Dereń kousa - problemy

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Dereń kousa - problemy

Post »

Przeczytaj wątek od początku, odpowiedź znajdziesz już na 1 stronie.
centurionzs
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 lip 2018, o 11:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń - choroby i szkodniki

Post »

Witam

Mlody Deren Kousa z tego roku, sadzony na koniec kwietnia... prosze o opinie czy cos z nim nie tak czy to normalne? :)
Gleba zasadowa, teraz podlalem go Florovitem nawoz zakwaszajacy.

Prosze o opinie i ewentualne wskazowki co robic :)

Obrazek
Obrazek
uluru75
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 21 sie 2011, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń Kousa - jaka to choroba?

Post »

selli7 pisze:To nie jest choroba, oklapłe i z brzegu usychające liście świadczą o złych warunkach wodno- powietrznych korzeni, zlewnym gruncie i wysokim poziomie wód gruntowych, czego ta roślina nie znosi.Obrazowo mówiąc korzenie się 'duszą', nie pracują dobrze, nie są w stanie pobrać wody i dlatego liście są oklapłe, a wysoka temperatura powoduje deficyt w komórkach dlatego zasychają.Póki był młody, po posadzeniu miał korzenie tylko w wierzchniej, lżejszej z reguły warstwie gleby, teraz 'poszedł' głębiej, a tam może stagnować woda.Derenie Kousa są dość wymagające, nie nadają się na każdy rodzaj gleby i stanowisko.Tylko na przepuszczalnych zdrowo wyglądają i obficie kwitną.
Mój dereń rośnie jakieś 8m od rzeczki, która jest o wiele niżej niż drzewko jest posadzone, więc wody gruntowe raczej tam nie powinny stać tylko spływają do rzeczki. Liście podobnie jak w na początku tego wątku. Czy to by oznaczało że za dużo podlewam? Mam sporo kory ale bez agrowlokniny. Czy za grubo kory to jest ok?
ObrazekObrazekObrazek
kizia191
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 maja 2019, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń: choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Mojego Derenenia w wersji Milky Way kupiłam w ubiegłym roku. Pięknie kwitł a jesienią miał dużo czerwonych owoców ( przypominających maliny). Na zimę był okryty agrowłókniną. Stoi na osłoniętym balkonie ( loggia) z zachodnią ekspozycją.
Na wiosnę pojawiło się dużo pączków. aktualnie z moim krzewem zaczyna się coś dziać i nie wiem co robić ....wiec proszę was o pomoc.
Końcówki liści zaczynają brązowieć. Z jednej strony liście rośliny przestały się rozwiać. Załączam zdjęcia aby lepiej zobrazować problem:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
aKrF
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 sie 2019, o 10:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Dereń Galaxy - czy jest z nim wszystko w porządku?

Post »

Witam, ciesze się że jest takie forum które chętnie służy pomocą :)

Zaczynam pasję z małym ogrodem i zapewne popełniłem parę błędów ogrodowych.

W maju zakupiłem pięknego Derenia Galaxy. Był rozkwitnięty, miał piękne kwiaty.
Zasadziłem go na małym ogórku na słońcu. Wokoło tylko trawa zraszana zraszaczami.
Po kilku miesiącach Dereń wygląda jak dla mnie mizernie.

Proszę o poradę jak mogę ratować piękne drzewko i czy mam powód do zmartwienia?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Dereń Galaxy - czy jest z nim wszystko w porządku?

Post »

Jest to hybryda derenia kousa i kwiecistego.Oba, a tym samym i ta odmiana wymagają przepuszczalnych, w miarę lekkich gleb.Zaschnięte końcówki i zwieszone liście świadczą o niedomaganiu systemu korzeniowego gdy rodzaj gleby, (zbyt zbita, zlewna, stagnująca woda) im nie odpowiada.Człowiek widząc zwieszone liście leje wodę i tym samym pogarsza problem na wilgotnej glebie.Usuń darń wokół, nie lej tyle wody, może się pozbiera i w przyszłym sezonie będzie lepiej jak się dobrze ukorzeni, o ile rodzaj gleby jest odpowiedni.
Awatar użytkownika
aKrF
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 sie 2019, o 10:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Dereń Galaxy - czy jest z nim wszystko w porządku?

Post »

Dziękuję za szybką odpowiedź.
Zanim odczytałem wiadomość z forum to zdążyłem go wieczorkiem podlać :(.
W szkółce gdzie kupiłem rozkwitnięte drzewko powiedziano mi że dereń poradzi sobie w naszej glebie. U nas jest zbita ziemia, nie glina nie piach, też nie czarnoziem.

Czy można lekko odkopać drzewko i obsypać go inną ziemią?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Dereń Galaxy - czy jest z nim wszystko w porządku?

Post »

Odkopanie niczego nie zmieni, bo trzeba zrobić drenaż pod korzeniami.Ja bym zrobiła tak, że jak miną upały to obkopać je z zapasem, wyjąć (pewnie jeszcze nie zdążył się mocniej ukorzenić), zrobić drenaż i ponownie posadzić dodając piachu do ziemi.Na start powinno pomóc.Jednak takie zabiegi są właściwie bezcelowe bo to duży krzew/drzewko, a nie roślina o małym systemie korzeniowym (bylina, mały krzew).Na przyszłość trzeba wybierać rośliny do rodzaju gleby, w sklepach sprzedawca zawsze będzie na 'tak', więc lepiej wcześniej poczytać o wymaganiach rośliny.Jeśli jakaś roślina wymaga gleb przepuszczalnych to na zbitej i wilgotnej glebie prędzej czy później zmarnieje.Można też próbować sadzić, ale lepiej kupować niewielkie sadzonki, by od małego aklimatyzowały się do niezbyt korzystnych dla siebie warunków.U mojej znajomej tak było z rododendronem na trochę gliniastej glebie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”