Bukszpan - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
teksanski
200p
200p
Posty: 336
Od: 22 mar 2009, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów - Luszowice

Re: Bukszpan

Post »

Tak w donicy.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bukszpan

Post »

Zasychanie końcówek liści to najczęściej objaw zalania, brak odpływu, długo utrzymująca się wilgoć.Jeżeli na dodatek w tej donicy jest ziemia torfowa, taka z worka.Najlepiej przygotować do donicy glinę zmieszaną z piaskiem i podlewać gdy przeschnie.
teksanski
200p
200p
Posty: 336
Od: 22 mar 2009, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów - Luszowice

Re: Bukszpan

Post »

Tak, są posadzone w ziemi workowej czyli taki jakby torf odkwaszony, te ziemie kupne to wiadomo jakie są...
No właśnie te co mi rosną w gruncie są bardzo ładne i zdrowe a te w doniczkach z kupną ziemią to zawsze takie jakieś ... :/
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bukszpan

Post »

Kupne ziemie dobre są, tylko bukszpany akurat takiej próchniczej i torfowej nie lubią.Inna sprawa, że w donicach w naszym klimacie bukszpany może uszkadzać mróz.
Awatar użytkownika
dukra13
200p
200p
Posty: 237
Od: 23 sie 2007, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Chory bukszpan

Post »

Selli7 w poprzednim poście , fakt pól roku temu, wspomniałaś coś o włókninie. Czy mam rozumieć,że bukszpanów się nie ściółkuje włókniną.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Chory bukszpan

Post »

Bukszpanom można dać włókninę ( choć przyznam, że nie jestem jej zwolenniczką), ale jeśli są posadzone w glebę jaka jest na działce, nie dołki wypełnione torfem, czy inną ziemią 'z worka'. Próchnicza, torfowa ziemia i nadmiar wody pod włókniną z korą czy żwirem na wierzchu, jeśli jeszcze w dodatku grunt rodzimy jest gliniasty może skutkować chorobami korzeni bukszpanu i zamieraniem pędów.
Wymaga piaszczysto gliniastej/gliniastej, dość zwięzłej gleby zasadowej i po dobrym ukorzenieniu świetnie znosi suszę.
Awatar użytkownika
dukra13
200p
200p
Posty: 237
Od: 23 sie 2007, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Chory bukszpan

Post »

Posadzone w ziemi jaka jest na działce, raczej gliniasta, przykryte czarną włókniną. Ze szpaleru, wypadło 5 kolejnych bukszpanów.Zmiany zaczęły postępować od sierpnia. Obecnie całe suche z martwymi korzeniami. Liście suche, ale nie lecą z krzaków. Ściółkowane nie dla piękna, tytko dla ochrony przed chwastami.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Chory bukszpan

Post »

Korzenie się udusiły od nadmiaru wody.Jeżeli już daje się włókninę, to lepiej po ok.2-3 sezonach jak rośliny dobrze się ukorzenią, pokażą przyrosty i będą dostatecznie wykorzystywać wodę.Do tego czasu pomęczyć się trochę i plewić chwasty, lekko z wierzchu wzruszać glebę i podlewać w miarę potrzeby, albo dać cienką warstwę drobnej kory.
W trakcie ukorzeniania lepiej jest gdy powietrze jednak dochodzi do korzeni, a na glebach gliniastych włóknina utrudnia cyrkulację i ogólnie według mnie na tych glebach lepiej jej unikać.
To wynalazek człowieka na korzyść firm firm ogrodniczych, by uprościć sobie pracę i pielęgnację, ale niekoniecznie służy roślinom, zależy na jakiej glebie.Na glinach szkodzi, prowadzi do tzw. oglejenia i martwicy gleby.Przecież można stosować korę bezpośrednio na glebę.
.
Awatar użytkownika
dukra13
200p
200p
Posty: 237
Od: 23 sie 2007, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Chory bukszpan

Post »

Selli7, ślicznie dziękuję ;:168 za "reprymendę". Wiesz już pół roku dumam nad tymi krzaczkami.
Przed wczoraj odbyło się "konsylium", moich znajomych ogrodniczek i nie doszłyśmy do żadnego wniosku.. Ten szpaler ma już prawie dwa lata, a bukszpaniki zaczęły chorować tak gdzieś od sierpnia po tych majowo-czerwcowych deszczach.
W każdym razie dzisiaj je wykopałam. Znajome mnie poratowały i dały 4 sztuki swoich takich podhodowanych bukszpanów.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chory bukszpan

Post »

:roll: wszyscy tych chwastów się boją, a może raczej pielenia od czasu do czasu, co i można kosiarką przejechać i będzie grało.
Powtórzę po raz setny -albo mi się znudzi albo Wam :lol: - NIE KŁADZIEMY AGRO NA GLINĘ . Przecież to pada nawet teraz dzień w dzień. Jak ma to oddychać ? Jak glina i inne glinopodobne ziemie trudno wysychają, trzymając dobrze wodę.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
ANETA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1466
Od: 14 lis 2006, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chory bukszpan

Post »

dukra13 pisze:Selli7, ślicznie dziękuję ;:168 za "reprymendę". Wiesz już pół roku dumam nad tymi krzaczkami.
Przed wczoraj odbyło się "konsylium", moich znajomych ogrodniczek i nie doszłyśmy do żadnego wniosku.. Ten szpaler ma już prawie dwa lata, a bukszpaniki zaczęły chorować tak gdzieś od sierpnia po tych majowo-czerwcowych deszczach.
W każdym razie dzisiaj je wykopałam. Znajome mnie poratowały i dały 4 sztuki swoich takich podhodowanych bukszpanów.
Wpisz w google "askochytoza bukszpanu" , myślę że to ta choroba nęka twoje bukszpany .
Awatar użytkownika
dukra13
200p
200p
Posty: 237
Od: 23 sie 2007, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Chory bukszpan

Post »

Przeczytałam, to co wyrzuciła mi przeglądarka. U mnie na listkach nie było tych charakterystycznych plam askochytozy. Liście całe żółkły i gałązki zamierały. Po wykopaniu sprawdziłam korzenie, które wszystkie były nitkowate, martwe. Sprawdziłam też przekrój gałązki na obecność grzyba i tutaj wynik był niejednoznaczny.
Awatar użytkownika
dukra13
200p
200p
Posty: 237
Od: 23 sie 2007, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Chory bukszpan

Post »

Minął kolejny rok i wypadają kolejne bukszpany.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Proces nasila się w sierpniu.Pod kątem choroby grzybowej, obejrzałam liście, gałązki i przekrój pędów i nie zobaczyłam żadnych zmian. Jutro jeszcze wykopię uschnięty całkiem krzaczek i zobaczę korzenie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”