Co to za choroby??

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
anetag23
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 12 sie 2009, o 22:24
Lokalizacja: woj. łódzkie

Co to za choroby??

Post »

Pomyślałam, że napiszę w jednym temacie :)
Zacznę od modrzewia. Wygląda bardzo "licho" już od dłuższego czasu. Dziś przyjrzałam mu się z bliska. Część igieł brązowieje od połowy. Pozostałe wcale nie są żywozielone, wyglądają raczej jak przy jesieni. Proszę o identyfikację i oczywiście podpowiedź, jak z tym czymś walczyć.

Obrazek Obrazek Obrazek

Następny problem mam z magnolią. Kiedy kupiliśmy działkę, właśnie kwitła, skąpo. Pąki utrzymywały się krótko, także wiec zamierzałam nawet się jej całkowicie pozbyć, myślałam, że już nic z niej nie będzie. Dodatkowo rosła w bardzo nieporęcznym miejscu, chciałam ją przesadzić, ale dowiedziałam się, że nie można. Ostatecznie została sobie tam gdzie rosła. Dopasowaliśmy do niej wizję naszej wymarzonej działeczki no i teraz by pasowało, żeby magnolia wreszcie się zabrała. Czytałam, że magnolii nie powinno się przycinać. Ja natomiast regularnie odcinam odrosty przy podstawie pnia. Mam nadzieje, że to nie stąd to choróbsko. Ogólnie, mimo, że to malutkie drzewko, liści ma pełno, ale mają dziwny kolor. Szczegóły na zdjęciu. Co to jest? Jak poprawić jej stan?

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Magnolia
A jak ją poza tym pielęgnujesz? W jakiej ziemi i kiedy ją posadziłaś? Czy czymś ją nawozisz? Czy ma ściółkę? Matę szkółkarską? Opisz dokładniej co i jak.

Na pierwszy rzut oka ma za mało kwaśne podłoże.
Poczytaj tutaj:
- Magnolia - uprawa
- Magnolia - choroby

Modrzew
Szukaj odpowiedzi tutaj:
- Modrzew - choroby i szkodniki
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Grzecho
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 7 maja 2009, o 15:22
Lokalizacja: Wielkopolska

To mi wygląda na opadzinę modrzewia

Post »

Jest to choroba grzybowa. Niestety modrzewie są na nią często narażone.
Pozostaje tylko je oprryskiwać preparatami chemicznymi topsin, bravo itp...
Grzecho
anetag23
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 12 sie 2009, o 22:24
Lokalizacja: woj. łódzkie

Post »

Dzięki za odpowiedź. Modrzewia wczoraj spryskałam zgodnie z zaleceniami, tylko nie wiem czy środek odpowiedni, bo gwarant czy tak jakoś, w każdym bądź razie w ulotce pisało, że na choroby grzybowe.

Magnolia rosła na działce, kiedy już ją kupiliśmy. Na dobrą sprawę nic specjalnego z nią nie robię. Ściółki żadnej nie ma, bo cały czas trwały na działeczce jakieś prace i teren wokół magnolii (jak i na całej reszcie :lol: )porośnięty był chwastami. Dopiero od jakiś 3 tygodni zieleni nam się trawka. Czekam, aż się wzmocni, planuję wokół rabat i pod drzewkami (m.in. pod magnolią) zerwać darń i ze ściółkować korą. Poprzedni właściciel bardzo mocno zaniedbał działkę, i pomimo, iż już od maja ją posiadamy, ciągle mamy kupę roboty. Dziś zauważyłam, że część liści magnolia ma bardzo ładne, zielone i błyszczące. Ale z daleka to jakoś tak dziwnie wygląda. Co z nią zrobić? Powinnam zakwasić glebę? Ale czym? Sąsiad poradził, żeby jakimś wapnem podsypać, ale coś mi się wierzyć nie chce. Mam jakiś nawóz do hortensji i rododendronów, zakwaszający. Czy mogę go więc użyć do magnolii? Pozdrawiam i liczę na odpowiedź, zielona jestem i na dodatek najmłodsza wśród działkowiczów u mnie hehe
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Wapno na zakwaszanie? Fajny sąsiad :lol:

Przeczytaj dokładnie watek z pierwszego odnośnika, który podałam wyżej.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Z magnolią to jest tak, że albo jej gleba na danym terenie odpowiada, albo nie, jak masz glinę to magnolia będzie sie męczyć.To przecież duży krzew/drzewo z głęboko sięgającymi korzeniami i miejscowe 'zaprawianie' gleby niewiele daje, najczęściej tylko na krótką metę, gdy drzewko jest malutkie.Zostaw jak jest , magnolie ogólnie lubią przepuszczalną glebę, o słabo kwaśnym odczynie i połóż ściółkę z kory, czy nawet skoszonej trawy, by powierzchnia się nie zaskorupiła.
anetag23
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 12 sie 2009, o 22:24
Lokalizacja: woj. łódzkie

Post »

Gleba nie jest gliniasta, jest raczej torfowa o odczynie lekko kwaśnym, powiedziałabym nawet, że jest bardzo dobrej jakości bo wszystko inne oprócz magnolii i wspomnianego modrzewia rośnie pięknie. Dwa dni temu zerwałam okrąg darni pod magnolią i ku mojemu zdziwieniu odkryłam pod nią mrowisko. Pełno mrówek, w tym też te ze skrzydełkami i ich jajeczka. Czy to te paskudy mogą być odpowiedzialne za taki stan rzeczy?
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”