Winobluszcz (Parthenocissus) Choroby,szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dwostr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2689
Od: 25 mar 2008, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Winobluszcz trójklapkowy (japoński)

Post »

Obejrzałam pędy ,nie zauważyłam jakiś podejrzanych miejsc na korze zwiędniętych pędów ale wycięłam chory pęd.W przekroju wygląda tak:

Obrazek



Obrazek
Serdecznie pozdrawiam Danuta
Camawruk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 maja 2016, o 21:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

winobluszcz choruje

Post »

Witam, mam problem z winobluszczem, który rośnie u mnie już ponad 10 lat. Pięknie wypuścił, liście były zdrowe. Od paru dni zaczęły się zwijać, niektóre wyglądają jakby były pocięte, jeszcze inne lekko "podżarte" - myślałam, że to może ślimaki, ale żadnego nie widzę. Upałów nie było, więc nie jest przesuszony, zresztą podlewałam. Pierwsze listki, które trochę podmarzły już spadły, jest duża masa nowych, więc to też nie przymrozki. Jednak coś zauważyłam na liściach, daję fotkę. Nie mam pojęcia, co to, może ktoś da radę pomóc, bo strasznie szkoda byłoby mi go stracić :(

Obrazek
Camawruk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 maja 2016, o 21:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winobluszcz (Parthenocissus) Choroby

Post »

Jeśli ktoś ma lub będzie miał ten problem, to podpowiadam, bo doszłam drogą obserwacji: sprawcą jest chrabąszcz majowy
Awatar użytkownika
wodnik63
100p
100p
Posty: 197
Od: 30 paź 2010, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

chory winobluszcz

Post »

Witam,
każdy mój winobluszcz ma po pewnym czasie tę sama chorobę: pod listkami i na ogonkach liściowych najpierw pojawia się cała masa malutkich białych kulek o wielkośći 1mm, wyglądaja jak drobinki cukru, między nimi widać też czarne kropki - to głównie na liściach od spodu, te białe dają się łatwo ściągnąć - są troche lepkie, a póżniej roślina karłowacieje, listki robią sie maciupeńkie, pozawijane, poskrecane, obsypane tymi białymi kulkami. Może ktoś wie co to za dziadostwo?! Winobluszcze mam na balkonie od strony południowej, ale góra czyli liście sa zawsze lekko zacienione, nie w pełnym słońcu. Zresztą gdzie by nie stał, zawsze jest to samo. Kiedyś miałam winogrono, zaatakowało go to samo i padł.
Pomocy...
Pozdrawiam, Baśka
tqlis
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 29 kwie 2011, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winobluszcz (Parthenocissus) Choroby

Post »

Dzień dobry,

Moim pnączom (winobluszcz pięciolistny Troki) posadzonym przy ogrodzeniu dolega to samo co większości roślin w tym temacie, a mianowicie: pozwijane liście, malutkie kryształki, czy też kuleczki cukru od spodu rośliny.
Dodam, że liście w ostatnie gorące dni dopiero się porozwijały, nie było żadnych przymrozków.

Co to jest i jak z tym walczyć? W temacie nie ma odpowiedzi na to pytanie, może ktoś się podzieli wiedzą?

To samo dziadostwo pojawiło się na oddalonej o 5m róży.

Będę wdzięczny za pomoc.
tqlis
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 29 kwie 2011, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winobluszcz (Parthenocissus) Choroby

Post »

Odpowiem sam sobie.

Rośliny już się naładziły, liście się poodwijały. Przypuszczam, że winę ponosi któreś z poniższych:
- Chrząszcz majowy,
- oprysk trawnika na chwasty i wiatr,
- słabe podlewanie

Jedyne co zrobiłem, to oprysk topsinem i podlewanie obfite przez parę dni.
Emili_2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 lip 2018, o 19:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Winobluszcz pięciolistkowy - choruje :(

Post »

Witam,
od roku na balkonie (pd-zach) posiadam winobluszcz pięciolistkowy - z ukorzenionych przeze mnie gałązek pozyskanych w okolicy. Ładnie się rozrósł, ale w tym roku pojawiły się suche plamki na liściach :( załączyłam zdjęcia. Co to jest ? Jak sobie z tym poradzić? Czy uratuję roślinę?



Obrazek

Obrazek

Obrazek
Hortulanus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 sie 2018, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Winobluszcz (Parthenocissus) Choroby

Post »

Dzień dobry

Mam w tym roku problem z winobluszczem - przez dwa lata rósł elegancko. W trzecim od początku rósł słabo, a latem zaczął pojawiać się problem jak na zdjęciu poniżej.

