Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.1

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
Macieeek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 cze 2017, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Usychanie thui spiralnych

Post »

Witam wszystkich.

Od około miesiąca zauważyłem żółknięcie i usychanie gałązek thui spiralnych. Gałązki stają się kruche i łamliwe. Podobny objaw miałem w zeszłym sezonie na innej thui. Poobcinalem usychające gałęzie i w tym roku nie widzę objawow więc chyba pomogło? Czy mogę prosić o diagnoze choroby??? Poniżej zamieszczam zdjęcia chorującej thui.


Obrazek

Obrazek

Dziękuję za wszelką pomoc.
Adam89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 cze 2017, o 09:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywotniki (tuje) brązowieją

Post »

Witam mam problem z moimi szmaragdami rosna juz na skalniaku od 3lat caly czas rosly zdrowo i bez wiekszych problemow ,az tu w tym roku zaczol odwiedzac mnie jakis kot . Podsikal mi jedna tujke zaczely pojawiac sie na niej czarne plamy. Pewien znajomy ogrodnik kazal kupic mi nawoz organiczny do tuji popryskalem nim wszystkie krzewy i po dwoch tygodniach zaczelo sie .... a mianowice zaczely brazowiec same koncoweczki moich drzewek niestety wszystich . Najgorsze jest to ze te zmiany caly czas postepuja . Sory za brak skladni ale pisze na szybko z pracy :-) prosze o pomoc




Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek
kinga89242
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 11 lis 2016, o 22:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje żywotniki bledną i żółkną

Post »

Witam
Znów mam problem z moimi tujami... Wyglądają tak jak na zdjęciu, te brązowe części powstały po przymrozkach, teraz pojawiają się jakby nowe przyrosty ale czy da się coś zaradzić i jakoś poprawić ich stan...Proszę o podpowiedzi. Chce je przesadzić z doniczek do gruntu, czy jest sens? a jeśli tak to czy mogę od razu przykryć grunt włókniną?
Pozdrawiam
Obrazek

Obrazek
dawid_krakow
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 6 cze 2017, o 10:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Usychające tuje

Post »

Witam.
Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji problemu z thujami. Załączam zdjęcia oraz poniżej opis problemu i historię.

- Thuje Brabant 1,5m sadzone końcem kwietnia, kopane ze szkółki (teraz wiem że to późno na kopanie), bryła korzeniowa dość duża z ziemią i w jucie, tak sadzone. Sztuk 20 w szpalerze, odstęp 70cm, jako żywopłot. Grunt bardzo gliniasty, ciężki, do każdego dołka wsypywałem 10-15l ziemi pod iglaki, na wierzch warstwa gruntu rodzimego.
- Thuje przyjechały ze szkółki z żółtawo-czerwonymi igłami (szczególnie końcówki), ale nie były suche, dowiedziałem się później że mógł być to efekt przemrożenia zimą, ale pewności nie mam. Jednak około 2 tygodnie po posadzeniu igły ładnie się zazieleniły, górne pędy podniosły się bo na początku zwisały. Teraz drzewka mają nawet malutkie zielone szyszki, niektóre szyszki są brązowe i otwarte. Większość gałązek jest żywozielona, jakby młode pędy, generalnie widać że rośliny żyją.
- Nie były nawożone ani niczym pryskane. Podlewane co 2-3 dni obficie.
- Od około 2 tygodni ( a więc 3-4 tygodnie po posadzeniu) schną igły i nawet cała gałązki, po dotknięciu te najbardziej wysuszone łatwo odpadają. Obcinam uschnięte gałązki, niektóre tylko częściowo (poniżej uschnięcia), ale niektóre całe aż od pnia.

Mam na pewno przędziorka bo znalazłem małe pajęczynki, ale obawiam się że to nie jedyny problem bo chyba za szybko to postępuje i na zbyt dużą skalę (ale może się mylę?). Igły i gałązki schną losowo na różnych wysokościach i właściwie na wszystkich drzewkach. Porobiłem dziury widłami wokół drzewek po przeczytałem na forum że taka nieprzepuszczalna gleba nie służy korzeniom. Co im może być, czy to tylko ten przędziorek czy jeszcze coś im może być? Może fytoftoroza? Teraz nie mam kiedy ale w weekend wykopie jedno drzewko i zobaczę korzeń.

Bardzo proszę o poradę. Dzięki


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kinga89242
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 11 lis 2016, o 22:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje Szmaragd - żółkną, brązowieją, usychają, zalane lub przenawożone

Post »

Witam
Znów mam problem z moimi tujami... Wyglądają tak jak na zdjęciu, te brązowe części powstały po przymrozkach, teraz pojawiają się jakby nowe przyrosty ale czy da się coś zaradzić i jakoś poprawić ich stan...Proszę o podpowiedzi. Chce je przesadzić z doniczek do gruntu, czy jest sens? a jeśli tak to czy mogę od razu przykryć grunt włókniną?
Pozdrawiam
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Waldek26
50p
50p
Posty: 76
Od: 4 kwie 2011, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Chora tuja

Post »

Sadzona około 5 lat temu (razem z resztą). Boję się że choróbsko może zarazić inne. Proszę o diagnozę. Dodam tylko, że z tujami nic nie robię, żadnych preparatów etc.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/557899004012e96f
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Usychające tuje

Post »

dawid_krakow pisze: Bardzo proszę o poradę.
Nie pamiętam nazwy, ale opryskaj Miedzianem ok III dekady kwietnia.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Usychające tuje

Post »

dawid_krakow Twoim drzewkom nic nie jest, to efekt późnego przesadzania i uszkodzenia korzeni.Obrazowo mówiąc gałązki schną losowo tak jak 'losowo' były uszkodzone korzenie bryły korzeniowej w czasie kopania dużych drzewek :wink:
dawid_krakow
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 6 cze 2017, o 10:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Usychające tuje

Post »

selli7
To była by duża ulga, myślę że drzewka generalnie się przyjmą bo szyszkują i są zielone, mają młode pędy. Ponieważ nie miałem odpowiedzi to działałem na własną rękę i pryskałem na przędziorka. Później dołożyłem jeszcze oprysk na grzybicę, tak profilaktycznie. Na razie tempo schnięcia zmniejszyło się chociaż dalej jest. Będę obserwował i podzielę się tutaj.

Dzięki

-- 27 cze 2017, o 16:07 --

maryann
To dopiero w przyszłym roku w takim razie. A co to jest?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Usychające tuje

Post »

Cercospora sequoiae
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
Waldek26
50p
50p
Posty: 76
Od: 4 kwie 2011, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Usychające tuje

Post »

Sadzona około 5 lat temu (razem z resztą). Boję się że choróbsko może zarazić inne. Proszę o diagnozę. Dodam tylko, że z tujami nic nie robię, żadnych preparatów etc.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/557899004012e96f
dawid_krakow
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 6 cze 2017, o 10:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Usychające tuje

Post »

Czyli myślisz że to grzybica? Też mam takie podejrzenia dlatego pryskałem Substral Saprol. Czy poprawić tym który polecasz czy zaczekać do wiosny?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Usychające tuje

Post »

Nie mam dużego doświadczenia, ale taką poradę sam otrzymałem od fachowca. Masz podejrzanego - poszukaj, co wujek Google o nim pisze.
A-ha. Może to być też kabatina thujae .
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”