Ligustr-choroby,szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
oliwia99
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 30 lip 2010, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chudów,woj.Śląskie

Re: Ligustr zgrubienia?

Post »

Trochę małe zdjęcia ;:218
Pozdrawiam
Mariola
MQover
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 31 sty 2012, o 19:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

LIGUSTR- co to za choroba-szkodniki

Post »

Witam.
Ponad miesiac temu zauwazylem mszyce na lisciach ligistra(znajdowala sie po spodniej czesci zwinietych lisci).Po zastosowaniu oprysku Confidor 200SL mszyca raczej zgninela. Plot zostal 2 tyg. temu przyciety. Zauwazylem ze na pozostalych lisciach tych zwinietych, po rozwinieciu wystepuja biale jajeczka , dł. ok.5mm. Dodatkowo zywoplot od 2 lat miejscami usycha, robia sie puste miejsca.Zaczyna przeswitywac na 2 strone. Prosze o pomoc.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Przepraszam za jakosc zdjec- zdjecia ze smartphona.
Awatar użytkownika
tmich
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 14 gru 2007, o 17:06
Lokalizacja: Opole

Post »

Co to za choróbsko toczy ten ligustr? Ja myślę, że to coś grzybowego, ale nie mam pewności. Zetknęliście się kiedyś z podobnymi objawami?

Obrazek
Życie jest piękne!
Moje rośliny: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 36&t=58690
Wszystkie miniaturki w moich postach to linki do dużych zdjęć.
chudy145
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 lip 2014, o 13:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ligustr szkodnik

Post »

Witam

Na wiosne zasadziłem sztobry ligustra, rósł pięknie, niestety zaczęło go coś atakować. Liście zaczęły się zwijać a od spodu wyglądają tak jak na zdjęciu. Czy wiecie co to może być?


Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam

§ 3.7 Zdjęcia i grafiki wstawiane do postów powinny być związane wyłącznie z treścią merytoryczną wątku. Maksymalny dopuszczalny rozmiar zdjęć to 900x600 , zalecamy: 500x375 pix lub 640x480 pix.
marcinpruszcz
chudy145
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 lip 2014, o 13:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ligustr szkodnik

Post »

Obrazek
miedziana75
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 lip 2014, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witając Wszystkich użytkowników Forum, zwracam się z prośbą o pomoc w zdiagnozowaniu problemu, który dotyczy mojego żywopłotu. Mieszkam w Niemczech i nie bardzo mogę znaleźć odpowiedź na tutejszych forach, ze względu na słabą znajomość języka.
Ale licze, że tutaj mi się uda czegoś dowiedzieć. Poniżej zamieszczam zdjęcia "problemu" czyli marniejącego z tygodnia na tydzień żywopłotu, który cały pokrył się brazowymi plamami, na liściach robią się dziury, a młode odrosty są jaśniejsze, z plamami , dziurami i "pofałdowane". Na spodniej stronie liści jest jakby szaro-beżowy nalot. Dodam, że w moim "ogrodzie" mam duży problem z trawą, która pomimo nawożenia prawie nie rośnie, jest dużo mchu, chwastów, mlecza, stokrotek, nawet jakieś grzyby wyrastają. Generalnie "szału nie ma" a wręcz jest coraz gorzej. Niestety nie jestem ogrodnikiem a sprawą zaczęłam się interesować ze względu na kiepski efekt "optyczny" tego wszystkiego. Dopóki żywopłot był piękny i zielony, to ta "zabidzona" trawa nie wyglądała jeszcze tak źle. Ale teraz kiedy żywopłot wokół całego ogrodu pokryły plany, liście dziurawe a młode pędy pofalowane wszystko wygląda jakby jakaś zaraza "nas" oblazła.
Może ktoś z Państwa coś doradzi ( proszę tylko nie kazać mi puszczać całego ogródka z dymem :-( , co to jest i jakie środki na to zastosować.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Post »

Na ligustr dać Topsin lub Aliette 80Wp albo DITHANE 75 WG.
To choroba grzybowa i pewnie słońce też pomogło w tym.

Nie znam się na nawożeniu ligustru ale sądzę, że podanie nawozu pełnoskładnikowe zawierającego Mg pomoże mu także np firmy Biopon nawóz do żywopłotów.


Trawnik zasil także nawozem NPK ale teraz nie szalej z ilością N bo go jeszcze spalisz.
Bez zdjęć nic nie dodam bo nic nie widzę :) Ale dokonanie ręcznej wertykulacji grabiami z ostrzami na końcu też natleni glebę oraz usunie filc z trawnika.
miedziana75
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 lip 2014, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Serdecznie dziękuję za podpowiedź. A czy wiadomo co dzieje się z tym żywopłotem? Ja się to nazywa?

Ile razy lub jak często zastosować wymienione preparaty?

Czy zrobić to teraz, czy poczekać?

Przepraszam, że tak infantylnie pytam, ale ja się po prostu na tym kompletnie nie znam, a chciałabym uratować ten kawałek zieleni za moim oknem.

Jeszcze raz dziękuję.

Ps: podsyłam zdjęcia trawnika, który w ubiegłym roku był całkowicie przekopany, odchwaszczony ręcznie, filz został zdarty, ziemia nawieziona a na niej wysypane nowe nasiona trawy. Niestety wygląda jeszcze gorzej niż przed ściągnięciem filcu. Jakby kompletnie się nie przyjęło.

