Lipa- choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Lipa - korniki w drewnie

Post »

Witam,
w zeszłym roku zaczęła nam na działce chorować lipa drobnolistna. Najpierw zasychały liście,a potem cały konar. Po obejrzeniu okazało się, że w korze są małe dziurki i w środku korniki wielkości łebka od szpilki. Żywiły się łykiem tuż pod korą, drewno w miejscach zamierających zaczęło czernieć. W tym roku liści nie wypuścił drugi konar, cały zaatakowany kornikiem. Wycięłam tą część drzewa i wywiozłam do spalenia. Po zimie pod drzewem leżała gałąź lipy zupełnie podziurkowana przez owady. Bardzo mnie to martwi.

Jak na razie choruje tylko jedna lipa, ale są ich dziesiątki w szpalerach... Poszukuję skutecznego środka, aby zwalczyć korniki. Czy preparat Vigonez jest na żywe drzewa skuteczny? Czytałam wątek o umierającym orzechu włoskim http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 34&t=57634 i u mnie jest podobnie, tylko korniki mniejsze i drążą jedynie pod korą. Czy również w tym przypadku preparat Bi58 może być skuteczny?

Będę wdzięczna za pomoc
Pozdrawiam
Gosia
Awatar użytkownika
Panna Lilianna
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 21 sie 2012, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Lipa - korniki w drewnie

Post »

u mojej siostry kornik wpadł do lasu, niestety żaden specyfik nie był skuteczny, skończyło się na wielkiej wycince wszystkich zainfekowanych drzew :(
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4187
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Lipa - korniki w drewnie

Post »

Ja tam ma rezerwę do zbyt dobrze reklamowanych nowości... a w środku, stare, poczciwe, tanie pyrteroidy.
Polecam sprawdzony Actelic.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Lipa - korniki w drewnie

Post »

Tylko, że Actellic jest do dezynfekowania pomieszczeń lub nasion... Ja potrzebuję czegoś, co działa wewnątrz drzewa i zatruje szkodniki przez soki płynące w łyku.
Nie mogłabym usunąć wszystkich drzew, prowadzimy z tatą pasiekę, a drzewa mają około 15 lat. Nie widać na razie korników na innych drzewach.
Dziwi mnie tym bardziej ich zachowanie, bo mam kawałek gałęzi w torebce foliowej i widzę, że one nadal żyją i drążą... A typowy kornik żeruje w żywym drewnie...

nie wiem czy dobrze przesłałam zdjęcia:
http://imageshack.us/g/849/sam0078q.jpg/
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4187
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Lipa - korniki w drewnie

Post »

Napisałem "sprawdzony". tzn. w sytuacji podobnej do twojej. Powiercona wieloma mikrodziurkami czereśnia została pozbawiona 'rzemieślników' jednym opryskiem. A co ciekawe... niemalowany mebel ogrodowy nadal jest drążony..../
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
tragopan
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 27 maja 2006, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Aleksandria
Kontakt:

Post »

Witam wszystkich forumowiczów.

U mojego sąsiada jest 100 letnia lipa. I jest taki problem z nią, zrzuca o tej porze liście i owocniki. I taka sytuacja też była w tamtym roku.
Liść jest zielony i bardzo dobrze wykształcony, bez żadnych przebarwień. Tylko część ogonka jest martwa, brązowy kolor. I to w środkowej części ogonka.
Prosił bym o pomoc, jaka to choroba i w jaki sposób można ja leczyć. Dodam że to drzewa jest bardzo duże, tak że opryski są nie możliwe.
Pozdrawiam
tragopan to ja
Awatar użytkownika
Tadzio z Poznania
50p
50p
Posty: 87
Od: 25 sty 2009, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Lipa

Post »

A czy zrzucanie liści nie jest spowodowane suszą?

Co do oprysków to uważam że jest to możliwe.
W zeszłym roku widziałem jak sąsiad mieszkający ode mnie parę domów dalej, zlecił opryskiwanie dorosłych świerków, które są zdecydowanie wyższe od stojącego obok dwupiętrowego domu.

Drzewa te fachowiec pryskał w masce i ubraniu ochronnym, za pomocą dmuchawy podobnej do dmuchawy / odkurzacza do liści.
A jaki hałas przy tym robił.
Muszę przyznać że wyrzut środka miała ta maszyna imponujący... ;:47

Zastanawiam się tylko czy nie ucierpiały przez to owady, ponieważ mgiełka środka NN nie dosyć że leciała dość wysoko, to część przelatywała przez opryskiwane drzewo na sąsiednie rośliny liściaste. ;:219
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lipa

Post »

Czyli jest nas dwóch. Którzy obstawiają suszę.
Lub też poparzenie/ przesuszenie słoneczne. Stąd roślina się broni i zrzuca liście.

Wyśmiani, wyszydzeni, ale coś w tym jest.

http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/art ... /472825261
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
Tadzio z Poznania
50p
50p
Posty: 87
Od: 25 sty 2009, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Lipa

Post »

A u Twojego sąsiada to gdzie rośnie lipa?
Nic na ten temat nie napisałeś.

Czyżby zimą równiesz nie żałował soli do oczyszczania ścieżki czy chodnika ze sniegu?
Awatar użytkownika
tragopan
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 27 maja 2006, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Aleksandria
Kontakt:

Re: Lipa

Post »

Dzięki za zainteresowanie.
Możliwe że brak lub niedostatek wody to opadanie powoduje. Gleba to złote piaski, w dodatku polowa korzeni jest pod bardzo duża płyta betonową. Soli nie używa. Od dziś sasiad musi ją podlewać, i zobaczymy jakie będą skutki. Zaproponowałem mu żeby zrobił oczko wodne w pobliżu, i wódę z rynny skierował w tą stronę.
jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam.
tragopan to ja
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

co zjada lipę ?

Post »

Co podgryza moją młodą lipę ?


Obrazek

Dziurki widać ale autora nie znalazłam.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Lipa - choroby liści

Post »

Nikt nie odpowie ?
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
raczek-
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 sty 2017, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: lipa - liść zielony korzonek liścia brązowy lub czarny

Post »

tragopan pisze:Witam wszystkich forumowiczów.

U mojego sąsiada jest 100 letnia lipa. I jest taki problem z nią, zrzuca o tej porze liście i owocniki. I taka sytuacja też była w tamtym roku.
Liść jest zielony i bardzo dobrze wykształcony, bez żadnych przebarwień. Tylko część ogonka jest martwa, brązowy kolor. I to w środkowej części ogonka.
Prosił bym o pomoc, jaka to choroba i w jaki sposób można ja leczyć. Dodam że to drzewa jest bardzo duże, tak że opryski są nie możliwe.
Pozdrawiam
Wznawiam temat. mam lipę ma z 50 lat 16m wysokości rośnie przy domu i choruje, czyli już zrzuciła połowę liści a wygląda to tak jak opisał kolega liść zielony korzonek brązowy lub czarny i opada.
Byłem z tym problemem w szkole rolniczej rozłożyli ręce.
W tym roku na suszę nie narzekam.
oprysk zrobiłem miedzianem i mospilanem bez efektu.
Zależy mi na tej lipie jest to polna lipa drobnolistna jak nie chorowała co jej się rzadko zdarza to na niej sam kwiat i pachnie jak gdyby siedziało się w ulu.
Pszczoły też posiadam na razie jeden ul drugi oczekuje na rójkę.
Lub może ktoś poradzi gdzie się zwrócić z tym problemem.

z poważaniem władek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”