Brunatna zgnilizna drzew pestkowych/ monilioza

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Brunatna Zgnilizna drzew pestkowych

Post »

Jak widzę większość z nas boryka się z tym problemem , u mnie po długotrwałych opadach mam do wycięcia prawdopodobnie 5 jabłonek , szkoda mi tych 5-o letnich drzewek , spróbuję jeszcze pryskać , wciąż mam nadzieję ....
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Brunatna Zgnilizna drzew pestkowych

Post »

Moja metrowa jednopędowa poniemiecka wisienka wczoraj z godziny na godzinę straciła wszystkie liście :(
Zbrązowiały i można je skruszyć w palcach.
To zapewne właśnie brunatna zgnilizna, środki lecznicze już spisałam, ale mam pytanie:
- jest upał, słońce pali cały dzień, już raniutko jest temp. powyżej 20 stopni w cieniu, co w takim razie będzie najbardziej skuteczne? Czy dobrze rozumiem, że obciąć do zdrowego (zostanie pół metra wisienki...), opryskać, zacieniować? Czym konkretnie? Topsin M 70 WP może być?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Brunatna Zgnilizna drzew pestkowych

Post »

Dziwne, może to jednak rak bakteryjny?
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
cortyzol
100p
100p
Posty: 192
Od: 14 wrz 2008, o 21:06

Re: Brunatna Zgnilizna drzew pestkowych

Post »

Ja pryskałem wiśnie wczesną wiosną Sylitem zgodnie z instrukcją i są cycuś.Wszystkie liście zieloniutkie.Żadnej zarazy ogniowej.W zeszłym roku też miałem trochę zaatakowanych gałązek ale szybko wyciąłem.U sądów całe drzewa dotknięte zarazą i z daleka widać czerwień liści.
Bogdan
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Brunatna Zgnilizna drzew pestkowych

Post »

Zgnilizna to w pewnym sensie też zaraza, ale na pewno nie "ogniowa"...
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Brunatna Zgnilizna drzew pestkowych

Post »

Na ogniową to Miedzian, ale ona się pojawia na jabłoniach i gruszach (i innych różowatych).
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Brunatna Zgnilizna drzew pestkowych

Post »

Nalewka pisze: opryskać, ? Czym konkretnie? Topsin M 70 WP może być?
Jest mnóstwo środków polecanych do moniliozy, najlepiej stosować je zamiennie. Można też coś podpatrzeć z polecanych na morele czy czereśnie. Wydaje się, że najlepsze będą układowe ze składnikiem czynnym z grupy triazoli i inne IBE .
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Brunatna Zgnilizna drzew pestkowych

Post »

Przypominam tylko że:
- po pierwsze mamy do czynienia z wiśnią (której owoce są w trakcie zbioru lub w końcowej fazie dojrzewania) - więc na opryski i ochronę już nie pora;
- po drugie wykonywanie wszelkiego rodzaju zabiegów mija się z celem, kiedy temperatura powietrza zdecydowanie przekracza 25 st. C
Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
cortyzol
100p
100p
Posty: 192
Od: 14 wrz 2008, o 21:06

Re: Brunatna Zgnilizna drzew pestkowych

Post »

No właśnie, temp wysoka a tu zaraz drugie pokolenie śliwkóweczki i jabłkóweczki.Pojawiły się też mszyce .
Bogdan
dorzro
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 16 sty 2009, o 09:18

Re: Brunatna Zgnilizna drzew pestkowych

Post »

Witam
W zeszłym roku moje pięknie kwitnące wiśnie trafiła zgnilizna. W wątku przeczytałam, ze pierwsze opryski powinnam zacząć przy kwitnieniu Topsilanem M, Kaptonem Plus lub innymi. A potem powtarzać co 10-14 dni. Czy opryskać jednocześnie śliwy, czereśnie i brzoskwinie? czy na wszystkie drzewka taka sama dawka? Jaka? I dalsze pytania. (Proszę wybaczyć ale jestem strasznie początkująca i nie do końca czytam ze zrozumieniem ;:223 jak nie ma odpowiedzi wprost). Niedługo trzeba pryskać brzoskwinie Sylitem, czy jednocześnie też okoliczne drzewka? I ile czasu po Sylicie można pryskać Topsinem? Czy dawka jak na brzoskwinie może być na inne drzewka? I jeszcze jedno. Przeczytałam wcześniej, ze (chyba) można łączyć Topsin z calipso jednocześnie w jednym baniaku? czy "razem" znaczy jedno po drugim? Bo niestety mszyce tez w zeszłym roku były.
Pytań mam jeszcze milion, ale boje się że dostane ;:14
dzięki
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Brunatna Zgnilizna drzew pestkowych

Post »

Odpowiedź na jedno z Twoich pytań... Syllitem - w tej wysokiej dawce - tylko brzoskwinie i ewentualnie śliwy (na torbiel śliw).
Zachęcam gorąco do przejrzenia innych tematów w tym dziale... znajdziesz wiele informacji i odpowiedzi...
Pozdrawiam serdecznie :wink:
dorzro
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 16 sty 2009, o 09:18

Re: Brunatna Zgnilizna drzew pestkowych

Post »

Dzięki
Wiem, ze powinnam czytać i że wszystko powinno być jasne, ale jak pisałam język jaki jest często używany nie do końca trafia do laika. ja potrzebuje kawę na ławę, a w niektórych momentach chyba najlepiej pisma obrazkowego. Moje drzewka i krzewy maja już ze trzy lata i w zeszłym roku przeszłam z nimi szkołę życia. Dowiedziałam się jednego, bez oprysków mogę je hodować jedynie na pokarm dla wszelkiej maści stworzeń, grzybów itd. Wiśnie pięknie zakwitły, miały masę zawiązków i co i niestety wszystko poszło...Agrest miał owoce i w ciągu dosłownie chwili stracił liście. Nawet nie wiem co to było. Owady, choroba. Nigdzie nie spotkałam się z niczym takim. Brzoskwinia co roku nie przetrzymuje zimy pomimo otulania, a potem puszcza nowe gałązki od pnia i co roku są jednoroczne. teraz to wygląda jak krzak, a nie jak drzewo. Ale bryłę korzeniową to pewnie ma, ze ho, ho... Dlatego w tym roku chciałabym trochę jednak opryskać i zobaczyć co z tego wyjdzie. Będę czytać dalej, może wiedza przyjdzie...
pozdrawiam
Marysia II
200p
200p
Posty: 318
Od: 8 mar 2008, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Brunatna Zgnilizna drzew pestkowych

Post »

Preparat ochronny dla drzew pestkowych podany jest w "Rok w ogrodzie" z dn 6.03.2010.
Jak Pan Bóg dopuści to i z kija wypuści
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”