki dalii

Post »

Brak słońca powoduje wyciąganie pędów, które są cienkie, wiotkie i się pokładają, kwitną później i mniej obficie. Dalie muszą mieć słońce! Ale nie jestem pewna, czy te objawy spowodowane są cieniem. Trudno powiedzieć, co to. Pierwszy raz takie coś widzę ;:174
Proponuję podlewać i obserwować. Jeśli zakwitną zdrowymi kwiatami, po wykopaniu jesienią spróbować przechować i w przyszłym sezonie posadzić w słonecznym miejscu i dobrej ziemi.
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
billy21
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 4 lip 2018, o 17:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby i szkodniki dalii

Post »

Witam wie ktoś może co dolega mojej dalii? niektóre liście wyglądają tak jak na zdjęciu , była opryskana raz topsinem dużo to nie dało:


Obrazek
andore
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 kwie 2020, o 14:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Choroba dalii

Post »

Dzień dobry. Potrzebuje pomocy. 2 dni temu zasadzilam dalie i pelargonie od znanego hurtownika, często podlewalam i wyglądają koszmarnie :( jakas choroba je dopadła jak mogę im pomóc? Czy da rade je uratować ?
Obrazek
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4550
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Choroba dalii

Post »

Nie za zimno na kwitnące dalie? W tym okresie to chyba sadzi się karpy do ziemi. Wilgoć i zimno to nie najlepsze połączenie dla orientalnych roślin. Ja bym wykopała zabrała do domu i podlewała z umiarem. Miałam dalie przez kilka lat (aż pewnego dnia zabrał je przymrozek wiosenny).
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
maron18
200p
200p
Posty: 300
Od: 10 wrz 2015, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Choroby i szkodniki dalii

Post »

Co dolega moim daliom? Widzę, że niedługo bez oprysku nic nie urośnie.


Obrazek
adrian_a4n
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 lip 2020, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby i szkodniki dalii

Post »

Witajcie drodzy forumowicze i forumowiczki. Mam problem z moimi daliami. Zauważyłem, że mają poskręcane liście. Na 1 egzemplarzu, gdzie liście poskręcane są bardziej są pąki kwiatowe, ale nie bardzo chcą się otwierać. Na drugimi egzemplarzu gdzie liście są dużo mniej powyginane jest dużo pąków i się otwierają.
Obie sztuki stoją w dwóch różnych miejscach, ale mają bardzo podobne warunki, tzn stoją cały dzień w słońcu. Jakiś 1-2 tygodnie temu zauważyłem na niektórych daliach biały nalot na liściach (wyglądało mi to na mączniaka) i spryskałem środkiem na grzyby wszystkie dalie. Podlewane są codziennie pod wieczór, w upalne dni ostatnio w środku dnia jak widzę, że ziemia przeschnięta jest na pył, a kwiaty zwieszają liście delikatnie podleję deszczówką tak żeby nie lać wody po liściach. Dalie trzymane są w doniczkach.
Będę wdzięczny za pomoc w określeniu co może im dolegać :)


Obrazek

Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”