Hortensja( Hydrangea ) - zmiany, choroby liści

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
zola02
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 maja 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja - choroby liści

Post »

Witajcie.Proszę o pomoc.ok 3 tygodni temu wsadziłam młode sadzonki hortensji.wyglądały na zdrowiutkie.od tygodnia jednak zauważyłam ,że ich liski bordowueją Nie mam pojęcia co jest tego przyczyną.Ogólnie widać że się przyjęły bo pojawiły się piersze pączki.dodam że wierzchołki są zieloniutkie.proszę o pomoc
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4187
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Hortensja - choroby liści

Post »

Za zimno? A w jakiej glebie?
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
zola02
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 maja 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja - choroby liści

Post »

glebę przygotowałam zgodnie z tym co zalecane jest dla hortensji,czyli o niskim pH.Kupiłam odpowiedni torf do hortensji,też mi się wydaje,że pośpieszyłam się z posadzeniem ich na miejsce stałe.Opryskałam preparatem grzybobójczym w razie gdyby to była jakaś choroba.Pogoda też robi swoje.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja - choroby liści

Post »

Liście z bordowym rumieńcem ma hortensja piłkowana (H,serrata), czytałam, że stosuje się ją czasem do krzyżówek.Potomstwo może dziedziczyć tę cechę, jest nawet pożądana. Może masz jakąś odmianę.Ja też mam jedną z bordowym rumieńcem, kwiaty ma z typu 'koronkowych', a gdy ją kupowałam liście miała zielone.Nie wiem może faktycznie to jakiś niedobór, ale jak na razie rośnie pięknie i już ma pąki.Zimowała i rośnie w donicy drugi rok.
zola02
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 maja 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja - choroby liści

Post »

DZIĘKI WIELKIE trochę mi ulżyło.Kupowałam te sadzonki w szkółce ogrodniczej.Miała to być hortensja ogrodowa różowa i niebieska z kulistymi kwiatostanami.Moje też już maja pączki.Jakie będą zobaczymy jak rozkwitną.W sumie każdy kwiat ma swój urok.
zgoda9786
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 cze 2016, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

moje chore hortensje

Post »

Moje hortensje chorują.proszę o poradę.Nawoziłam w maju nawozem w granulkach do hortensji.W ubiegłym roku również,na ziemię rozłożyłam w ubiegłym roku korę.W sierpniu ub.r. opryskałam na mszyce.Załączam zdjęcia.Proszę o pomoc.Joanna
Obrazek

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: moje chore hortensje

Post »

Nie ma powodu do obaw, starsze, obumierające liście wewnątrz krzewu, u dołu z braku światła, przewiewu i wilgoci trzeba usuwać.Możesz dla pewności wszelkiej opryskać (szczególnie wnętrze krzewu), środkiem p.grzybowym, bo może się o tej porze, opadach, gdy zaczną się upały pokazać szara pleśń, albo mączniak.
zgoda9786
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 cze 2016, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: moje chore hortensje

Post »

bardzo dziękuję, właśnie dzisiaj się zmobilizowałam i usunęłam wszystkie uszkodzone liście.Opryskam tak jak mi radzisz.Joanna
ania_bp
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 lip 2016, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja - choroby liści

Post »

Witam,
Mam problem z hortensjami - jedną już straciłam a zaczęło się od zwiędnięcia pędów w fazie kiedy były już pąki kwiatowe (ok 1,5 tyg temu). Myślałam w pierwszej chwili, że ma sucho i podlałam, ale to nie pomogło. Gałązki po kolei zaczęły więdnąć i w końcu jak wyrwałam jedną to okazało się, że u nasady są zeschnięte zupełnie (brązowe suche). I tak straciłam cały krzak. Dziś zobaczyłam, że kolejna ok metr obok zaczęła więdnąć - ale ta jest wieloletnia (tamta była posadzona w ubiegłym roku). Nie mam pojęcia co robić? Co to jest?
Nadmienię tylko, że liście wyglądały dobrze (normalnie).
Ja prawdę mówiąc podejrzewam jakieś mini robaki, bo podobnie zasychają mi pędy przetacznika kłosowego (u nasady). Poza tym coś zniszczyło mi w ziemi cebulki hiacyntów, krokusów i narcyzów.
Bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuję!
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja - choroby liści

Post »

Może masz wilgotną glebę, a do tego jakieś okrywy z włókniny, kamyków, kory.Rośliny, które wymieniasz nie znoszą zalewania korzeni, a cebulki zgniły.
tommag
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 23 lip 2016, o 11:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Hortensja - prośba o diagnozę

Post »

Witam,

Od jakiegoś czasu mam następujący problem tak jak na poniższych zdjęciach. Hortensje moje, mimo że prawidłowo nawożone i podlewane zaczynają tracić liście (liście brązowieją i opadają) pozostawiają same łodygi. Pierwsze podejrzenie idzie w kierunku grzyba. Czym powinno się opryskać by nie dopuścić by kompletnie padły? :(


Obrazek

Obrazek

Z góry dziękuję
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2861
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Hortensja - choroby liści

Post »

Bardzo proszę, czy ktoś powie mi co jest moim hortensjom bukietowym.? Na dwóch krzakach zauważyłam takie liście:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Ela
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja - choroby liści

Post »

Może posadzone w zbyt wilgotnym torfie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”