Hortensja( Hydrangea ) - zmiany, choroby liści

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
hela druga
50p
50p
Posty: 89
Od: 6 wrz 2011, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Równina Świdnicka na Dolnym Śląsku

Re: Hortensja - CHOROBY liści

Post »

francikrecz pisze:Hela druga, to może być szara pleśń. Opryski jak u Kropki2.


Pozdrawiam, Francik
Dzięki, opryskam a co mi szkodzi, już chyba nic. Ale tak po prawdzie to żadnego ciała obcego nie zauważam, gdyby nie małe prawdopodobieństwo to obstawiałabym chlorozę po wyglądzie liści. Ale człowiek uczy się całe życie.
Jutro - legendarna kraina gdzie znajduje się 99% całej ludzkiej produktywności, motywacji i osiągnięć. /za kwejkiem/
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Hortensja - CHOROBY liści

Post »

Chlorozy nawet nie wymieniłem, gdyż rozpoznałaś, natomiast do szarej pleśni nakłonił mnie widoczek pędu na ostatniej fotce - chyba, że to naturalny kolor?


Pozdrawiam, Francik
Francik
Awatar użytkownika
hela druga
50p
50p
Posty: 89
Od: 6 wrz 2011, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Równina Świdnicka na Dolnym Śląsku

Re: Hortensja - CHOROBY liści

Post »

francikrecz pisze:chyba, że to naturalny kolor?

Pozdrawiam, Francik
Chyba naturalny, choć przyjrzę się raz jeszcze.
Ustalmy co z ta chlorozą.
Krzew był posadzony prawidłowo, ziemia przygotowana zgodnie z zaleceniami. I sobie pięknie rosło. Po jakichś 10 latach zaczęła blednąć, liście zmalały. Jesienią podlałam zakwaszoną wodą zgodnie z jakimś zaleceniem na forum, niestety nie zanotowałam dokładnie, podsypałam korą.
Wiosną roślina miała bardzo późny start i wygląda jak wygląda. Kwitnie dość obficie ale cała jest w stanie ciężkim. Rośliny w stanie agonalnym często kwitną obficie.
Wygląda na to że mój jesienny zabieg dokwaszania nie tylko nie pomógł ale mógł zaszkodzić.
Czy to może być jednak chloroza?

Na okolicznych działkach rosną Anabelle jak malowanie choć właściciele nigdy nie przejmowali się kwasowością gleby, wręcz są tendencje do powszechnego wapnowania "bo skrzyp rośnie". Myślę więc że rodzima gleba nie powinna uczynić aż takiej krzywdy.

Nieopodal rosnąca grusza też miała trudny zapłon , wiosną wypuściła skarlałe liście i jakby stanęła w rozwoju, zrobiłam oprysk na robactwo i grusza ruszyła z kopyta. Ale na hortensji żadnego zła nie widać. Ja ją jednak odgrzybię.
Jutro - legendarna kraina gdzie znajduje się 99% całej ludzkiej produktywności, motywacji i osiągnięć. /za kwejkiem/
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Hortensja - CHOROBY liści

Post »

Odmiana Anabelle ma w genach obfite i długie kwitnienie, ale również w genach ma pewne wymagania, które trzeba spełnić chcąc ją mieć bez problemów. Jednym słowem przycinanie starych pędów, w marcu /nie jesienią/ wycinanie suchych kwiatostanów, podłoże o pH ok. 5,5, luźną, choć żyzną i wilgotną ziemię. To, co widać na fotkach, jest oznaką przedwczesnego starzenia i blokowanie pobierania żelaza przez zbyt wysoki odczyn. Objawy starzenia to nie tylko wiek krzewu, ale również niewłaściwa pielęgnacja. Stosowanie zakwaszonej wody jest polecane w sytuacjach 'awaryjnych', na dłuższą metę należy stosować torf nieodkwaszony. Uzupełniając wywód dodam, że rośliny o bujnym kwitnieniu /plonowaniu/ mają dość wrażliwy system korzeniowy na niedobór tlenu, a zalewanie wodą do tego prowadzi. I nie ważne jest co my myślimy - ważne jak zachowuje się roślina w odpowiedzi na nasze postępowanie.



