Magnolia - choroby

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Magnolia - choroby

Post »

Ja widzę gorszą sprawę, oznaki chlorozy.Słabe przyswajanie żelaza często ma miejsce na zbyt zasadowych glebach gliniastych, które je blokują.Zwinięte wzdłuż nerwu liście i brak tworzenia pąków kwiatowych sugerują na słaby i niewłaściwy rozwój korzeni.
Napisz coś więcej o glebie, warunkach w jakich rośnie, kiedy sadzona, czy kwitła wcześniej, bo inaczej to będzie gdybanie.
zgoda9786
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 cze 2016, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Magnolia - choroby

Post »

Dziękuję bardzo!Magnolia ma 5 lat, rośnie w towarzystwie świerka , bukszpanu i tamaryszka w dość dużym zagęszczeniu.Nie wiem jaki odczyn ma gleba ale nie jest gliniasta.Kwitła w każdym roku.Ponieważ jesienią oberwałam wszystkie liście, więc wiosną w okresie kwitnienia magnolii wyrosły liście.Mam też w tym ogrodzie dużo hortensji i oznaki chlorozy zauważyłam na niektórych liściach bo wyblakły a zielone są żyłki.Hortensję podsypuję nawozem do hortensji i korą, ale magnolii nie nawoziłam.Proszę o poradę.Joanna
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Magnolia - choroby

Post »

Niestety wygląd mojej magnolii się pogorszył od ostatniego wpisu. Czy dobrze myślę, że to plamistość? Kupować miedzian?

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Magnolia - choroby

Post »

Pytanie czy kupić miedzian to dobre pytanie bo : liście już nie będą czysto zielone. Te liście i tak są stracone ale jeżeli chociaż kilka zachowuje część zdrowej blaszki to roślina żyje.
Miedzianem możesz tylko zatrzymać aby nie było tych plam więcej - im więcej plam tym gorzej. Miedzian nie przywróci zielonego koloru. Jedni czekają do jesieni inni walczą o każdy liść.
Na Twoim miejscu bym się nie zastanawiał.
Tylko że zasadniczą walkę z bakteryjną plamistością zaczynamy od odsłonięcie ziemi wokoło magnolii żadnych liści, trawy, chwastów, kamieni - oprysk ale nie jeden minimum 3 a na jesień miedzian na drzewko i na podłoże. Na wiosnę od pojawienia się pąków co tydzień oprysk na drzewko 3-5 razy. Ta choroba powraca. Jeden oprysk nic nie daje - z własnego doświadczenia wiem że pozbycie się tego jest żmudne ale możliwe.
Odpowiednie podłoże i odpowiednie nawożenie to najlepszy sojusznik w tej walce. Nawozy do borówki rododendronów czy hortensji są odpowiednie. Na takie drzewko to idealnie 3 konewki wody w każdej 1 łyżka nawozu. Dodatkowym sojusznikiem jest zima która niszczy sporą część bakterii, dlatego usuwa się wszystko w czym mogą przetrwać (zeschłe liście kora).
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Problem z magnolią

Post »

Poproszę o pomoc, od jakiegoś czasu moja magnolia wygląda tak
Obrazek
Obrazek

Jak jej pomóc?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

W przy

Post »

To jest typowa dla magnolii bakteryjna plamistość liści - walczy się z tym miedzianem ale to nie jest problem typu: popryskam i po problemie. Miedzian nie cofnie zmian na liściach najwyżej zapobiegnie większej ekspansji. Pogoda jesienna sprzyja bakteriom woda na liściach więc jest to w tym roku nie do zatrzymania.
Przed zimą zebrać wszystkie liście spod drzewa spalić a jeżeli drzewko jest ściółkowane korą to też ją usunąć. Musi być goła ziemia pod drzewkiem żadne uschnięte chwasty itp.
Oprysk miedzianem już w chwili pojawienia się pierwszych listków 3 krotnie powtórzony co 7 dni. Później obserwujemy czy plamistość się nie rozwija - jak zauważymy coś na liściach znów wchodzimy opryskiem.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Problem z magnolią

Post »

Dziekuje za info i czekam do wiosny.
Pod drzewkiem posadzone sa jakies kwiatki wiosenne. Lepiej zlikwidowac tak by nic nie roslo na dole?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Problem z magnolią

Post »

Usuń wszystko co wystaje z ziemi a jak będziesz pryskać na wiosnę myśl o tym gdzie te bakterie próbują przezimować - rośliny wiosenne czy pień drzewa.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Problem z magnolią

Post »

Mozna jej jeszcze teraz dac dolistnie siarczan magnezu i moze zelaza tez co tydzien ?
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: W przy

Post »

asprokol pisze:To jest typowa dla magnolii bakteryjna plamistość liści - walczy się z tym miedzianem ale to nie jest problem typu: popryskam i po problemie. Miedzian nie cofnie zmian na liściach najwyżej zapobiegnie większej ekspansji. Pogoda jesienna sprzyja bakteriom woda na liściach więc jest to w tym roku nie do zatrzymania.
Przed zimą zebrać wszystkie liście spod drzewa spalić a jeżeli drzewko jest ściółkowane korą to też ją usunąć. Musi być goła ziemia pod drzewkiem żadne uschnięte chwasty itp.
Oprysk miedzianem już w chwili pojawienia się pierwszych listków 3 krotnie powtórzony co 7 dni. Później obserwujemy czy plamistość się nie rozwija - jak zauważymy coś na liściach znów wchodzimy opryskiem.

Przed pojawieniem się liści o opryskiem dać siarczanu magnezu i/lub siarczanu żelaza?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Problem z magnolią

Post »

Możesz dać jeden albo nawet oba. Magnezu nigdy nie za dużo z żelazem podobnie. Forma siarczanowa zakwasza podłoże więc magnolia dostaje to co lubi.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: W przy

Post »

asprokol pisze:To jest typowa dla magnolii bakteryjna plamistość liści - walczy się z tym miedzianem ale to nie jest problem typu: popryskam i po problemie. Miedzian nie cofnie zmian na liściach najwyżej zapobiegnie większej ekspansji. Pogoda jesienna sprzyja bakteriom woda na liściach więc jest to w tym roku nie do zatrzymania.
Przed zimą zebrać wszystkie liście spod drzewa spalić a jeżeli drzewko jest ściółkowane korą to też ją usunąć. Musi być goła ziemia pod drzewkiem żadne uschnięte chwasty itp.
Oprysk miedzianem już w chwili pojawienia się pierwszych listków 3 krotnie powtórzony co 7 dni. Później obserwujemy czy plamistość się nie rozwija - jak zauważymy coś na liściach znów wchodzimy opryskiem.
Dawka oprysku jak dla jabloni ?
Awatar użytkownika
krzysztof988
50p
50p
Posty: 84
Od: 6 maja 2012, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radzyń Podlaski

Re: Problem z magnolią

Post »

Witam
Od 2 lat na naszej magnolii są takie narośla, czy świadczą one o jakiejś chorobie


Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Krzysztof
Moje oczko wodne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”