Pomocy! Rajska jabłonka choruje.

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Yoshi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 7 cze 2010, o 18:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pomocy! Rajska jabłonka choruje.

Post »

Witam, bardzo prosiłabym o pomoc w sprawie moich jabłonek rajskich, których liście dziwnie wyglądają. :( Chciałabym wiedzieć, co to za choroba/pasożyt i czym to zwalczyć. Z góry dziękuję
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
'Jedyną stałością tego świata jest jego zmienność ~ im większa nasza świadomość ~ tym większa odpowiedzialność za te zmiany ciąży na nas.'
domowe roślinki
ogrodowe roślinki
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomocy! Rajska jabłonka choruje.

Post »

Yoshi jak na moje oko jest to choroba zwana parchem, którą wywołuje grzyb Venturia inequalis. Kiedy pod koniec maja na liściach pojawiają się oliwkowe plamy, z czasem brązowiejące i zasychające, a liście przedwcześnie opadają - to znak, że drzewo zostało porażone. Rozprzestrzenianiu się grzyba sprzyjają częste wiosenne i letnie deszcze.

A tu znalazłem pięknie opisane co trzeba zrobić.

"Podstawowym zabiegiem ochrony jabłoni przed infekcją grzyba Venturia inaequalis jest jesienne opryskiwanie drzew przed defoliacją 5% roztworem mocznika. Przeprowadzenie zabiegu jesienią, w okresie, kiedy większa część liści jest jeszcze na drzewie redukuje liczbę owocników grzyba V. inaequalis nawet do 90%. Skuteczne może okazać się również wykonanie po zbiorze owoców, 3 lub 4 zabiegów fungicydami kontaktowymi, zawierającymi ditianon, dichlofluanid oraz miedź.
W fazie pękania pąków opryskujmy jabłoń preparatami miedziowymi. Preparatami godnymi polecenia są m.in Kaptan zaw. 50 WP, Dithane M 45 WG, Mythos 300SC, Miedzian 50 WP. Do pierwszego zabiegu wykorzystajmy Miedzian 50 WP ograniczający również zarazę ogniową, Kaptan zaw. 50 WP, Syllit 65 WP oraz inne dodynowe. Kolejne zabiegi przeprowadzajmy przy użyciu wymienionych już preparatów oraz m.in. Syllit 65 WP. Środki miedziowe powinniśmy stosować wyłącznie do pierwszych zabiegów. W późniejszym okresie, przy jednoczesnej wysokiej wilgotności, powodować mogą rdzawienie owoców. Wymienionych preparatów nie stosujmy częściej niż dwa razy w sezonie. Dalsze zabiegi wykonujemy w okresie rozwoju związków owocowych, preparatami Topsin M 70 WP, Atemi C76 WG, Baycor 25 WP, 300EC, czy Rubigan Extra 62.1 WP. Pamiętajmy, by zabiegi wykonywać przy temperaturze powyżej 12oC. Zabiegi te mające na celu ograniczenie występowania również chorób kory, m.in. raka drzew owocowych, przyczyniają się także do ograniczenia występowania innych chorób grzybowych i bakteryjnych.
W okresie wzrostu owoców stosujmy Kaptan zaw. 50 WP lub inny z wcześniej wymienionych preparatów.

Stosowanie oprysku fungicydami kontaktowymi po zbiorze owoców redukuje skutecznie potencjał infekcyjny patogenu. Pamiętajmy o wykonywaniu zabiegów leczniczych tak szybko, jak jest to tylko możliwe oraz o przemiennym stosowaniu fungicydów i nie przekraczaniu dozwolonej liczby zabiegów preparatami z danej grupy, w danym sezonie. Usuwajmy porażone części roślin, opadłe i niezgrabione liście mogą, bowiem stać się przyczyną zakażenia w przyszłym sezonie. Czasami koniecznym może okazać się wykarczowanie silnie porażonych drzew. Wypalenie liści stosowane jako środek ograniczający występowanie parcha może okazać się jednak zabiegiem niewystarczającym. Choroba może, bowiem przezimować na pędach, a przeniesione wraz z wiatrem zarodniki parcha mogą trafić nawet na znaczne odległości.

W przypadku nie przeprowadzenia jesiennego oprysku mocznikiem, konieczne jest wykonanie zabiegu zaraz po stopnieniu śniegu. Skuteczność przeprowadzenia zabiegu o tej porze będzie na pewno mniejsza niż jesienią, niemniej jednak zredukuje on liczbę owocników patogenu oraz zahamuje dalszy rozwój już wytworzonych.
W sadach, w których nie wykonano zabiegu powinniśmy liczyć się z ewentualną chorobą i rozpocząć ochronę nawet w czasie pękania pąków."
Awatar użytkownika
Yoshi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 7 cze 2010, o 18:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomocy! Rajska jabłonka choruje.

Post »

dziękuję, postaram sie ją 'uleczyć' :wit
'Jedyną stałością tego świata jest jego zmienność ~ im większa nasza świadomość ~ tym większa odpowiedzialność za te zmiany ciąży na nas.'
domowe roślinki
ogrodowe roślinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”