Pozdrawiam, Francik
Francik
Awatar użytkownika
hela druga
50p
50p
Posty: 89
Od: 6 wrz 2011, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Równina Świdnicka na Dolnym Śląsku

Re: Hortensja - CHOROBY liści

Post »

Torf nieodkwaszony był stosowany do przygotowania gleby przed nasadzeniem, przycinana była w prawidłowym terminie.
Teraz pytanie, co powinnam była robić jeszcze?
Jutro - legendarna kraina gdzie znajduje się 99% całej ludzkiej produktywności, motywacji i osiągnięć. /za kwejkiem/
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Hortensja - CHOROBY liści

Post »

Jeśli masz możliwość - sprawdź odczyn, często pośrednio informuje o przyswajalności minerałów, a hortensja jest wrażliwa - nam się wydaje, że wszystko OK natomiast roślina nadal ma "fochy". To deprymuje, ale też zmusza do działania.


Pozdrawiam, Francik
Francik
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja - CHOROBY liści

Post »

Moim zdaniem po prostu zestarzała się i trzeba wymienić na młody egzemplarz :wink: Niektóre krzewy, które co roku tnie się po pewnym czasie osłabiają się, tworzy się martwe drewno u podstawy.Podobnie zachowują się tawuły, budleje, karjopteris.
Awatar użytkownika
hela druga
50p
50p
Posty: 89
Od: 6 wrz 2011, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Równina Świdnicka na Dolnym Śląsku

Re: Hortensja - CHOROBY liści

Post »

francikrecz pisze:Jeśli masz możliwość - sprawdź odczyn, Francik
Właśnie diabeł ogon położył na kwasomierzu :(
Trudno, trzeba kupić.
Jeśli okaże się że to jednak za mało kwaśne podłoże to czym ratować?
Nie wydaje mi się ze to już nadszedł czas tej rośliny.
Jutro - legendarna kraina gdzie znajduje się 99% całej ludzkiej produktywności, motywacji i osiągnięć. /za kwejkiem/
kropka57
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 14 maja 2015, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach hortensji

Post »

Witam, mam problem z dwoma krzaczkami hortensji.od samego pojawienia się pierwszych liści są one żółte i mają brązowe plamy. W tamtym roku kolor był soczyście zielony.
Lista co zrobiłam:
*podsypalam zelazem w proszku na
*spryskalam cardazim 50wp na grzyba
I żadnych rezultatów
Dodam że mieszkam w Turcji stąd ten środek grzybobojczy.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Plamy na liściach hortensji

Post »

Przydałyby się zdjęcia i info o rodzaju gleby/podłoża.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Plamy na liściach hortensji

Post »

Zdjęcia trzeba 'zgrać' na komputer a potem dodać przez np. fotosik(link tuż pod polem do wpisywanie tekstu postu).
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Plamy na liściach hortensji

Post »

To klasyczna chloroza, na która cierpią rośliny kwasolubne, gdy rodzaj gleby jest nieodpowiedni i nie mogą przyswoić żelaza.Poczytaj o tym, jest sporo informacji.
kropka57
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 14 maja 2015, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach hortensji

Post »

selli7 pisze:To klasyczna chloroza, na która cierpią rośliny kwasolubne, gdy rodzaj gleby jest nieodpowiedni i nie mogą przyswoić żelaza.Poczytaj o tym, jest sporo informacji.

Dziękuję selli7. krzaki podsypałam zelazem teraz tylko muszę zakwasic glebę. Myślisz że specjalna formuła do hortensji żeby barwily się na niebiesko zakwasi mi trochę glebę pod tymi żółtymi krzakami?
https://imageshack.us/i/ipdpZQ6uj
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”