Ślimaki w ogrodzie - zwalczanie,dyskusje

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ślimaki w uprawach

Post »

Wiadomo czyja to wina

A tak poważniej , to czy ten bros po zjedzeniue przez ślimaki nie szkodzi ptakom, jeżom , które zakosztuja padlinki ?
moja sąsiadko posypała i dziwnym trafem żadnego jeza nie widziałem od tego czasu, więc zastanawiam się , czy warto sypać
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Ślimaki w uprawach

Post »

Niestety,miki,trafiłeś w sedno tarczy. Bros na ślimaki jest oparty na metaldehydzie ,a on jest szkodliwy po zjedzeniu.Nie rozpuszcza się w wodzie,więc sypanie na grządki nie grozi zejściem konsumentom zieleniny,ale jeżom...http://www.yaacool-eko.pl/index.php?article=2906 .Jest jeszcze jeden środek na ślimaki "Ślimakol" od Substrala, opary na fosforanie żelaza,po którym ślimaki nie padają natychmiast ,tylko giną w kryjówkach i nie widać na powierzchni padliny.I na dobrą sprawę nie wiadomo czy działa, najwyżej można to poznać po zmniejszonej ilości "najeźdźców".
Obrazek a to z mojej działki,tresowany ,umie chodzić po linie . ;:306
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ślimaki w uprawach

Post »

Od kilku lat stosuje preparat Brosa i mam względny spokój ze ślimakami.Ale sypie profilaktycznie,nawet jak ich nie widzę, bo one siedzą pod ziemią i granulki ich wabią.Zwierzęta już tez się nauczyły i nie jedzą ani granulek,ani zdechłych ślimaków.
Halina
Kasiaaa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 15 wrz 2013, o 08:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry/ Nakło Śląskie

Re: Ślimaki w uprawach

Post »

Ja za poleceniem sąsiadki z działki posypałam Snacolem (1kg ok 30zl) i ślimaków brak;)
Posypałam dookoła grządek no i grządki tak sypnęłam;)
Niebieskie granulki widoczne nawet po deszczu ;)
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Ślimaki w uprawach

Post »

Czy Snakol od Brosa,czy Glanzit od Agrecola jeden gwizdek .Substancja ta sama i stężenie prawie też.
Kasiaaa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 15 wrz 2013, o 08:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry/ Nakło Śląskie

Re: Ślimaki w uprawach

Post »

Zapomniałam, że po żywych ślimakach to u mnie ani śladu :)
Awatar użytkownika
ogor
50p
50p
Posty: 58
Od: 12 wrz 2008, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: NORDJYLLAND - Pn Dania

Re: Ślimaki w uprawach

Post »

Protestuje! tych slimakow dawniej nie bylo! ktos jest za to odpowiedzialny! :evil: , nagle zjadaja nasze uprawy, sa oblesne, sliskie:), i wszystko co najgorsze:). Nie uzywam zadnej chemii, bo tylko koncerny chemiczne maja z tego kase. Nie będę zatruwal swojego ogrodu. .....Mala lopatka na dlugim kiju i tylko pac! pult! pac! pult! wszystkie ktore sa na moim terenie gina bardzo szybko smiercia naturalna od obucha:). dla jezy zostawiam tylko muszelkowe:) to jest wojna totalna! :twisted:
Przepraszam za brak polskiej czcionki
Awatar użytkownika
roscommonka
100p
100p
Posty: 119
Od: 15 maja 2013, o 16:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ślimaki w uprawach

Post »

Sposoby zwalczania w/w

U mnie był metaldehyd (be) tylko przy roślinach ozdobnych, było piwo (słabo je kusi), skorupki jaj, częste wyłapywanie spod porozkładanych specjalnie desek,
no i wieczorne polowanka z latarką na głowie w ciepłe, wilgotne wieczory. Często zruszam ziemię, szczególnie w te cieplejsze dni zaraz po deszczu, (słoneczko wysusza jajka). Nemaslug jest ciekawy, ale niebiańsko drogi niestety.
Chyba w tym roku zlikwiduję kompostownik.
Dla tych obślizgłych brzydali nawet 2 metrowa ściana to pestka, jak czują po drugiej stronie wyżerkę.
Załamka po prostu na taki widok!
Awatar użytkownika
Marzka
100p
100p
Posty: 113
Od: 11 sie 2009, o 11:27
Lokalizacja: POZNAŃ

Re: Ślimaki w uprawach

Post »

A ja mam taki problem.
Co roku, na niektórych roślinach, tych co lubią cień i wilgoć - mam sporo maleńkich (ok 1cm) , gołych, jasnych, prawie przeźroczystych ślimaków, które siedzą jakby wewnątrz rośliny, w jej zakamarkach, w okolicy gdzie łodygi wychodzą z ziemi (przez to trudno się je stamtąd usuwa).
Nie mogą znaleźć informacji co to za ślimaki. Szukam w necie po treści i po zdjęciach. Szukałam tu na forum i nic nie znalazłam.
Zastanawiam się czy to nie jest czasem po prostu potomstwo tych dużych, bezskorupowych np. Luzytańskiego ??
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Ślimaki w uprawach

Post »

Popatrz tutaj ,może znajdziesz delikwenta http://www.ior.poznan.pl/plik,457,slima ... ia-pdf.pdf
Awatar użytkownika
esony1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1302
Od: 27 lis 2010, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wawa

Re: Ślimaki w uprawach

Post »

może to być ślimak przepasany [ Arion fasciatus ] niewielki jasny popielaty szkodnik, u mnie w sałacie gustuje

poczytaj http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1202
pozdrawiam
Edyta
Awatar użytkownika
Marzka
100p
100p
Posty: 113
Od: 11 sie 2009, o 11:27
Lokalizacja: POZNAŃ

Re: Ślimaki w uprawach

Post »

Wielkie dzięki za chęć pomocy. Poczytałam i właściwie wiele opisów pasuje. Niewiele to zmienia.
Na ta chwilę dziękuję, uznaję, że ślimak to ślimak i trza będzie z tym powalczyć niezależnie od gatunku.
A jak się pojawią (oby nie) to po prostu zrobię zdjęcie i wtedy pewnie się odezwę.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
dontcallmebaby
50p
50p
Posty: 80
Od: 30 mar 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ślimaki w uprawach

Post »

miki331 pisze:czy ten bros po zjedzeniue przez ślimaki nie szkodzi ptakom, jeżom , które zakosztuja padlinki ?
Szkodzi niestety nie tylko tym stworzeniom. Mam kotkę, która w sezonie ślimakowym co kilka dni przychodzi z paszczą całą oblepioną śluzem. W domu miska pełna 24h/dobę, a ona po francuskich restauracjach się szlaja. Pytałam weta i mieli już przypadki zatrucia kotów substancją używaną do zwalczania ślimaków. Psy też gustują w tego typu przysmakach. Umierają potem w męczarniach:(

Moja walka ze ślimakami rozpoczęła się kilka dni temu (w tym roku pierwszy raz uprawiam warzywka). Zbieram je rano i wieczorem (jedno zbieranie to ok. 100 szt.) i wynoszę na oddaloną o 200m od ogródka łąkę. Póki co efektów za bardzo nie widać, ale nie poddaję się ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”