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Post »

To pewnie jakaś plamistość liści, a jak nie to może spalenie słońcem.
Środek możesz podać nawet dziś ale tak by nie było mega upału temp. 22-25st.
Pamiętaj by środek chociaż z 1godz. poleżał na roślinie nim przyjdzie deszcze lepiej by nie padało !
Co do ilości stosowania nie wiem dokłądnie ale ja u siebie raz na jakiś czas profilaktycznie opryskuję jak widzę, że coś bierze krzaki to daję oprysk czyli np 5x w sezonie spokojnie opryskam jak potrzeba. Na etykiecie może coś piszą.

Trawnik - jeżeli cały tak wygląda to tam nie ma trawnika tylko sam mech i chwasty, a więc należało by nowy założyć. Wcześniej usunąć mech ręcznie całe połacie lub dać na niego siarczan żelaza i go spalić. Chwasty można opryskać środkiem na jednośliścienne (chwastox, starane, bofix itd.) albo totalnym napalmem czyli Roundup'em.
Wygrabić resztki, przekopać, wyrównać grabkami, posiać trawkę, zagrabić lub przesypać ziemią nasiona, udeptać/uwałować, podlewać i tyle, a i nawozić.

Jeżeli teren zacieniony to mech będzie się pojawiał więc może troszkę trawnik doświetlić.
Można także raz na jakiś czas 4-5 lat podać wapno granulowane lub dolomit.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Na zdjęciach wygląda, że gleba jest totalnie nieprzepuszczalna i trawa nie urośnie na czymś takim, bo duszą się korzenie.Ten żywopłot to nie jest ligustr, ale wygląda na jakąś zimozieloną trzmielinę.Przyczyną plamistości i zniekształceń jest rodzaj gleby, zbyt wilgotna i zwięzła.Nadmierna wilgoć jest przyczyną plamistości, a brak powietrza w korzeniach- zniekształceń.
miedziana75
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 lip 2014, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

A to ciekawe, bo ten żywopłot rośnie na tym miejscu i w tej glebie od 10 lat i dopiero w tym roku tak widocznie pogorszył się jego stan?! Ma około 2 metry wysokości i do tej pory był w bardzo dobrym stanie.

Co do trawy: rzeczywiście nie można tego nazwać trawnikiem, ale co dziwnego: w miejscu gdzie wykonywałam jakiekolwiek prace zaradcze, żeby pomóc trawie wyrosnąć i stworzyć trawnik, niestety sytuacja się pogorszyła. Przekopywałam każdy fragmencik ziemi, spulchniałam, wyciągałam kamienie, dosypywałam świzutkiej ziemi, nawoziłam. Trawa wyrosła, ale bardzo rzadka. Dodam, że trawnik miał być na słonecznym stoku w ogrodzie. Tymczasem przed domem, gdzie jest strona północna, gdzie rośnie piękny duży świerk dajcy niestety dużo cienia, maż przekopał troszkę ziemi,podsypał nasiona trawy kupione w Lidlu... i wyrosła taka trawa, że głowa mała: gęsta, zdrowa i śliczna.
Kompletnie nie rozumiem :shock:

Tak więc zdziwiona jestem również tym, co zaszło na trawniku w ogrodzie ;:223 .
Jeśeli rzeczywiście ziemia jest nieprzepuszczalna, to co z tym robić? Jak pomóc tym roślinom (trawa i żywopłot? ;:145
pawelo73
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 10 paź 2014, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Ligustr chiński choroba grzybowa

Post »

Witam
Mam prośbę o pomoc w identyfikacji choróbska które zaatakowało mojego ligustr-a chińskiego.
Roślina była w tym roku przesadzona do pojemnika plastykowego, z uwagi na kształt pojemnika częściowo musiałem odsłonić mode korzonki wyrastające z nasady pnia (w przyszłości miały być do usunięcia). Roślina rośnie w mieszance żwirku i drobnego keramzytu, doniczka ma od spodu kilka otworów odpływowych, w tym dwa nieco większe. Latem roślinę wystawiłem na taras i coś ją "chlasnęło". Liści zaczęły się zwijać i opadać. Wykonałem opryski różnymi preparatami grzybobójczymi i wydawało się, że rozwój choroby nieco zahamował, niemniej po przeniesieniu do mieszkania objawy znowu nasiliły się - co oznacza że przyczyna nie została usunięta. Podejrzewam że oprócz grzyba atak przeprowadziły także przędziorki, dlatego zrobiłem oprysk promanalem.
Ale w chwili obecnej widzę że nawet pędy wierzchołkowe od razu są chore i obumierają, więc to chyba nie szkodnik tylko grzyb. Dodam że końcówki niektórych liści czernieją.
Proszę osobę znającą się na chorobach grzybowych o pomoc w identyfikacji choroby i ewentualne wskazanie środków zaradczych. Z góry dziękuję
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Trudno jednoznacznie wskazać przyczynę. Ja bym powiedział , że wszystko po kolei jest powodem schnięcia i opadania liści.
Zacznijmy od zmiany otoczenia . Ligustr zaczął gubić liście bo zmieniłeś mu miejsce z chłodniejszego na cieplejszego.
Po drugie być może brązowienie liści jest powodem problemu z korzeniami: prawdopodobnie zbyt mokre podłoże. Czarne końcówki, moga byc tez przyczyna nadmiernej chemii. Za dużo tego lałeś na roślinę i mogą to być objawy fitotoksyczności.

Proponuje wystawić roslinę na świeże powietrze, potrzeba jej odetchnąć. Korzenie musza zregenerować. Sprawdź stan podłoża.
Prawdopodobnie ligustr zrzuci wiekszosc liści, ale z pączków powinien odbic ponownie. Raczej już niczym nie pryskaj.
wynieść go z ciepłego pomieszczenia bo dostanie wericiliozy, fytoftorozy albo jeszcze czegoś innego i wtedy zaczną czarnieć pędy.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”