problemy z ogródkiem

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
nagietek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 lut 2010, o 10:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

problemy z ogródkiem

Post »

Witam. Mam problem z drzewkami w ogródku :( . W zeszłym roku zgłosiłam się do firmy ogrodniczej o zaprojektowanie ogródka. Zakupiłam rośliny, które polecił "fachowiec". Wszystko z ogródkiem było ok do momentu, aż nie zaczęły podać obfite deszcze :roll:, a po nich upały ;:3 . Prawie wszystkie rośliny padły (klony, tuje itp..) Wierzby walczyły do końca jesieni, ale nie miały zdrowego wygladu. Prawdopodabnie zostały spalone korzenie. Zbliża się wiosna i zastanawiam się co mogę zrobić, aby mieć piękny ogród i ciągle nie wykopywać zniszczonych roślin. jakie rośli nie są bardzo wymagające co do gleby i warunków w których rosną.Proszę o poradę:!:
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: problemy z ogródkiem

Post »

Witaj na forum! :D

Za mało informacji podałaś ,aby można było Ci poradzić. Napisz proszę:
Jaką masz glebę?
Czy rośliny były podlewane cały czas w czasie upałów?
Kiedy były sadzone ( termin)?
Czy były z doniczek czy z odkrytym korzeniem?
Czy, kiedy i w jak dużo były nawożone?
Jakie to są rośliny?
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
nagietek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 lut 2010, o 10:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: problemy z ogródkiem

Post »

DZięki za tak szybką reakcjie. Tak naprawdę jestem amatorką i nie znam się na pielęgnacji roślin w ogrodzie, dlatego nie odpowiem Ci jaka to jest gleba. Jest to teren podmokły. Drzewka były sadzone na przełomie maj/czerwiec. Były sadzone z doniczek. Były nawożone Florovitem ( drzewka iglaste przeciw brązowieniu), a klony nawozem do drzew liściastych. Rośliny były podlewane podczas upałów.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: problemy z ogródkiem

Post »

Nie słuchaj już 'fachowców', którzy farmazony wymyślają i polecają klony na tereny wilgotne.Klon jest drzewem, który musi mieć glebę żyzną, ale przepuszczalną, lekką.Wpisz w wyszukiwarkę " rośliny na tereny wilgotne" i wybierz odpowiednie do rodzaju gleby.Po posadzeniu przez sezon, dwa dopóki dobrze się nie ukorzenią i nie pokażą świeżych przyrostów roślin się nie nawozi, tylko podlewa w miarę potrzeby.
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1006
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: problemy z ogródkiem

Post »

Rośliny Ci sie po prostu podusiły w tej glebie :?
nagietek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 lut 2010, o 10:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: problemy z ogródkiem

Post »

Dzięki za wszystkie porady. W jaki sposób można osuszyć teren? Wronek 89 co mogłam zrobić, żeby uratować te rośliny. Albo co zrobić w tym roku, żeby uniknąć "poduszenia się roślin".
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1006
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: problemy z ogródkiem

Post »

Raczej nic nie mogłaś zrobić jak już teren był urządzony, przed sadzeniem powinnaś przeprowadzić jakąś meliorację, drenowanie terenu. Poczytaj w google o tych zagadnieniach.
Awatar użytkownika
cattleya
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1116
Od: 6 maja 2007, o 13:19
Lokalizacja: Łódź

Re: problemy z ogródkiem

Post »

nagietek pisze:Witam. Mam problem z drzewkami w ogródku :( . W zeszłym roku zgłosiłam się do firmy ogrodniczej o zaprojektowanie ogródka. Zakupiłam rośliny, które polecił "fachowiec". Wszystko z ogródkiem było ok do momentu, aż nie zaczęły podać obfite deszcze :roll:, a po nich upały ;:3 . Prawie wszystkie rośliny padły (klony, tuje itp..) Wierzby walczyły do końca jesieni, ale nie miały zdrowego wygladu. Prawdopodabnie zostały spalone korzenie. Zbliża się wiosna i zastanawiam się co mogę zrobić, aby mieć piękny ogród i ciągle nie wykopywać zniszczonych roślin. jakie rośli nie są bardzo wymagające co do gleby i warunków w których rosną.Proszę o poradę:!:
Nigdzie nie jest napisane że gleba jest ciężka i mokra :wink: Jest tylko wzmianka że teren jest podmokły ale tak jak pisała nie jest fachowcem. Wiec ocena jest raczej subiektywna. To skad przypuszczenie że wybrane rosliny nie nadaja sie na nią i to był powód strat. Po stwierdzeniu że były deszcze i upały? Takie było ubiegłoroczne lato. Jest za to bardzo wazna informacja o nawozeniu nowoposadzonych roslin. Ja bardziej sklaniałabym się do przenawożenia. Nie wiem jaką wiedza dysponowała osoba która zakladała ogrod ale trzeba pamietać że dzisiaj szkółki zaopartrują rosliny na start nawozem o spowolnionym działaniu. Co za pomysl dodatkowego nawozenia i to pewnie jeszcze szczodrą ręką w pierwszym roku po posadzeniu. Dajmy mozliwość zakorzenienia się rosliną wypuszczenia w nowym śodwisku korzeni włosowatych które utrzymują je przy zyciu.
Zani mpomyslisz o melioracji i nowych roslinach oceń jaka to gleba jaką wystawę ma ogród. jeśli ie potrafisz sama tego zrobić to w każdym regionie są Stacje które Ci w tym pomogą. Potem przeanalizuj jeszcze raz wszystkie elementy i wtedy napisz wiecej szczegółów. Pozdrawiam serdecznie i zyczę powodzeniw w dalszym zakładaniu ogrodu.
I moje róże http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 74&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
I ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=21086" onclick="window.open(this.href);return false;
nagietek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 lut 2010, o 10:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: problemy z ogródkiem

Post »

Dzięki za informacje. W zeszłym roku uratowałam klona, wykopałam go i wsadziłam do doniczki. Mam pytanie czy klony mogą rosnąć w doniczce i jak duża musi być ta doniczka? Ten klon to klon chyba japoński, z czerwonymi liśćmi. Proszę o poradę, bo do ziemi już go nie chce wsadzć. :lol:
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: problemy z ogródkiem

Post »

A firma ogrodnicza nie zostawiła ci planów nasadzeń z nazwami roślin??? Jeśli wszystko padło po jednym sezonie, to chyba jedynym wyjściem jest złożyć reklamację w firmie, która zrobiła ci scenografię do reklamówki :evil:

Tak, do pewnego czasu każda roslina może rosnąć w doniczce, ale potem krzewy i drzewka sadzi się do większej donicy, a potem do ziemi, bo w donicy mają za mało miejsca, poza tym w doniczce trudniej o dobre warunki, ziemia szybciej wysycha, jest jej mało, nie ma organizmów wspomagających spulchnianie ziemi itd itp. Doniczka to warunki sztuczne, ot co :)

Czy wiesz już nieco więcej o swoim ogrodzie? Pytałaś sąsiadów jak jest u nich? Robiłaś coś z ziemią? Badałaś glebę? Oglądałaś ją dokładnie kiedy jest mokra i kiedy jest sucha? Jaki ma kolor, czy łatwo się ją przekopuje? Maże się czy osypuje? A co z roślinami? Żyją? Padły?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”