Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.1

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jednoroczne tuje - jak "sadzić" do doniczek.

Post »

wrobel7 pisze:
gemciu83 pisze:Te tuje roczne miały pewnie około max. 20cm wysokości tak ?
1.Tuje były trzymane w doniczkach. Ziemia była złożona w 2/3 ziemi do iglaków i w 1/3 z piasku.
Ziemia do iglaków ma pH 3.5 - 4.5. W wielu źródłach pisze się przecież, że tuje (żywotniki) lubią glebę o pH 6 - 7. Sprzedawcy uparcie traktują tuje jako typowe iglaki (np. świerki) i wciskają klientom ziemię kwaśną. Chyba błąd ??

Pozdrawiam
vitoldo
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
sylweo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 28 wrz 2008, o 15:58

Brązowienie tui szmaragdów

Post »

witam. bardzo proszę o poradę co może być powodem brązowienia pędów tui?
Mam też 1 szt (posadzona najbliżej budynku), która od środka ma mnóstwo brązowych martwych gałązek zielona jest tylko z wierzchu. Z góry dziękuję za porady. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brązowienie tui szmaragdów

Post »

Ale to dopiero teraz zaczęła Ci brązowieć , czy już to jest od wiosny ? Jeżeli to drugie , to są to uszkodzenia mrozowe i jeszcze nie zdążyła się zregenerować.
Jeżeli to się dzieje teraz to Tutaj było to opisywane.
sylweo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 28 wrz 2008, o 15:58

Re: Brązowienie tui szmaragdów

Post »

To są takie niewielkie fragmenty, nie występuje to w dużej skali. Ogólnie tuje (mam z nich żywopłot) są w bardzo dobrej kondycji tylko niepokoją mnie te (niewielkie, bo niewielkie, ale zawsze)małe fragmety, które zbrązowiały. Ze 110 tui pojaiło się to na 4, 5 sztukach. Zaczęło się to pojawiac po przejciu gwałtownej ulewy (2 godz),niektóre drzewka stały wręcz po kilka cm. w wodzie. Nie wiem czy moze to mieć jakiś związek.To co było opisane na forum wygląda znacznie, znacznie gorzej. Ja chcę po prostu dmuchać na zimne i jeśli to coś groźnego to zaradzić na samym początku... żeby później kolokwialnie mówiąc nie obudzić się z ręką w ..... ;-)
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brązowienie tui szmaragdów

Post »

Przeczytaj to Tutaj Tam piszą, że to może być poprzez nadmiar wody. Także, może to być to.
Awatar użytkownika
Asiula7705
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 26 maja 2010, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: chora 'danica'

Post »

Witam,
u mnie z kolei Danica są po zimie częsciowo brązowe. Czy to znaczy, że przemarzły?
Obrazek

Mój mąż trochę to przyciął nożycami i nie wygląda to dobrze. Czy w miejscu, gdzie są te brązowe gałązki będę miała kiedyś zielone? Zastanawiam się czy nie będę musiała tych żywotników wymieniać....
http://lh5.ggpht.com/_jhwpfkruY7c/TBMcP ... C07309.JPG
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: chora 'danica'

Post »

Wszystkie tak wyglądają czy pojedyncze? Z jednej strony czy dookoła?
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: chora 'danica'

Post »

Opcje są takie:
1. Przemarzła,
2. Pies ją dobrze obsikał,
3. Grzybek.

Jeśli mąż wyciął uschnięte gałązki to z czasem odbiją zielone. Jeśli pies obsikał to już chyba gorzej.
Zbierz sobie nasionka jesienią i wiosną wrzuć w doniczki, będziesz miała za 2-3 lata nowe danici :)
Awatar użytkownika
Asiula7705
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 26 maja 2010, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: chora 'danica'

Post »

Mam ich 13 szt. i tylko 3 są całe zielone - reszta to jak na zdjęciu - jedne są mniej brązowe jedne więcej, jedne z jednej strony, inne z drugiej.
Pies na pewno nie obsikał - teren mamy ogrodzony.
Podejrzewam, że mogły przemarznąć - zimą było tyle śniegu, że nie mielismy gdzie odgarniać i zanim wywieźliśmy to trochę śnieg na nich leżał. A jak przemarzły, to czy z czasem zrobią się znowu całe zielone? Czy już zawsze będą takie dwukolorowe?
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: chora 'danica'

Post »

Asiula7705 pisze: to czy z czasem zrobią się znowu całe zielone? Czy już zawsze będą takie dwukolorowe?
Z czasem te wycięte miejsca zarosną. Możesz zasilić doglebowo i dolistnie nawozem Substral dla iglaków. Dostaną większego kopa i szybciej się zazielenią. Ja swoje iglaki pryskam do 3 razy w ciągu roku. Od momentu kiedy to stosuję, tzn oprysk, nie mam z nimi najmniejszego problemu.
Jak się zdecydujesz zastosować oprysk, to z samego rana, bądź późnym popołudniem, a najlepiej wieczorem. Kiedy słońce już traci na swojej mocy prażenia :D
Inaczej tylko je sparzysz , a to też nie wróży dobrze, a tylko zaszkodzi.
Awatar użytkownika
Asiula7705
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 26 maja 2010, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: chora 'danica'

Post »

Mutari - Bardzo dziękuję :D Pocieszyłeś mnie. W takim razie powycinam wszystkie brązowe gałązki i zastosuję oprysk.
moniab_1
50p
50p
Posty: 59
Od: 15 cze 2009, o 19:21
Lokalizacja: wro

Chore thuje

Post »

Witam,
w zeszłym tygodniu zauważyłam na moich tujach ( szmaragd) brązowienie i usychanie liści.W tym tygodniu znacznie się do rozprzestrzeniło.
Wygląda to tak ( zdjęcia pod linkiem)
http://img529.imageshack.us/img529/9302/p1090676.jpg
http://img217.imageshack.us/img217/411/p1090677u.jpg
http://img96.imageshack.us/img96/5520/p1090678.jpg

Zaznaczę ze w zeszłym roku podczas sadzenia podsypałam je szczepionką mikoryzową , a w tym roku zasilałam nawozem przeciw brązowieniu tuji.
Czy ktoś pomoże to zdiagnozować ? Może to fytoftoroza ?
Będę wdzięczna za uwagi
pozdr.
Monika
x-T-s
---
Posty: 5698
Od: 15 cze 2008, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chore thuje

Post »

Monia

wklej fotki - a pytanie możesz zadać forumkowi Mirek L- w 100% pomoże i podpowie.
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”