Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tivas
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 lip 2006, o 13:04
Lokalizacja: Warszawa

Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Jakieś 2 tyg. zasadziłem ok.30 cm tuje, dałem podłoże do iglaków, obłożyłem korą, podlewam codziennie wieczorem bardzo obficie. Od jakiegoś tygodnia zauważyłem, że są blade, jakby wyblakłe a gdzieniegdzie brązowe. Podczas podlewania zauważyłem, że spod tujek uniosła sie chmara małych, białawych żyjątek (wielkości około 1-2mm) o kształcie zbliżonym do przecinka.
Co może "dolegać" moim tujkom :?: :?
TIVAS
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Przeczytaj temat „Pielęgnacja roślin iglastych” http://iglaki.agrosan.pl/fram.htm
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
tivas
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 lip 2006, o 13:04
Lokalizacja: Warszawa

Tuje c.d

Post »

Dzięki, przewertuję podaną str. i może znajdę jakieś lekarstwo. :)
TIVAS
Awatar użytkownika
Krzyk80
50p
50p
Posty: 83
Od: 26 kwie 2007, o 23:31
Lokalizacja: Krosno woj. podkarpackie

Na co chorują moje tuje?

Post »

Witam
Ponieważ to mój pierwszy post w życiu (nowy) - proszę o wyrozumiałość :)
Mam na Imię Krzysztof (Krosno) i mam dość poważny problem z moimi tujami:

Żywotnik Zachodni oraz Szmaragdy. Są to drzewka o wysokości około 1metra, wsadzane były z doniczki do gruntu 3 lata temu a w tamtym roku wzrost zahamował się radykalnie. Ostatnio (na wiosnę) zaobserwowałem, co nietrudno zauważyć wysoki procent całkowicie uschniętych pędów - drzewka wyglądają jak obsypane suchymi gałązkami. Starałem się zidentyfikować "złoczyńcę" ale bez efektu... co gorsze ! gdy złamać taki jednoroczny uschnięty pęd to w środku jest pusty jakby go ktoś wyżarł, dodam jedynie że zauważyłem potężne chmury malutkich muszek które po poruszeniu tują szybko odlatują zygzakowatym lotem.
Nie wiem czy te "muszki" mają jakiś wkład w usychanie pędów.
Bardzo proszę o pomoc bo nie bardzo wiem co robić, dziś opryskałem iglaki preparatem Telstar 100EC - tak mi poradzono w sklepie ogrodniczym.
Bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam

Krzyk80
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

A możesz dać zdjęcie?
Nacisnij przycisk "SZUKAJ" i wpisz hasło "Tuje". Może znajdziesz odpowiedź w jednym w tematów.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Krzyk80
50p
50p
Posty: 83
Od: 26 kwie 2007, o 23:31
Lokalizacja: Krosno woj. podkarpackie

Post »

Serdecznie dziękuję za poprawienie tematu... :D
oraz Tobie Erazmie za szybką odpowiedź, tematy przeszukałem wcześniej lecz nie znalazłem nic o szkodniku wygryzającym pędy od środka a to głównie mój problem, trudno z czymś walczyć jeśli nie ma się pojęcia co to jest!?
Zdjęcia oczywiście postaram się zamieścić jak najszybciej.

Krzyk80
Awatar użytkownika
Krzyk80
50p
50p
Posty: 83
Od: 26 kwie 2007, o 23:31
Lokalizacja: Krosno woj. podkarpackie

Post »

Jeszcze jedno, czyba dość istotne moje spostrzeżenie - na tych uschniętych pędach są maleńkie około 0,5mm otworki prowadzące do wewnątrz wygrysionego (uschniętego) pędu.

Proszę, jeśli ktoś kiedykolwiek zaobserwował coś podobnego na swoich iglakach - dajcie znać co z tym robić i radzę bardzo wnikliwą obserwację "podejrzanych" pędów.
Pozdrawiam
Krzysztof
Athenka
50p
50p
Posty: 72
Od: 13 kwie 2007, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Ja natomiast zasadziłam z pojemnika ze 3 tyg. temu dwa szmaragdy, przed wysadzeniem dobrze nawodniłam korzenie z bryłą ziemi, zrobiłam lekki drenaż ze żwiru, ziemia pod iglaki i podsypałam troche popiołu z kominka. Staram się utrzymywać wilgotność w podłożu ale nie leję codziennie wody (góra 2 razy w tyg lekko podlewam), wyściółkowane jest korą. Skutek jest taki że oba szmaragdy mają na jaśniejsze (nie żółte) końcówki, które są kruche, łamią się po przygnieceniu a całe jakby lekko bledsze się zrobiły. Co to może być? Za sucho, za mokro? Szkodników brak.....raczej....
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Krzyk80 pisze:... nie znalazłem nic o szkodniku wygryzającym pędy od środka a to głównie mój problem, trudno z czymś walczyć jeśli nie ma się pojęcia co to jest!?
Zdjęcia oczywiście postaram się zamieścić jak najszybciej.

Krzyk80
Nie wiem co to za szkodnik, ale kolega miał podobne objawy i pomógł oprysk Mospilanem 20 SP + Superam (środek na przyczepność)
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Krzyk80
50p
50p
Posty: 83
Od: 26 kwie 2007, o 23:31
Lokalizacja: Krosno woj. podkarpackie

Post »

No właśnie tak to się zaczyna... u mnie też tak było na początku - jak pisze Athenka - przyznaję, zlekceważyłem to na początku a teraz to mnie zaczyna przerastać bo jest tego naprawdę sporo.

Sprawdź u siebie Athenko (dokładnie) przełamując uschnięty pęd czy twoje są również w środku puste! i czy nie ma na nich malutkich otworków.

Sądzę że Twoje tujki raczej nie reagują w ten sposób na suszę, zalanie czy niewłaściwy odczyn pH - wtedy cała roślinka równomiernie by się przebarwiała a te objawy co u mnie i u Ciebie to raczej jakiś szkodnik, może ktoś nam pomoże o co zwracam się do naszych Forumowiczów - ekspertów.
Pozdrawiam
Krzysztof
Awatar użytkownika
Krzyk80
50p
50p
Posty: 83
Od: 26 kwie 2007, o 23:31
Lokalizacja: Krosno woj. podkarpackie

Post »

Wielkie dzięki Erazmie za radę, po 7 dniach planuję wykonać oprysk ponownie i zastosuję tym razem Mospilan 20 SP jak piszesz.
Pomimo tego strasznie nurtuje mnie ciekawość co to za szkodnik - lubię wiedzieć z kim mi przyszło skrzyżować miecze...
Pozdrawiam
Krzysztof
Athenka
50p
50p
Posty: 72
Od: 13 kwie 2007, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

no kurcze, to juz wolałabym chyba odpowiedź ze za mało lub duzo wody :wink: Pooglądam dziś i moze rzeczywiście coś w nich siedzi.
Awatar użytkownika
Krzyk80
50p
50p
Posty: 83
Od: 26 kwie 2007, o 23:31
Lokalizacja: Krosno woj. podkarpackie

Post »

Jeszcze jedno: poza tymi zaschniętymi pędami reszta roślinki jest na chwilę obecną pięknie zielona - wygląda na zdrową, ale na wszystkich są obecne charakterystyczne dla przędziorka mikro-pajęczynki - ??? czyżby sprawcą był tylko przędziorek? a może ktoś jeszcze... :evil: sprawa jest na tyle poważna że dotyczy ponad 70 tujek (żywotnik zachodni oraz szmaragd)

Staram się aby problem opisać jak najdokładniej... :)
Pozdrawiam
Krzysztof
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”