CHoroba czereśni i moreli ?

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
asamer
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 17 paź 2009, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Piekary Śl.

CHoroba czereśni i moreli ?

Post »

Witam.
Tydzień temu posadziłem na działce nowe drzewka czereśni i moreli. Parę dni temu zauważyłem na ich pędach dziwne zmiany, niestety jestem bardzo niedoświadczony w tym temacie, więc bardzo proszę o identyfikację i poradę w dalszym postępowaniu.

Na końcówce jednego z pędów czereśni pojawiło się takie coś:
http://img19.imageshack.us/img19/3425/czerenia2.jpg
http://img99.imageshack.us/img99/5131/cz2lx.jpg
Nie wiem czy było to już przy kupnie, czy dopiero się utworzyło, ale wygląda na starsze, więc chyba nie zauważyłem jak kupowałem :(

A poniżej morela i coś podobnego:
http://img17.imageshack.us/img17/7016/97673918.jpg

Bardzo proszę o poradę co to jest, ja myślę, że to rak, ale się nie znam. Czy mam to uciąć nawet w obecnie panujących warunkach atmosferycznych, czy czekać do wiosny?
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: CHoroba czereśni i moreli ?

Post »

Witamy na forum :)

Sugeruję najpierw przeczytać nasz regulamin, a zaraz potem zerknąć tutaj:
- Proszę o pomoc w sprawie czereśni
- Czereśnia - choroby i szkodniki
- Morela - choroby, szkodniki

(nasza wyszukiwarka pokazuje ciekawe wątki, o sadzeniu i chorobach czereśni, moreli i innych, wystarczy wpisać hasło "czereśnia", albo "morela", zapraszam do korzystania, naprawdę warto...)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
asamer
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 17 paź 2009, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Piekary Śl.

Re: CHoroba czereśni i moreli ?

Post »

Dziękuję za radę, ale czytałem te oraz inne tematy, jak również mnóstwo różnych artykułów na innych stronach. Chodziło mi raczej o fachowe spojrzenie na ten konkretny problem i poradzenie co zrobić. Moim zdaniem oba drzewa zostały zaatakowane przez raka i pędy na których się pokazał należy wyciąc w marcu, z tym, że jest to moja opinia tzn. człowieka, który ma dopiero jeden sezon na działce za sobą.
cx

Re: CHoroba czereśni i moreli ?

Post »

Witam.
Do diagnostyki nie wszyscy zaglądają,bo najczęściej tu goszczą ozdobne.
Jedynie na drugim zdjęciu mogą być ślady raka.Jednak w takim spekaniu może on się rozwinąć zawsze.Należy obciąć nad zdrowym oczkiem w okresie kwitnienia-bardzo ostrym sekatorem ewentualnie sprawnym cięciem noża(np takim do tapet).
Spękania takie powstają pod wpływem gromadzącej się gumy pod skórką(młodą korą),guma ta najczęściej znajduje ujście powiększając jakieś uszkodzenie lub przez np przetchlinkę.Powodów takiego nietypowego gromadzenia się gumy jest kilka:cięcie w niewłaściwym terminie,cięcie niezbyt ostrym sekatorem,cięcie w niewłaściwym miejscu-za daleko od 'oczka' iii pewnie jeszcze inne.Dla bezpieczeństwa można zrobić jak napisałem.Ciąć w słoneczny ,suchy dzień,rankę zasmarować-farba emulsyjna plus 3%Miedzianu.
asamer
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 17 paź 2009, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Piekary Śl.

Re: CHoroba czereśni i moreli ?

Post »

Dziękuję bardzo, zastosuję się do Pańskiej rady.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”