Judaszowiec - problemy

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2840
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Judaszowiec - problemy

Post »

Nazwa jak nazwa, ale jak już jest , to co mu jest? grzyby, za dużo slońca? :( jeszcze 14 czerwca miał tylko lekko zawinięte liście na brzegach, a dzisiaj tak wygląda.

Obrazek
vojtek9
50p
50p
Posty: 54
Od: 31 sty 2006, o 11:21

Post »

dla mnie wyglada to na "przesolenie" z nawozami
Adriel
50p
50p
Posty: 56
Od: 26 lip 2010, o 02:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin / Węgorzyno

Judaszowiec,problemy

Post »

Witam po raz pierwszy :wit

Mam problem z moim judaszowcem, który do dej pory nie sprawiał żadnych problemów. W ciągu ostatnich 2 tygodni niektóre starsze liście zaczęły usychać, młode liście zwijają sie w rulonik, natomiast niektóre młode wierzchołki pędów przewieszają się i zamierają. Dodam iż rośnie na stanowisku słonecznym do godz 14, oraz w mieszance gliny i podłoża ogrodniczego. Nawieziony został tylko raz - w kwietniu nawozem wieloskładnikowym. Brak jakichkolwiek nalotów lub szkodników na gałęziach. Z góry dziękuję za pomoc :)

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Zamierający Judaszowiec

Post »

Kiedy był sadzony? Wygląda na to, że ta gliniasta gleba mu nie odpowiada. Judaszowce nie lubią gleb ciężkich i mokrych, zamierają im wtedy korzenie.Muszą mieć przepuszczalną glebę.
Adriel
50p
50p
Posty: 56
Od: 26 lip 2010, o 02:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin / Węgorzyno

Re: Zamierający Judaszowiec

Post »

Był posadzony wiosną zeszłego roku...
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Zamierający Judaszowiec

Post »

Widocznie u ciebie nieprzepuszczalny, gliniasty głębiej grunt i teraz korzenie dotarły do tej niesprzyjającej warstwy gdzie zalega woda.W tym roku na dodatek było sporo opadów i mimo pewnego okresu suszy poziom wody gruntowej jest cały czas wysoki.Trzeba mu znaleźć inne miejsce, albo zrezygnować.Trzeba dobierać rośliny do rodzaju gleby.
Adriel
50p
50p
Posty: 56
Od: 26 lip 2010, o 02:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin / Węgorzyno

Re: Zamierający Judaszowiec

Post »

Dziękuje za pomoc, przy przesadzaniu okazało się, że korzenie dotarły do zbitej i nieprzepuszczalnej warstwy tłucznia. Pewnie to było problemem :wink:
kasia90010
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 3 sie 2010, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Leżajsk

judaszowiec

Post »

Zauważyłam, że coś zaczęło się dziać z listkami mojego judaszowca. Czy da się jakoś temu zapobiec? W tym roku ślicznie mi zakwitł i nie chciałabym żeby coś się z nim stało...

Obrazek
~~~
"Chcesz być szczęśliwy krótko - wypij trochę wina z przyjaciółmi, chcesz być szczęśliwy dłużej - zakochaj się, chcesz być zawsze szczęśliwy - uprawiaj ogród."
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: judaszowiec

Post »

Napisz cos więcej , kiedy sadzony, jaka gleba, bo wydaje mi się , że gleba mu nie odpowiada, chyba gliniasta jest, a judaszowce preferują przepuszczalne.
kasia90010
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 3 sie 2010, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Leżajsk

Re: judaszowiec

Post »

Sadzony był już trzy lata temu, jeśli nie dawniej. Gleba rzeczywiście jest raczej gliniasta.... Ale dopiero w tym roku zaczęło się to dziać z listkami.
~~~
"Chcesz być szczęśliwy krótko - wypij trochę wina z przyjaciółmi, chcesz być szczęśliwy dłużej - zakochaj się, chcesz być zawsze szczęśliwy - uprawiaj ogród."
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: judaszowiec

Post »

Póki drzewko ma płytko korzenie to znajdują się (nawet na glinie) w warstwie próchniczej względnie przepuszczalnej dla korzeni, dlatego do tej pory nie było tego problemu.Problem (fizjologiczny,bo to nie choroba ani szkodnik) zaczyna się gdy korzenie siegną głębiej, a tam z reguły jest cięższa glina, albo ił. Judaszowiec jak napisałam nie lubi wody stagnującej i najlepiej czuje się na glebach typu leśnego, ale żyznych i dość wilgotnych, lecz przepuszczalnych.Nic w takim wypadku nie da się zrobić, trzeba dobierać drzewa do rodzaju gleby.
Awatar użytkownika
dorkow0
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2616
Od: 17 sty 2013, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: judaszowiec

Post »

Można próbować poprawić strukturę gleby... Jakimiś Humusami... Tylko nie wiem, czy gra warta świeczki... Trzeba to robić cały czas i koszta mogą być wysokie...
Wśród Sosen... Buków... Kotów...
Część 1Część 2
Dorota
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: judaszowiec

Post »

To chloroza, ale może byc spowodowana różnymi czynnikami.Na glebach gliniastych, zbyt zasadowych pewne pierwiastki chemiczne stają się niedostępne dla roślin, które preferują przepuszczalne i lekko kwaśne gleby.To skomplikowane procesy, ja nie potrafię tego wytłumaczyć, przydałby się jakiś gleboznawca.Również przenawożenie może dac taki efekt, może dominować wtedy jeden pierwiastek uniemożliwiając przyswajanie innych.
Nie wiem, może zakwaszający nawóz do hortensji, ale rozpuszczony w wodzie (nie sypany) i podlanie nim gleby( nie liści !) by tu nieco pomógł w likwidacji tej chlorozy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”