Chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha) plaga

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ann_85
1000p
1000p
Posty: 1209
Od: 26 mar 2010, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha) plaga

Post »

Niby tak, tylko sasiad, ktory ma trawnik gorzej przeorany niz my, latem mial co najmniej pare kopców kreta. Za bardzo mu one nie pomogły, teraz ma 3/4 trawnika przerzucone przez ptaki wydziobujace pędraki. Dla przypadków takich jak moj czy Kota Ma, samo czekanie na krety to już niestety nie rozwiązanie.
stefka
200p
200p
Posty: 464
Od: 18 sty 2012, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: blisko Wrocławia

Re: Chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha) plaga

Post »

Też stosowałam Dursban na trawnik ale powierzchniowo tj. najpierw nanosiłam się roztworu w konewce. Następnym razem zrobiłam bardzo silne stężenie i opryskałam. Żadne z tych sposobów nie przyniosło rezultatu. Dopiero rolnik wytłumaczył mi jak działa Dursban. Otóż ziemia musi być dobrze mokra przynajmniej na 10 cm i wtedy robi się oprysk a po nim natychmiast pole się uprawia ( brona, kultywator itp. ) tak aby warstwa opryskanej ziemi została odwrócona. Dursban wtedy gazuje i niszczy robactwo.
Na działce czy to w trawniku czy pod roślinami również Dursban musi się znaleźć pod ziemią. Przy roślinach stałych to nie problem, opryskać mokrą ziemię i przekopać. Z trawnikiem już problem. Od początku wiosny pojawiały mi się place z bladą i bardzo drobną trawą. Jak podcięłam taki placek to pod nim siedziało po kilka pędraków różnych rozmiarów a więc kilka pokoleń a trawa nie miała w ogóle korzeni. To co znalazłam to ubiłam a podciętą trawę opryskałam od spodu Dursbanem i przydeptałam. Następnego dnia te miejsca podlewałam aby trawa puściła korzonki. Zrobiłam tak połowę trawnika i na razie w tym miejscu jest spokój. Na pozostałej części nie było tego wiele to robiłam dziury i opryskiwaczem wtłaczałam mocnym strumieniem Dursban i przydeptywałam trawę. Nie mam złudzeń, że od wiosny historia się nie powtórzy bo część pędraków na pewno pozostała.
W sklepie specjalistycznym doradzono mi aby kupić lancę do opryskiwacza, którą wbija się w ziemię i pryska. Lancę kupiłam ale jeszcze nie stosowałam. Zobaczymy czy będzie łatwiej niż na kolanach.
Pozdrawiam Ela
Awatar użytkownika
Ann_85
1000p
1000p
Posty: 1209
Od: 26 mar 2010, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha) plaga

Post »

Stefka, to prawda, z Dursbanem trzeba wylac dużo dużo wody. Dlatego my się za to zabraliśmy w czasie parudniowych ulew na początku października. Padało przez parę dni, zresztą ja robiłam roztwór, a mąż latał z konewką także w deszczu :roll: Mam nadzieję, że efekty jednak będą...
pomo
50p
50p
Posty: 55
Od: 10 cze 2014, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Co to za ohydny robal.

Post »

Jak w temacie. Sąsiad wspominał, że to jest szkodnik który podgryza korzenie. Niestety mam ich dosyć dużo. Są one pod roślinami. Jak wyrwę chwasty to około 5-10 cm w ziemi jest schowane takie stworzonko.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co to za ohydny robal.

Post »

Pędrak, larwa chrabąszcza.
pomo
50p
50p
Posty: 55
Od: 10 cze 2014, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Co to za ohydny robal.

Post »

Dziękuję. Widzę, że nie będę miał lekko się go pozbyć.
viola123
200p
200p
Posty: 266
Od: 29 wrz 2011, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co to za ohydny robal.

Post »

U mnie takie pędraki żyją w kompoście. Są przysmakiem moich psów. Kiedyś wybierałam do wiaderka i mój pies wręcz rzucił się na nie, jak na kiełbasę. Teraz jeśli tylko się zbliżam do kompostownika , psy az piszczą w oczekiwaniu.
Viola
Awatar użytkownika
nibyalicja
200p
200p
Posty: 216
Od: 21 mar 2014, o 00:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha) plaga

Post »

Viola123 pędraki chrabąszcza majowego nie żyją w kompoście:) Zatem twój pies najprawdopodobniej zasmakował w mało szkodliwych larwach rohatyńca nosorożca,które są bardzo podobne do pędraków majowych a żyją i dojrzewają właśnie między innymi w pryzmach kompostowych:) .Larwy rohatyńca nie maja takich przednich nóżek jak larwy chrabąszcza majowego ,przyjrzy im się bo może pies powinien zmienić dietę:)
Wszystko co doskonałe dojrzewa powoli.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha) plaga

Post »

Takie larwy to super smaczne proteiny
madox
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 lis 2021, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha) plaga

Post »

Witam

Na samym początku jak siałam pierwszą trawę na niedużym poletku to z ziemi wybrałam sporą miednicę tego paskudztwa. Jakie są najlepsze sposoby zwalczania chrabąszcza majowego? Walczę już z tym od trzech lat i niestety najlepiej wybierać ręcznie. Mam pewne efekty bo w tym roku nie obżarły mi specjalnie roślin za to doszczętnie zniszczyły mi kwiaty róż. Dobrze, że to odrasta Tylko szkoda, że to walka z wiatrakami. I tak przylecą następne

pozdrawiam
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha) plaga

Post »

Czy to jakaś reklama? Ale czego? To, co Ci pożera liście fasolki, truskawki, róże to raczej ogrodnica niszczylistka. Nie widziałam nigdy chrabąszcza na różach ale na liściach drzew to i owszem. Larwy obydwu szkodników są podobne, ale chrabąszcza większe.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha) plaga

Post »

Ja się zastanawiam, czemu zawsze jest mowa o stosunkowo rzadkim chrabąszczu majowym, a nikt nie pisze o występującym masowo guniaku czerwczyku?
Pozdrawiam Lucyna
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha) plaga

Post »

Lucynko, chrabąszcza widziałam wieki temu, guniaka u nas nie zauważyłam, może dlatego, ze wychodzi wieczorami. Za to ogrodnicy niszczylistki jest pełno. I coraz więcej ludzie maja trawniczkow, nawet u nas na działkach coraz częściej zamieniają grządki na trawniki, robią sobie typowo rekreacyjne To chyba bywa różnie w różnych regionach. I te szkodniki maja podobne larwy.
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”