Hortensja( Hydrangea ) - zmiany, choroby liści

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Lumene
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 lip 2017, o 20:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja( Hydrangea ) - choroby liści

Post »

Witam

Proszę o pomoc w diagnozie. Mojej hortensji usychają liscie. Na początku końcówki a potem odpadają.
Awatar użytkownika
jolanda27
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 14 sie 2016, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja( Hydrangea ) - choroby liści

Post »

Może to być oznaka przenawożenia. U mnie w ubiegłym roku ,,uśmierciłam" wszystkie moje hortensje. Zasada jest jedną - lepiej nie donawozić niż przenawozić. Oczywiście nie wiem czy u ciebie to zeszło, ale moje właśnie tak się zachowywały, usychały liście i opadały. Bo nie sądzę, że to susza, bo pada co jakiś czas.
Jola - "ogrodnik" od sierpnia 2016
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja( Hydrangea ) - choroby liści

Post »

W gruncie, czy donicy?Jeśli w donicy to może być zbyt wilgotno.Zaobserwuj, jeśli oprócz zasychania i opadania liści w doniczce ziemia wolno przesycha, to zalane korzenie.W gruncie często na glinie są takie objawy.
KaMiTo-Lady
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 sie 2017, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam serdecznie Wszystkich Forumowiczów,
jest to moja pierwsza wizyta na forum i od razu jestem zmuszono prosić Was o pomoc.
Kupiłam hortensję BLUE BIRD - HYDRANGEA SERRATA, tak przypuszczam.
Posadziłam ją w miejscu bardzo słonecznym przy płocie, niedaleko iglaków i wiśni. Podłoże zastosowałam dla roślin kwasolubnych, podlewałam.
Początki były całkiem obiecujące, do czasu, kiedy przyjechałam na działkę i zobaczyłam na niej to co zobaczyła, dramat.
Bardzo proszę o pomoc, co zrobiłam nie tak, jak ją uratować.

W załączeniu zdjęcie mojego obiektu rozpaczy i bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc
Kasia



Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: HORTENSJA BLUE BIRD - HYDRANGEA SERRATA-choroby

Post »

Błędem było sadzenie w słońcu w środku lata.Jeszcze możesz naprawić ten błąd i przesadź w inne miejsce.
KaMiTo-Lady
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 sie 2017, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: HORTENSJA BLUE BIRD - HYDRANGEA SERRATA-choroby

Post »

selli7 pisze:Błędem było sadzenie w słońcu w środku lata.Jeszcze możesz naprawić ten błąd i przesadź w inne miejsce.

Selli7,
dziękuję bardzo za radę. Obawiałam się, że będzie to jedyne rozwiązanie. Proszę tylko o podpowiedź, czy jeżeli ją teraz przesadzę w inne, bardziej zacienione miejsce, to mogę przyciąć te chore miejsca już teraz, czy zrobić to dopiero jesienią. Druga kwestia, to czy wiosną będę mogła przesadzić ją w to miejsce z powrotem, czy lepiej nie?

Będę wdzięczna za odpowiedź
Kasia
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: HORTENSJA BLUE BIRD - HYDRANGEA SERRATA-choroby

Post »

Przesadź i nic nie przycinaj, zrobisz to wiosną, ale tylko to co okaże się uszkodzone lub suche, tym zbiegiem w niczym jej teraz nie pomożesz.Lepiej ją zostawić na bardziej cienistym stanowisku, bo serraty mają skłonność do zaczerwienień liści na słońcu liści i nie wygląda to zbyt ładnie.Również jasne kwiaty lepiej prezentują się w bardziej ocienionym miejscu(są też trwalsze) niż w słońcu.
Anastazja80
500p
500p
Posty: 768
Od: 20 mar 2014, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Hortensja( Hydrangea ) - choroby liści

Post »

W zeszłym roku w którymś wątku Hortensjowym wrzucałam zdjęcia liści moich hortensji z pytaniem co im dolega ale nikt nie odpowiedział może tu w tym roku czegoś się dowiem. Zdjęcia z tego roku.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Joanna Anastazja
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja( Hydrangea ) - choroby liści

Post »

Nic jej nie dolega, to sprawa fizjologii, rodzaju gleby, stanowiska.Nic o tym nie wspominasz, jaka gleba? Zasychanie i żółkniecie liści od brzegu to często sprawa zwięzłej i zbyt wilgotnej gleby.Ponadto niektóre odmiany hortensji bukietowych(szczególnie starsze odmiany) mają skłonności do plamistości liści.Miałam ok.15 lat temu taką, która co roku żółkła i gubiła liście od dołu, wyrzuciłam i w to samo miejsce posadziłam inną, która nie ma tej przypadłości.To nic groźnego, o tej porze roku mało która roślina ma nieskazitelne wszystkie liście :wink:
Anastazja80
500p
500p
Posty: 768
Od: 20 mar 2014, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Hortensja( Hydrangea ) - choroby liści

Post »

selli7, dzięki to faktycznie może być kwestia miejsca w którym rośnie bo ziemia akurat w tym miejscu jest bardziej zbita i raczej stale wilgotna. Druga hortensja rośnie zaledwie półtora metra dalej ale nie ma takich liści, a gleba wokół niej jest luźniejsza i szybciej traci wilgoć.
Pozdrawiam
Joanna Anastazja
Anastazja80
500p
500p
Posty: 768
Od: 20 mar 2014, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Hortensja( Hydrangea ) - choroby liści

Post »

Trochę dziś podumałam i tak się zastanawiam, jak bym chciała rozluźnić nieco podłoże wokół hortensji to zrobić to jak zgubi liście jesienią czy dopiero wiosną?
Pozdrawiam
Joanna Anastazja
akacjowa
200p
200p
Posty: 220
Od: 24 mar 2016, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja( Hydrangea ) - choroby liści

Post »

Czy to niedobory jakichś składników, czy choroba ?


Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja( Hydrangea ) - choroby liści

Post »

Jaki masz grunt? Tak może reagować świeżo posadzona roślina w zbyt wilgotnym gruncie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”