Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4210
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Cercospora sequoiae
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Kasia i Tomek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 10 maja 2015, o 08:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Na polskojęzycznych stronach nic o tym nie ma:(. Miedzian rozrabiać zgodnie z ulotką??
longlay1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 kwie 2016, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Witam,

jestem tu nowy i pewnie niedoświadczony, dlatego proszę o pomoc.
http://imageshack.com/a/img923/3392/C2pwpO.jpg
http://imageshack.com/a/img924/5158/1TcD0R.jpg
http://imageshack.com/a/img923/6655/rQ1CZ1.jpg

te drzewka były sadzone w 2014 na jesień. Brązowe z dołu zrobiły się szybko, myślałem że to przez brak wody. Jednak nie oberwałem gałązek, ponieważ widziałem, że niektóre zmieniały kolor na zielony. Ogólnie drzewka trochę się zazieleniły od dołu, ale z daleka widać, że są brązowe. Dodatkowo wczoraj zauważyłem że robią się białe na zewnętrznych pojedynczych gałązkach - również widoczne na zdjęciach. Jedyny nawóz jaki do nich stosowałem to yara procomplex - tak mi zalecili w szkółce gdzie je kupiłem. Co im dolega?

http://imageshack.com/a/img922/3742/rRDYE1.jpg
http://imageshack.com/a/img921/8374/43evJF.jpg
Te drzewka były sadzone w zeszłym roku i też zauważyłem wczoraj że robią się białe...

http://imageshack.com/a/img921/9194/m5b68s.jpg
A tutaj drzewko które zostało wymienione tydzień temu (zeszłoroczne całkowicie uschło). Widać, że od góry robi się czarne....
Proszę o pomoc i dziękuję :)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Glebę jaką masz, czy pod korą włóknina?
longlay1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 kwie 2016, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Pod korą geowłóknina jest, ziemia - spód piachy, a na wierzchu torfowa
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2016, o 07:27 przez ERNRUD, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Proszę o zdania rozpoczynane wielką literą.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4210
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Przypomnę- selli7 pytała: jaka masz GLEBĘ?
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
longlay1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 kwie 2016, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Dziękuję za pisanie dużymi literami. Napisałem że na wierzchu jest torfowa a pod spodem piachy - czyli miałem na myśli że piaszczysta. Jeśli nie tak się wyraziłem, to proszę inaczej zadać pytanie. Nie jestem ogrodnikiem i nie znam się dokładnie na rodzajach gleb...
longlay1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 kwie 2016, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Nie mogę edytować już, a właśnie wpadłem na pomysł, że możecie jeszcze pytać o odczyn gleby. Zatem zmierzyłem i mam 6,8 - czyli chyba obojętny?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4210
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Wybacz, to zabrzmiało, że na wierzchu posypales kora, pod spód włókniny piasek. Gleba może być owszem, piaszczysta(czyli bardzo slaba)ale też gliniasta itd.- każdy opis dobry, byle jak najszerszy. Najlepiej napisac np.: czarnoziem, rędzina, itp. Reasumujac- napisz wiecej, jak umiesz, o tej glebie w ogóle.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
longlay1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 kwie 2016, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Przepraszam, jeśli źle się wyraziłem :)

Gleba u mnie to rolnicza klasy 4. Jest to gleba piaszczysta, która była mocno zarośnięta perzem. Został usunięty poprzez randab i glebozgryzarkę. Dodatkowo zostało dosypane ok 10 cm czarnej ziemi torfowej. Było to 7 lat temu. Dzisiaj zmierzyłem pH miernikiem i wskazał odczyn 6,8. Thuje, których zdjęcia przesłałem posadzone są z tyłu działki. O dziwo 4 lata temu posadziłem z przodu działki 22 thuje (z tej samej szkółki) i te rosną jak szalone, a ziemia taka sama.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Z tyłu działki, brak podlewania, może tam za sucho, bo tak to wygląda.Może stan korzeni w czasie sadzenia nie był najlepszy, kopane, albo w doniczkach, ale gdy są mocno przerośnięte, przesuszone też mogą być problemy z ukorzenieniem, wtedy tylko woda. Nawóz niepotrzebny, mógł zaszkodzić.
longlay1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 kwie 2016, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Witam,

dziękuję za odpowiedź. Zapomniałem dodać, że w zeszłym roku w sierpniu zainstalowałem zraszanie automatyczne do trawnika, a także linię kroplującą do thuji. Teraz mamy taki klimat, że często pada. Nie wydaje mi się, że jest sucho. Uruchomiłem podlewanie po zimie w weekend i testowo podlałem wszystkie sekcje. Z tego co widzę, podlewanie nie uruchomiło się automatycznie jeszcze w tym tygodniu. Może być jakaś inna przyczyna?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Moim zdaniem korzenie z jakiejś przyczyny nie pobierają dostatecznie tej wody.Mogły być jak wcześniej napisałam mało żywotne, różnie to bywa w szkółkach, czasem nie dopilnują wilgotności, a doniczka ciasna.Jak wykopiesz roślinę po czasie jednego sezonu, a bryła korzeniowa nadal ma kształt doniczki, nic, albo niewiele poszło na boki, może znaczyć, że część korzeni nie podjęła pracy i roślina zachowuje się jak przesuszona.Czubek jest zielony, sypia się stare, dolne części, środek, znaczy roślina pozbywa 'zbędnego balastu', by przeżyć.Potrzeba im czasu w takiej sytuacji, by pozostałe korzenie się rozwinęły.Zobaczysz jak będą wyglądały nowe przyrosty.
Podobne objawy daje też nadmiar wilgoci pod włókniną i korą, ale skoro masz tam piach, to raczej nie powinno być tego problemu.Może odkop kawałek i zajrzyj pod korzenie, powąchaj może czuć pleśnią, grzybem? Skoro dałeś torf i lejesz wodę mogło się coś rozwinąć i atakuje korzenie.Żywotnikowi żadnego torfu nie trzeba dawać, sadzić do takiej gleby jak jest na działce, wyściółkować korą i to wszystko.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”