Winobluszcz (Parthenocissus) Choroby,szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
drum
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 sie 2007, o 10:54

Winobluszcz (Parthenocissus) Choroby,szkodniki

Post »

Witam, mam problem z winobluszczem. Od tygodnia choruje, a ja nie potrafię mu pomóc, gdyż nie mam bladego pojęcia co to za choroba. Kilka dni temu byłam w ogrodniczym po poradę, a tam polecili mi diazol - spryskuję, podlewam, ale nie pomaga. Mam wrażenie, że z każdym dniem jest coraz gorzej. Liście brązowieją, pojawiają się białe plamki i nalot, a w konsekwencji więdną. Czy to mączniak???
Martwi mnie to coraz bardziej, bo niedaleko stoi winogron, i boję się że ten też może zostać porażony. Proszę o pomoc. Obrazek
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1007
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

To nie mączniak. Diazol to raczej tu nie pomoże. Spróbuj Mospilan i Polysect, działają na dużą grupę szkodników.
drum
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 sie 2007, o 10:54

Post »

Dziękuję bardzo!
Tak przy okazji, dowiedziałam się, że to prawdopodobnie przędziorek. Popsikałam czym trzeba i czekam na efekt!!!
pozdrawiam
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Na moim winobluszczu trójklapowym od około tygodnia pojawiły się dziwne mlecznobiałe kuleczki wielkości do 1 milimetra w zasadzie na wszystkich liściach - pod spodem, od góry ich nie ma. Krzew (liście) nie więdnie, rośnie normalnie, nic się nie dzieje, nie ma żadnych robaczków. Być może to normalne ale żona kazała profilaktycznie zapytać. Z góry dzięki.
Tak to wygląda: Obrazek Obrazek
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
jolka009
50p
50p
Posty: 56
Od: 5 maja 2008, o 10:15

Post »

Co to za paskudztwo? - kilka dni temu tego nie było a teraz zaatakowało mój dopiero posadzony w zeszłym roku żywopłot po całej linii. Atakuje liście i nie daje roślinie rosnąć.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
teli
200p
200p
Posty: 284
Od: 17 paź 2008, o 10:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze.6b Płock między torami

Post »

Może za blisko dałeś , obmurówki , betonowej , może, nie potrzebnie dałeś kory , może za mocno podlewasz
Carpe Diem...
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Dziwne dosyć, bo tego to nic nie rusza... nawóz sypany?
Awatar użytkownika
jolka009
50p
50p
Posty: 56
Od: 5 maja 2008, o 10:15

Post »

nie - żadnych nawozów.
Może to grzyb jakiś?
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Przymrozek...
Awatar użytkownika
jolka009
50p
50p
Posty: 56
Od: 5 maja 2008, o 10:15

Post »

przymrozki? chciałabym żeby to było to! Boję się jakiegoś grzyba albo czegoś innego nieuleczalnego...

Zauważyłam to dopiero dziś, przez ostatnie kilka dni nie przyglądałam się roślinom bo ciągle wiało i nie chciało mi się w ogrodzie siedzieć. Więc stało się to dość nagle po tych paru dniach.
Awatar użytkownika
mamucik
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 7 lut 2008, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pogórze Sudeckie

Post »

Od 10 lat winobluszcz pięknie obrastał ściany budynku, będąc jego główną ozdobą. Lecz tej wiosny zaczęły się problemy. Niektóre liście uschły, niektóre zaczynają więdnąć. Część gałęzi po zimie wypuściła liście lekko podwinięte i mniejsze, ale te nie opadają. Na liściach nie widać śladów chorób ani szkodników! Gałęzie i pień nie są uszkodzone. W kwietniu, podczas suszy był podlewany.

Sytuacja staje się coraz gorsza. Jeżeli winobluszcz uschnie, oszpeci budynek :cry: To dla nas tragedia, bo zamierzaliśmy go sprzedać. Pokryty martwym pnączem znacznie traci na wartości. Poza tym jest naszym ulubieńcem i miejscem do życia dla ptaków i innej gadziny :cry: :cry: :cry:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
mamucik
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 7 lut 2008, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pogórze Sudeckie

Post »

Pomocy!!!
lotta
500p
500p
Posty: 594
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

Mam cos podobnego w tym roku na cytryńcu - częśc gałązek ma zwiędnięte liście. Ja bym podejrzewała, że to coś grzybowego. Trzeba by się przekonać, co widać na przekroju zwiędniętej łodygi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”