Platan- choroby,szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Szymon1975
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 28 sie 2010, o 20:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Dzień dobry,

Mam dwa piękne, kilkuletnie platany szczepione. W tym roku mam z nimi udrękę. Cały czas jakieś naloty na liściach. Już dwa dwa razy pryskałem Topsinem. Ostatni raz 1,5 miesiąca temu. Teraz na sam koniec lata wystąpił jakiś jakiś mega nalot. Zakłądam znowu grzyb (poprzednie były brązowe). Czy coś z tym robić przed zimą i czym. Z góry dziękuję za poradę

Obrazek
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grzyb na Platanie - robić coś jeszcze czy nie robić przed zi

Post »

Mi to przypomina mączniaka. W tym roku jakoś wyjątkowo dużo roślin zostało nim obdarowane.
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Platan klonolistny pękanie kory

Post »

Moje platany jak były młode i zaczynały dopiero gubić korę to właśnie tak to wyglądało przez pierwszy rok-dwa, nie jest to żadne uszkodzenie, będzie to widoczne w kolejnych sezonach, po prostu kora pęka w miejscu najsilniejszego wzrostu, nie ma powodów ani do obaw ani do smarowania drzewa chemią.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Platan klonolistny pękanie kory

Post »

Jest dokładnie tak jak napisał przedmówca. Dobrze zrobił, że odświeżył temat. Platan może mieć ok 5 lat. Jeśli dłużej był w donicy może około 7.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
majre
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 19 paź 2012, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Platan - choroby i szkodniki

Post »

Witam.

Platan przy wsadzaniu w maju 2012 roku miał ok 3 m wysokości. Wyglądał zdrowo. Wiosną 2013 zaczęły się problemy. Najpierw czerniały nerwy liści (wyglądało to jak schnięcie liścia). W roku ubiegłym rozpoczęły się problemy gałęziami które uwidoczniłem na zdjęciach. Kora najpierw delikatnie pęka a potem rozwarstwia się do samego rdzenia gałęzi.
Platan był co roku w okolicach lutego mocno przycinany.
Co to może być?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
chwila_slonca
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 mar 2015, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: platan - choroba

Post »

Możliwe że jest to choroba grzybowa " Antraktoza platana Apigonomonia errabunda na młodych liściach widać żóltozielone przebarwienia w pierwszej kolejności przy nerwach głównych które z czasem zmieniają się w brunatne , rozwojowi choroby sprzyja niska temp i duża wilgotnośc powietrza , należy unikać zraszania liści , chorobę można zwalczać stosując naprzemienne np Domark 100EC , Discus 500 WG , Topsin M500 SC
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: platan - choroba

Post »

Te uszkodzenia to według mnie zgorzele mrozowe i prawdopodobnie nie mają nic wspólnego z porażeniem liści.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Platan - choroba liści i zgorzele

Post »

Tu jest podobna sytuacja -> http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=17&t=79710
Natomiast jeżeli chodzi o liście, to osobiście poczekał bym z diagnozą aż zobaczę focie... Opryski oczywiście mile widziane. Może napisz tym czasem coś więcej o historii uprawy (jaka gleba, ile wody, nawozy, opryski)...
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Zasychające pąki u Platana

Post »

Witam.
Mam taki oto problem z 35 letnim platanem: na gałęziach pozasychały pąki liściowe, ogólnie drzewo jest ostro przerzedzone z małą ilością liści co widać już z daleka. Na liściach zauważyłem czerwonawy nalot i ale nie potrafię dokładnie określić czy to może choroba grzybowa ? Poniżej zamieszczam zdjęcia dla lepszego zobrazowania problemu:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Platan- choroby,szkodniki

Post »

Stawiam na niedobór wody. Teren zurbanizowany - pewnie jest gorąco latem. Pomimo sporego miejsca dla wzrostu korzeni, coś nie pozwala platanowi na dalszy wzrost. Moja propozycja brzmi - mykoryzacja z hydrożelem. Trzeba się liczyć z kosztami. Może pomogłoby nawet zwykłe nawożenie mineralne wiosną i delikatne cięcie odmładzające.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
m610
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 31 gru 2012, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Platan - brązowienie liści

Post »

Cześć,
Mojemu Platanowi brązowieją liście i opadają nie wiem co mu jest jakieś pomysły ?
Z góry dziękuje pozdrawiam
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
jonya
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 maja 2019, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Platan- choroby,szkodniki

Post »

Cześć

Posadziłem platana formowanego w parasol na końcu kwietnia (3 tyg temu), drzewko 3.5 metra, miejsce nasłonecznione, gleba gliniasta w ogóle nie przepuszczająca.

Platan ma się chyba dobrze? Ostatnio wypuścił żółte listki ale rozumiem że to po prostu młode listki?

Jako że gleba jest nieprzepuszczalna i mocno wilgotna (czujniki wilgotności pokazują 6-7/10) podlewalem go niewiele po posadzeniu. Teraz podlewam 10 L 2xtygodniowo.

Czy te żółte liście to ode liście czy oznaka że usycha?

Jak zrozumiem czy on potrzbuje podlania? Jak uniknąć przelania go i gnicia korzeni?

Zdjęcie: https://photos.app.goo.gl/Jha9Kd1GHJENb89B7
kjedno
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 maja 2019, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Platan 10 letni - jaka to choroba ?

Post »

Witam serdecznie,
Od miesiąca mój dziesięcioletni piękny platan choruje ;:145 . Bardzo proszę o diagnozę i pomoc co zrobić, aby go uratować

Pozdrawiam serdecznie KJ
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”