Agrest - szkodniki i choroby

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
bryanka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 cze 2017, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

nagie lodygi

Post »

Witam serdecznie.Problemem jest zzeranie lisci na lodygach.I to w ciagu tygodnia.Pomozcie-owoce jeszcze wisza

Obrazek

Obrazek
przepraszam ze chyba w zlym miejscu napisalam post.
konrad_
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 23 sie 2017, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Agrest - choroba?

Post »

Dwa pierwsze zdjęcia są (teoretycznie) innej odmiany. Czy te czerwone przebarwienia to choroba, czy sprzedawca się pomylił i wysłał mi Hinnonmaki Rot zamiast Gelb?

Obrazek Obrazek
Obrazek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Agrest - choroba?

Post »

Nie wiem czy odmiana się zgadza z deklarowaną ale oparzenia słoneczne owoców są ewidentne.
emef28
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 cze 2019, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Agrest - choroba?

Post »

Obrazek

Dzień dobry
Mam pytanie co to może być za choroba agrestu? Powtarza się ona dosłownie corocznie, a nie znalazłem w sieci zdjęcia z takimi objawami. Na wiosnę liście są ładne, zielone, za jakiś czas końcówki zabarwiają się na taki brunatno-brązowy kolor i agrest całkowicie w zasadzie przestaje rosnąć.
Bardzo dziękuję za pomoc doświadczonych ogrodników :)
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Agrest - choroba?

Post »

Pewnie jak większość sądzisz , że roślinom potrzebne tylko słońce i woda. Nawozisz swój agrest? Jest totalnie zagłodzony. Dopóki są same liście to jeszcze żyje ale jak dodatkowo musi wykarmić owoce to nie wyrabia i zamiera. Dopóki drwal leży przed telewizorem to szklanka gorzkiej herbaty i sucharek wystarczą ale jak idzie na cały dzień machać siekierą to pół barana musi zjeść. :lol: .
emef28
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 cze 2019, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Agrest - choroba?

Post »

Tak - nawożę. Przed posadzeniem był nawożony obornikiem przekompostowanym. W ciągu sezonu podaję nawóz w granulacie Fruktovit. Czy te objawy wskazują na brak nawożenia czy jakieś choroby/szkodniki?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Agrest - choroba?

Post »

Moim zdaniem nie odpowiada gleba, chyba to zbita i zaskorupiająca się glina.Drzewa i krzewy owocowe lubią dobrze napowietrzone, przepuszczalne, choć nie suche gleby.
emef28
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 cze 2019, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Agrest - choroba?

Post »

Gleba jest mocno piaszczysta, ale dodawałem i dodaję czarnej ziemi wokół krzewów. Zgodnie z radą odchwaścilem i nawiozłem krzewy przed chwilą - zobaczymy czy to coś pomoże. Co jeszcze ewentualnie mógłbym zrobić? jak często nawozić?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Agrest - choroba?

Post »

Widać druga skrajność, słaba gleba i susza mu dokucza.Podlewaj i dodaj wokół ściółkę, by tak nie przesychało.Nawozić najlepiej wczesną wiosną.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Agrest - choroba?

Post »

Też mam żółty piach i było to samo. Do momentu kwitnienia i zawiązywania owoców wszystko OK. Potem większe liście ciemniały a brzegi wygladały jak spalone zapalniczką. Młode liscie karłowaciały , żółkły i zasychały. Przestało jak agrest dostał dawkę nawozu o dużej zawartości potasu. Poza tym kilkakrotnie w sezonie podlewam zakwaszoną woda bo agrest lubi pH 5,5-6,0. Zamiast albo razem z czarną ziemią daj wysuszonej i zmielonej gliny albo bentonitowy żwirek dla kota. Ilaste mikrocząstki wraz z wodą popłyną wgłąb ziemi i trochę uszczelnią porowate podłoże. Dzięki temu pierwszy lepszy deszcz lub konewka wody nie wypłucze nawozów poza zasięg korzeni. Na razie stosuj fertygację.
konrad_
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 23 sie 2017, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Agrest - choroba?

Post »

kaLo pisze:Nie wiem czy odmiana się zgadza z deklarowaną ale oparzenia słoneczne owoców są ewidentne.
Co mogę w tej sytuacji zrobić?
Poniżej jeszcze dwa inne zdjęcia. To wszystko to są oparzenia?
I co to za ciemnie plamki na liściach?
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Agrest - choroba?

Post »

Tak, to wszystko oparzenia. Kropki na liściach to: Antraknoza porzeczki, po zbiorach opryskaj preparatem: Score 250 EC.

Pozdrawiam klakier.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Agrest - choroba?

Post »

konrad_ Twój zielony agrest najwyraźniej jest jednak czerwony a oparzenia to mięknące plamy, które z czasem gniją a owoce opadają.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”