Brzoza - choroby

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
plomba31
50p
50p
Posty: 65
Od: 10 maja 2008, o 21:45
Lokalizacja: południowy wschód...

Brzoza - choroby

Post »

Mam dwie identyczne brzozy posadzone na tym samym podłożu, w tym samym czasie, jedna pięknie rośnie druga jakby zatrzymała sie w miejscy w trakcie rozwoju liści. Nie ma żadnych widocznych uszkodzeń pnia, nie ma też żadnych szkodników na liściach.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Rozważam też jakąś odmianę zamierania pędów http://www.target.com.pl/katalog/choroby/34.html albo fytoftorozy; tego w zasadzie się nie wyleczy- trzeba zapobiegać. Ale nie mam doświadczeń z brzozą- co ją może atakować.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Najprawdopodobniej grzyb - zamieranie pędów, prawdopodobnie roślina osłabiona.
Należy ciąć wszystkie zmienione pędy ( te z cviemnymi plamami, bo tam są zarodnie), aż do zdrowej tkanki, opatrunek z Funabenu.
Oprysk 2-3-krotnie co 7 dni Topsinem, Bravo, Spotrakiem lub najlepiej systemicznym Amistar 250 SC 0,1% doglebowo i w oprysku ( działa do 14 dni, potem powtórzyć).
Awatar użytkownika
plomba31
50p
50p
Posty: 65
Od: 10 maja 2008, o 21:45
Lokalizacja: południowy wschód...

Post »

hanka 55 wielkie dzięki, zrobię jutro jeszcze zbliżenia liści i pnia może coś wypatrzymy wspólnie.
jednak na listkach coś jest . Proszę o pomoc czym to zwalczyć i czy pomoże mojej brzozie?
Czy macie jakieś pomysły co może być tej brzozie?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Brzoza, choroby

Post »

Witam!
U mojej zwisającej, szczepionej brzozy 'Youngii' co roku powtarza się ten sam scenariusz.Na liściach robią się czarne kropki, liście żółkną i przedwcześnie opadają.O tej porze już masa suchych leży wokół.Podejrzewam grzyb, ale nie wiem skąd co roku ta infekcja, sprzątam jesienią dokładnie.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Przeanalizuj TE i sąsiednie zdjęcia chorób i szkodnioków- może cos Cię natchnie. Myślę też, że dokładnie(bardzo dokładnie- może nawet przez lupę) obejrzałeś listki, szczególnie od spodu. Wrzuć fotki.
Ale to nie musi byc choroba, brzoza jest smaczna więc chętnie atakują ją np. mszyce(u mnie jedną dosłownie zamordowały zanim dostrzegłem atak; do lipca była już sucha). A kropki robią np. przędziorki.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Dziękuję bardzo, doszłam, że to czarna plamistość.Jednak nie wiem gdzie leży przyczyna corocznego ataku tego grzyba, moze sąsiedztwo jakiejś rosliny żywicielskiej? Niedaleko rośnie pospolita brzoza i nie widzę tam takich chorych liści.Może tylko 'Youngii' tak mają, jeśli tak to skłonna jestem z tego powodu ją wyrzucić, bo śmieci całe lato.Może powinnam jak zalecają palić te liście, a ja je daję razem z trawą (zbieram kosiarką przy koszeniu) na kompost :oops:
Można opryskiwać, ale po co wylewać chemię i szkodliwe to i kosztowne na coś, co i tak za chwilę opadnie.
Awatar użytkownika
emptio_spei
50p
50p
Posty: 85
Od: 9 kwie 2014, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Łodzi

Brzoza karłowata(Betula nana) choroby

Post »

Niektóre pędy mojej brzozy karłowatej wyglądają jak na zdjęciach:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Krzew rośnie w cieniu, podlewana co drugi dzień. Ziemia klasy VI, nie wydaje mi się, żeby pod spodem było jakoś mocno gliniasto.

Co jej może dolegać i jak z tym walczyć?
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: betula nana (brzoza karłowata) choruje

Post »

Może być wiele przyczyn. Ciężko rzec. Pewne jest to, że warto powycinać wszystko co suche.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
krzysiek1240
200p
200p
Posty: 366
Od: 23 lut 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Brzoza - choroby

Post »

Witam
mam problem z kilkoma 10-15 letnimi brzozami. W tym roku zauważyłem, iż na wiosnę puściły jedynie połowę liści i były one drobniejsze niż zwykle, jednak to nie było najgorsze. U podstawy pnia kora zaczęła powoli odpadać a pod nią pojawiło się czarne drewno. Na korze były również ślady wiórów, tak jakby po kornikach jednak o wiele większe. Dodam, że kilka z tych brzóz już uschło. Co to za choroba?
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Brzoza - choroby

Post »

Korniki pojawiły się wtórnie. Przyczyną mógł być niedobór wody albo infekcja patogeniczna. Tylko na podstawie zdjęć można wysnuć jakąś diagnozę.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Luthien
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 18 maja 2015, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik, Wielkopolska

Re: Brzoza - choroby

Post »

Witam,

na wszystkich brzozach w ogrodzie pojawiła się jakaś choroba. Duża część liści jest zainfekowana. Podejrzewam jakąś chorobę grzybową. Szukałam podobnych zdjęć w internecie ale nie umiem żadnej dopasować. Bardzo proszę o radę, jak im pomóc. Tak ładnie odbiły w tym roku, a tu taka "niespodzianka" :(

Pozdrawiam!


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Brzoza - choroby

Post »

Marssonina betulae
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”