Sekwoja?Mamutowiec? Metasekwoja? - Identyfikacja

Rozpoznawanie roślin na podstawie zdjęć.
Pyzdra
100p
100p
Posty: 129
Od: 8 mar 2007, o 19:53
Lokalizacja: okolibydgoszcz

Post »

Mam wrażenie ,że jest to araukaria o słabej kondycji fizycznej, ale zdjęcie jest zbyt małe. Sekwoje rosną w USA i dorastają do ogromnych rozmiarów. U nas raczej nie mają szans.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Pyzdra pisze:Mam wrażenie ,że jest to araukaria o słabej kondycji fizycznej, ale zdjęcie jest zbyt małe. Sekwoje rosną w USA i dorastają do ogromnych rozmiarów. U nas raczej nie mają szans.
Gdybyś poczytał wcześniejsze posty wiedziałbyś że ta sadzonka przysłana jest z USA pocztą a araukaria to to nie jest na 200%.
orchis
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 lis 2006, o 15:12

Post »

zgodnie z taksonomia przedstawiona http://www.pinetum.org/ przez Arboretum w Villardebelle (Francja) sa to dwa odrebne gatunki (sekwoja i sekwojadendron). Jest zreszta w linku duza galeria iglakow.
michaku
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 30 lis 2007, o 23:23
Lokalizacja: Zielona Góra

Mamutowiec olbrzymi,sekwoja olbrzymia ( Sequoiadendron gighanteum )

Post »

No a więc z kilku rzutach...
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 476
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

Na podstawie powyższych zdjęć, jedno co można powiedzieć na pewno to to, że jest to roślina z rodziny cyprysowatych. Do lepszej identyfikacji potrzebne jest wyraźne zdjęcie gałązki [ w aparacie należy skorzystać z powiększenia za pomocą zoomu optycznego i jednocześnie funkcji makro, takie ustawienia z reguły wymagają większego iso np. 200 -400, lub użycia lampy błyskowej].
Jeśli roślina ma jakieś szyszki, to także poproszę o ich zdjęcie.
Informacja o regionie Polski w którym rośnie, także mogłaby niektóre gatunki wykluczyć i pomóc w identyfikacji.
Roman
michaku
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 30 lis 2007, o 23:23
Lokalizacja: Zielona Góra

Post »

To drzewko rośnie w Zielonej Górze. I do tego daleko na czyjejs posesji... trudno więc by zrobić zdjęcie gałązki... cholerka... Postaram się coś wymyślić, może jakoś sie dostanę na posesję. Zaciekawiła mnie ta roślina bo ma interesujący stożkowaty pokrój.
Postaram sie o lepsze zdjęcia.
Pozdrawiam
Michał
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 476
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

Może znasz kogoś kto ma aparat lub kamerę z dużym zoomem optycznym [np. 10 - krotnym].

Skoro to Zielona Góra, to może być to coś bardziej egzotycznego typu mamutowiec [najpewniej] lub cedrzyniec, ale tak jak mówiłem bez zdjęcia gałązki trudno tak na 100% powiedzieć.
Roman
michaku
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 30 lis 2007, o 23:23
Lokalizacja: Zielona Góra

Post »

ja mam aparat KM Dimage Z5 z 12-krotnym zumem optycznym :) tylko że to drzewo rośnie jakieś 40 metrów od płotu więc trudno będzie zrobić ostre zdjęcie gałązki... Ale postaram się w przyszłym tygodniu wejść na tę posesję, może mnie właściciele wpuszczą, a może nawet będą wiedzieć co za drzewo mają w ogrodzie.
Pozdrawiam

(Tych zdjęć wyżej nie robiłem swoim aparatem)
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Czy to może być sekwoja wieczniezielona ? (lub może metasekwoja ?). Zamówiłem na allegro (sekwoję) - z 4 nasion wybiło tylko to jedno. Wiem, że na razie małe, ale może ktoś ma jakieś rozeznanie. Obrazek
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Ponawiam temat i pytanie jw. - tak ta siewka wygląda dzisiaj: Obrazek
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
naturelover
50p
50p
Posty: 70
Od: 28 mar 2008, o 17:23
Lokalizacja: LONDYN

Post »

To na pewno nie jest sekqoiudendron.Moze byc sekwoja wieczniezielona lub metasekwoja.Ale jak z kaliforni to pewnie wieczniezielona.
naturelover
50p
50p
Posty: 70
Od: 28 mar 2008, o 17:23
Lokalizacja: LONDYN

Post »

Obrazek
tak wygladaja kilkumiesieczne sadzonki mamutowca ktore sam wychodowalem z nasion.Mam takie pytanie:Wie ktos moze dlaczego starsza sadzonka(o 2 mc)jest duzo mniejsza od mlodszej?wyglada rowniez gestrza jakas.Dodam ze to nie tylko jeden przypadek,kilka ziaren wyroslo po dluzszym czasie,juz na jesien.Wtedy wszystkie wziolem do domu zeby nie zmarzly i te mlode dalej rosly a te co wykielkowaly na polu sie zatrzymaly i teraz wyglada to tak:(po prawej te starsze o 2 miesiace,rosnace na dworze przez jakis czas)
Obrazek
Tyle sie ostalo z okolo 50 nasionek :(
Dodam ze nie znam sie wogole na ogrodnictwie,jezeli to glupie pytanie :D
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/410 ... c03b2.html
A tak wyglada okolo 10-latek juz jest w ziemi,zobaczymy co bedzie na wiosne,az sie boje...
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

to chyba normalne ze te na polu zrobiło się zimno i okres wegetacji ustał a w domu jest ciepło i roślina rośnie dalej i tyle :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Identyfikacja roślin ogrodowych. FOTO”