Pinus pinea

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pppman
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 cze 2007, o 22:50

Pinus pinea

Post »

Mam problem z moją półtoraroczną pinią, nasiono pochodzi z Włoch ale "wykluła" mi się już w Polsce.
Wszystko było w porządku do czasu kiedy, zaczęły jej usychać igiełki. Nie wiem co jest tego przyczyną. Staram się nie podlewać jej za często ani zbyt rzadko, ze słońcem też nie przesadzam, nie wystawiam jej w te upały bezpośrednio na słońce, ale to, zdaje się, jej wcale nie pomagać.
Proszę bardzo o pomoc, jakąś diagnozę i ew. poradę :D Poniżej zamieszczam zdjęcia z dziś. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
pppman
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 cze 2007, o 22:50

Post »

Obrazek
Awatar użytkownika
leo
---
Posty: 272
Od: 18 maja 2007, o 10:37
Lokalizacja: Radom

Post »

Jeśli nie ma za wilgotno i nie przypaliło jej słońce, to zapewne sprawka przędziorka. Przyjrzyj się dobrze czy nie widać wsród igieł pajęczyny. Z tego co widać na zdjęciach igły brązowieją od dołu rośliny - tam zapewne buszuje mały pajączek zwany przędziorkiem. W tym roku dopadł mi świerki conica na balkonie. Jeśli moja teoria się potwierdzi musisz zastosować oprysk. Pozdrawiam. Leo ;:173 ;:100
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

PPPman, tylko nie pomyl pajęczyny pająka z pajęczynką przedziorka :D . Poobserwuj swoją sosnę dokładnie zanim zastosujesz oprysk. Moim zdaniem ma ona glebę za malo kwaśną. Czy stosujesz zakwaszanie gleby??

Pozdro
Mutari
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

A i jeszcze jedno, widzę, że masz normalną ziemię ogrodniczą. Sprobuj wymieszać tą ziemię z piaskiem lub żwirem i nasyp również dodoniczki trochę kory, tak do 2 cm aby spowolnić parowanie wody.

Pozdro
Mutari
Awatar użytkownika
pppman
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 cze 2007, o 22:50

Post »

dokładnie obejrzałem drzewko pod lupą i nie znalazłem żadnych śladów obecności przędziorków, ani pajęczynek ani ich samych. Faktycznie, mam zwykłą ziemię, zastosuję się do Twoich rad, dzięki!
Awatar użytkownika
leo
---
Posty: 272
Od: 18 maja 2007, o 10:37
Lokalizacja: Radom

Post »

Ja stosuję ziemię do iglaków i ładnie mi rosną. Z tym, że moje świerczki stoją cały rok na balkonie i dobrze tam sobie radzą. Może nagła zmiana temperatury Twojej roślinie tak zaszkodziła? Pozdro. Leo :D :D :D
Awatar użytkownika
pppman
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 cze 2007, o 22:50

Post »

5 dni temu przesadzilem moja pinię do wiekszej doniczki z ziemia dla iglakow zmieszana z piaskiem (wczesniej caly czas rosla w zwyklej ziemi) Nie wiem jakie beda tego efekty. Wydaje mi sie, ze wciaz jej sie pogorsza. Dorzucam zdjecia z dzis, moze ktos wie co dokladnie sie z nia dzieje. Bardzo mi na niej zalezy rosnie u mnie od poczatku. Bardzo dziekuje za pomoc. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

a tutaj caly album online z b. dokladnymi 31 zdjeciami drzewka:
http://picasaweb.google.pl/Korkoz/PinusPinea2005
Awatar użytkownika
bunia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 317
Od: 6 maja 2007, o 16:28
Lokalizacja: Łódź

Post »

Też miałam taką pinię wysianą z nasionka przywiezionego z Włoch. Przetrwała u mnie przeszło rok i niestety się zmarnowała :( . Nie wiem jaka była tego przyczyna: czy jakiś szkodnik? czy zła ziemia? czy pies ją posiusial? - latem stała na dworzu.
pppman życzę Ci, żeby Twoja pinia wyzdrowiała. Może po przesadzeniu za jakiś czas odbije i dojdzie do siebie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”