Hortensja( Hydrangea ) - zmiany, choroby liści

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
kropka57
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 14 maja 2015, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach hortensji

Post »

Dziękuję za radę selli 7. Jak już pisałam wcześniej mieszkam w Turcji także będę musiała jakiegoś zamiennika poszukać.Pozdrawiam
karinos
50p
50p
Posty: 99
Od: 2 lis 2005, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jonkowo / Olsztyn

Re: Hortensja - CHOROBY liści

Post »

To i ja podłączę się pod temat. Bardzo mi się podobają hortensje, ale jakoś nie mam do nich ręki. Na działce ogrodniczej ze 3 razy sadziłam i ani razu nie przeżyła. Teraz mam ogród przy domu, myślałam, że będzie łatwiej, ale nic z tego. Po pierwszej zimie ledwo odbiła mimo zabezpieczenia. Po drugiej też ledwo ledwo, a zabezpieczenie było lepsze. Teraz trochę liści się pojawiło. Na kwiaty nie liczę, chociaż szkoda. No ale jakby wszystkiego było mało to jeszcze coś jest tym marnym liściom, niektóre mają takie zgrubienia jak na zdjęciach. Co źle robię, że te hortensje tak mnie nie lubią. :(


Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja - CHOROBY liści

Post »

Może posadź bukietowe, albo krzewiaste, są znacznie mniej wymagające, byle wilgoci za młodu miały dostatek.Jaką glebę masz na działce? Ogrodowe lubią przepuszczalne, niezbyt suche i dobrze uprawiane od jakiegoś czasu ze sporą ilością próchnicy.
karinos
50p
50p
Posty: 99
Od: 2 lis 2005, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jonkowo / Olsztyn

Re: Hortensja - CHOROBY liści

Post »

U mnie glina praktycznie wszędzie. Miejscami dosypywany czarnoziem. Były dołki przygotowywane pod rośliny (nie tylko hortensje), ale chyba to nie wystarcza... A te zgrubienia? Czy to jakaś choroba? Powalczę jeszcze ten sezon i zobaczę co dalej
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja - CHOROBY liści

Post »

Na glinie zapomnij o hortensji ogrodowej w gruncie.Przygotowywanie dołków nic nie daje, bo glina tworzy nieprzepuszczalną warstwę niżej i wpływa na odczyn gleby.Pomarszczony liść to nie choroba, ale świadczy mówiąc prostym językiem (nie wnikając w fizjologię) o 'trudnościach' we wzroście wynikających z rodzaju gleby.
Rośliny, nie tylko hortensje wymagające przepuszczalnych gleb na ciężkich mają takie zdeformowane liście.Kupując rośliny zwracaj uwagę na wymagania, bo przygotowywanie dołka to zabieg na krótka metę.Są co prawda bardziej tolerancyjne rośliny i to im na początku pomaga, ale bardziej wymagających nie utrzymasz.
Docka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 15 lip 2015, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: HORTENSJA - choroby kwiatow i liści

Post »

Witam bardzo proszę o pomoc, ponieważ nie znam się na ogrodnictwie a mam posadzoną hortensję na swoim balkonie, ale juz od dłuższego czasu coś jest nie tak z tymi kwiatami, proszę o poradę.

Obrazek Obrazek
elciaaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 lip 2015, o 08:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja - CHOROBY liści

Post »

Mam ogromny problem z hortensjami - kupiłam je w tym roku - podsypałam je nawozem do hortensji i niestety po dwóch dniach zavzeły usychać i brązowieć od łodyg.
Doszłam do wniosku, że najpewniej spalił je nawóz - więc wykopałam je z ziemi i podsypałam nową ziemią aby pozbyć się tegop nawozu - jednak nie widać żadnej poprawy.
Czy jest szansa, że one odzyskają siłę i się zregenerują?
Czy są już spisane na straty i powinnam kupić nowe?
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: HORTENSJA - choroby kwiatow i liści

Post »

Pzrekwita :) to normalne.

Proponuje przesadzić hortensję do wiekszej donicy i obciąć te ciemne kwiatostany. Dzięki temu hortensja wypuści nowe pędy z pąkami kwiatowymi (na przyszły rok).
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Docka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 15 lip 2015, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: HORTENSJA - choroby kwiatow i liści

Post »

Ale tak szybko przekwita, to się bardzo szybko stało po wsadzeniu jej do donicy? a w którym miejscu odciąć ten cały zmieniony kwiat? Wybacz, ale nie znam się a w ogóle nie nacieszyłam się tymi kwiatami
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: HORTENSJA - choroby kwiatow

Post »

Kupowałaś juz kwitnącą hortensje, przypuszcam, ze w kwietniu, a więc to normalne, ze z czasem cos przekwita :) Obetnij tak, aby od dołu zostawić 1-2 pare pąków.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Hortensja - CHOROBY liści

Post »

Co to są za plamy na liściach młodej (posadzonej w tym roku wiosną) Hortensji Anabelle ?

Obrazek
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Hortensja - CHOROBY liści

Post »

Msk83

To plamistość liści. Oprysk preparatem Gwarant, Topsin lub Sportak. Opadające liście sprzątnąć i spalić, jesienią trzeba to zrobić dokładnie.


Pozdrawiam, Francik
Francik
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Hortensja - CHOROBY liści

Post »

Dzięki za odpowiedź, popryskane Topsinem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”