Lilie - szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
iksja
200p
200p
Posty: 447
Od: 29 kwie 2010, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Jakiś szkodnik zjada mi lilie. Co to jest?

Post »

i jeszcze poszukaj takich pomarańczowych chrząszczy to one składają jajeczka z których to świństwo się wylęga, u mnie pomogło opryskanie środkiem na mszyce
Pozdrawiam Kasia
Zielony parapet;
Fraszka_1
1000p
1000p
Posty: 3948
Od: 16 cze 2013, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jakiś szkodnik zjada mi lilie. Co to jest?

Post »

Dzięki :) chrząszcze widziałam, ale wydawały mi się zbyt śliczne, by mogły być szkodnikami :wink: a jednak ;:124
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakiś szkodnik zjada mi lilie. Co to jest?

Post »

A może zwyczajnie pozbierac larwy poskrzypki i utłuc. Podobnie jak te czwewone chrząszcze. Po co od razu stosowac srodki chemiczne..............???
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
ewondo
100p
100p
Posty: 183
Od: 2 sty 2010, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jakiś szkodnik zjada mi lilie. Co to jest?

Post »

Popieram :)
Fraszka_1
1000p
1000p
Posty: 3948
Od: 16 cze 2013, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jakiś szkodnik zjada mi lilie. Co to jest?

Post »

Tłukłam, ale ciągle przychodziły nowe :evil:
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakiś szkodnik zjada mi lilie. Co to jest?

Post »

Chrzaszcze poskrzypki maja to do siebie, że kiedy poczuja jakis ruch, cień to spadaja na ziemie i udają niezywe. Dzięki temu mozna przeoczyc te szkodniki i wydaje sie ze ciagle powracają. Najważniejsze to tłuc chrzaszcze ;:124.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Fraszka_1
1000p
1000p
Posty: 3948
Od: 16 cze 2013, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jakiś szkodnik zjada mi lilie. Co to jest?

Post »

Tego nie wiedziałam :) dziękuję za wszelkie rady :D
ahina
50p
50p
Posty: 92
Od: 13 cze 2010, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Jakiś szkodnik zjada mi lilie. Co to jest?

Post »

Ja dzisiaj poszukuję odpowiedzi co zjada lilie, ledwo z ziemi pokazały się a już są podziurawione liście
Dziękuję za powyższe rady :D
Pozdrawiam Halina.
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2832
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Lilie - ostępka lilianka

Post »

Odświeżam wątek :(
hania5
Tak wyglądają uszkodzone pąki
Obrazek Obrazek
W środku
Obrazek
lilia pozbawiona pąków
Obrazek
:?
Pozdrawiam Eugenia
Awatar użytkownika
Kleksik
200p
200p
Posty: 321
Od: 24 mar 2012, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Lilie - szkodniki

Post »

Witam
w tym roku to ja odświeżam ten wątek

Ebabka pokazała uszkodzone pąki i gałązki lilii - miejsca po pąkach. Bardzo ważne jest aby przy zbieraniu pąków nie tylko je usuwać również usuwać z kawałkiem tej łodyżki. Na jej końcach w dalszym możemy pozostawić ostępkę liliankę. Przecież widać "dziurki" łodyżkach. Ja ucinam nożyczkami ok. 1 cm pod uszkodzonym pąkiem.
W tym roku miałam "wysyp" tego szkodnika. W ciągu paru dni straciłam ponad 1/3 pąków. Odcinałam uszkodzone pąki lub miejsca po pąkach, zbierałam pąki, te które same spadły. Opryskałam Decisem dwa razy dzień po dniu i trzeciego dnia razem z Amistarem. Po tygodniu znowu powtórzyłam ostatni oprysk. Lilie praktycznie bez grzyba ( na ok. 300 tylko 6 jest z "małym grzybkiem") i chyba utłukłam ostępkę.
I bardzo dziwne, ponoć ostępka atakuje tylko lilie, szachownice cesarskie, narcyzy i tulipany to u mnie zaczęła naruszać liliowce. Na szczęście przy okazji opryskiwania lilii połączonymi preparatami opryskałam i wszystkie pozostałe rośliny. Myślę, że dzięki temu jakoś udało mi się zabezpieczyć liliowce przed lilianką.
Pozdrawiam
Katarzyna
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2832
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Lilie - szkodniki

Post »

Też zauważyłam, że robale są nie tylko w pąku, ale i w łodyżce. W tym sezonie mam mniej, ale jest. Najgorsze jest to, że przy ostępce widać dopiero efekty jej pracy, a to jest już za późno :evil: Część robali zeszła do ziemi i wyleci w przyszłym sezonie w postaci malutkich muszek. Doszłam do wniosku, że opryski ŚOR i to systemowe trzeba robić przez okres jej aktywności, u mnie od końca maja do końca czerwca i wtedy może się jej pozbędę :( Innego sposobu nie widzę. A w tym roku opryskałam Mospilanem, ale dopiero wtedy, gdy muszkę zauważyłam na liliach i niestety część pąków przepadła :evil:
Pozdrawiam Eugenia
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2832
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Lilie - szkodniki

Post »

Niestety, ostępka nie odpuściła :( W tym roku od połowy maja na lilie stosowałam ciężką chemię : dwa razy Mospilan, Confidor + ekologiczne HT. Robaczki w pąkach są i żyją. No to czym je utłuc ?
Pozdrawiam Eugenia
Awatar użytkownika
Kleksik
200p
200p
Posty: 321
Od: 24 mar 2012, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Lilie - szkodniki

Post »

na ostępkę to ekologia nie zdaje egzaminu ;:222
Decis zapobiegawczo w maju a wczoraj i będę dzisiaj poprawiać bo deszcz zmył ACTELLIC 500EC dawka 8 ml / 1 litr wody, choć troszkę załapało (karencja 7 dni, bezpieczny dla pszczół). Zamiast Actellicu to może być , lub Dursban dawka 10 ml / 1 litr wody (prewencja pszczoły 96 godzin), Diazol (bardzo toksyczny dla pszczół - 30 dni) dawka 1,5 ml / 1 litr wody
Mospilan 20 SP to wg mnie działa dobrze tylko na mączlika właściwego a na inne robactwo to nienajlepiej.
Pozdrawiam
Katarzyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”