Co to jest? Dodam, że trzymamy winobluszcz w dwóch skrzyniach i chorują oba. Z tym że jeden ma na liściach to co na zdjęciu ale ich prawie nie gubi, a drugi masowo liście po prostu gubi: niektóre mają takie ślady jak na zdjęciu a inne opadają całkowicie zielone - zwijają się, robią się "sflaczałe" i opadają, często nawet sama blaszka bez ogonka liściowego.

Mam podejrzenia, że ma to związek z czymś, co przyszło w ziemi (kilka miesięcy temu dosypałem nowej, bo grunt w skrzyni "osiadł"). Ewentualnie atak grzyba w wyniku nadmiernego przycięcia (chyba za mocno "skosiłem" niektóre drewniane pędy, sądząc, że są suche i nie zabezpieczyłem miejsc po ucięciu - nie wiedziałem że trzeba).

Zatem wracając do początku: co to jest i jak można je uratować?

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Winobluszcz (Parthenocissus) Choroby

Post »

Wygląda na nadmiar wilgoci, chyba też zbyt mocno przysypana stale wilgotną ziemią jest podstawa głównego pędu, może zaczął podgniwać, czy coś w tym rodzaju.Musisz to sprawdzić.
Balkonowiec
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 sie 2018, o 19:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winobluszcz (Parthenocissus) Choroby

Post »

Cześć,

Posadziłem w tym roku winobluszcz trójklapowy Veitchii. Od marca z kilkunastocentymetrowych badylków zrobiło się już ponad dwa metry bluszczu. Nie obyło się bez problemów.

Jakoś pod koniec wiosny starsze liście zaczęły tracić chlorofil, a nowe były wyraźnie niedorozwinięte, więc zacząłem pompować kilka rodzajów nawozu. Prawdopodobnie przesadziłem, ale nie jestem pewien. Na liściach (zaczynając od tych najbliżej korzeni) pojawiły się brunatne plamy, które rosły i po kilku dniach taki liść odpadał. Postępowało to wzdłuż pędów, ale tylko na niektórych roślinach.

Uznałem, iż jest to wynik albo przenawożenia roślin w trakcie upałów, albo grzyb atakujący od korzenia wzdłuż pędów (w tym czasie było ciepło i często podlewałem).

Przestałem więc dodawać nawozu i zmniejszyłem częstość podlewania. Pousuwałem wszystkie liście z objawami. Pomogło, obumieranie ustało, ale dolne kilkadziesiąt centymetrów pędów pozostało bez liści. Może odrosną w przyszłym roku.

Pytanie do znawców:

Jakie sprawdzone środki wzmacniające/grzybobójcze można używać do profilaktycznego i doraźnego podlewania winobluszczu (nie opryski), aby uniknąć tego typu historii?
Hortulanus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 sie 2018, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Winobluszcz (Parthenocissus) Choroby

Post »

selli7 pisze:Wygląda na nadmiar wilgoci, chyba też zbyt mocno przysypana stale wilgotną ziemią jest podstawa głównego pędu, może zaczął podgniwać, czy coś w tym rodzaju.Musisz to sprawdzić.
Dziękuję. Wybrałem trochę ziemi przy pędach i ograniczę podlewanie. Zobaczymy, co się zadzieje. Ogólnie zauważalnie słabiej rósł w tym roku, nawet przed wystąpieniem tych objawów o których piszę.

Czy powinienem użyć profilaktycznie jakieś grzybobójstwo?
Superpilotvlk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 lip 2019, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem z winobluszczem

Post »

Witam,

mam problem z winobluszczem, zaczął usychać/gnić/zaatakował go grzyb (?) jak na załączonych zdjęciach. Liście najpierw maja takie kropki / nadżerki i zaczynają odpadać od gałęzi. Te co nie odpadną, usychają.

Winobluszcz stoi na balkonie, ekspozycja południowa, regularnie podlewany, po intensywnym wzroście (ok. 1-2 metra w ciągu ostatnich trzech miesięcy). Ok. 1 / 2 miesiące temu pojawił sie przędziorek, poradziliśmy sobie z nim opryskami.

Problem dotyczy na razie liści "u dołu" od donicy i dotyka dwóch winobluszczy stojących od siebie w odległości 3 metrów.

Moje podejrzenie (laika) to zbyt mała donica (?). Oba bluszcze maja donice o średnicy 23 cm wysokości 30 cm a wzrosły juz na wysokość balkonu (2,5 metra, pnąc sie po ścianie) i szerokość 1 metr.

Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

Pozdrawiam,
Paweł

Obrazek

Obrazek

Obrazek
sigur
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 cze 2019, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

winobluszcz trójklapowy plamy pomocy

Post »

wypuścił kilkadziesiąt c, poczym na dole dostał plam, liście wyblakły nieco i wzrotst przyhamował.
Poradźcie co do przyczyny. Rośnie w miejscu słonecznym.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”