Tulipanowiec-choroby.szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
sev
200p
200p
Posty: 492
Od: 6 maja 2009, o 12:07
Lokalizacja: Roztocze

Re: Tulipanowiec usycha

Post »

A jesienią nie było żadnych oznak że coś się dzieje nie tak? Dziwna sprawa zęby tak nagle usechł .. może ktoś mu pomógł?

A co to za osobliwa "kompozycja" w tle? Wybacz nie mogłem się powstrzymać :wink:
SLIMI
200p
200p
Posty: 240
Od: 21 kwie 2010, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Tulipanowiec usycha

Post »

Pod koniec lata liście zaczęły przysychać ale ostatnie (z czubka - bo schnięcie szło od dołu) opadły gdzieś na koniec września więc pomyślałem że może ciut za wcześnie zrzuca ale w normie. Ten cudowny twór z tyłu to mieszanina Clematisa, Hortensji,Bzu i Tamaryszka - w zimie wygląda średnio ale w lecie w miarę OK. Kiedyś to coś podrasuje ale w tym roku zajmuję się inną częścią ogrodu - w tym roku dogadzam moim nowym bambusom i miskantom.
Murcek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 cze 2015, o 13:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tulipanowiec

Post »

Witam serdecznie,
Mam kłopot z Tulipanowcem. Od maja na liściach i na wszystkim co jest po drzewem pojawia sie lepka substancja podobna do żywicy. Zasycha i tworzy skorupę. Drzewo ma już kilka lat (6 może 7), nie miało jeszcze kwiatów. Substancja pojawiła się do połowy drzewa i tylko na liściach. Górna część jest wolna od substancji. Bardzo proszę o pomoc bo nie wiem czy są to jakieś mszyce albo inne ustrojstwo czy może coś co jest w naturze tego drzewa.
Pozdrawiam
bogdan1212
200p
200p
Posty: 204
Od: 27 gru 2009, o 12:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: drawno zach-pom
Kontakt:

Re: Tulipanowiec

Post »

Dzisiaj pryskałem to mszyce
Karpie Koi, moje wielkie hobby :)
Moja Pasja - ogród i oczko wodne!
Awatar użytkownika
nierika
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 1 mar 2016, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bolimowski Park Krajobrazowy

Re: Tulipanowiec - problem

Post »

Witam, od 2 miesięcy mam tulipanowca ze szkółki. Wszystko było w porządku do czasu. Od jakichś 2 tygodni drzewko zaczęło mi chorować. Część liści się delikatnie zwija (te ostatnie upały?), część jest nieco pomarszczona (jakby grzyb?), a na niektórych są ciemne nieregularne plamy wielkości 1-3 milimetrów. Niby rośnie sobie i wypuszcza nowe liście, ale od kilku dni nawet te młode liście wyglądają na osłabione. Pryskałam kilka dni temu i dziś ogólnie przeciw chorobom grzybowym, ale nie widzę poprawy. Jakiegoś robactwa/pajęczyn nie obserwuję. Czy ktoś może przypuszcza co konkretnie może być grane i co można zrobić? Drzewko jest w słonecznym miejscu, regularnie podlewane choć raczej nie zalane. Gleba piaszczysta, podsypana uniwersalną-kupną w trakcie wsadzania. Bryła korzeniowa wyglądała dobrze i nie uszkodziłam jej. ;:218
ps dopiero początkuję z ogrodem. :wit
Piotr P1209
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 lip 2017, o 11:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Tulipanowiec amerykański - choroba?

Post »

Dzień dobry,
bardzo proszę doświadczonych z Państwa o pomoc. Zakupiłem w ubiegłym roku Tulipanowca amerykańskiego. Pięknie okryty przezimował. Od początku roku świetnie się rozwijał. Duży przyrost, piękne zdrtowe liście. Dwa tygodnie temu zaobserwowałem niestety zbrązowienie liści. Załączam 4 zdjęcia z prośbą o pomoc. Czy to choroba, jak przeciwdziałać.

Z góry dziękuję za pomoc.
Piotr

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tulipanowiec amerykański - choroba?

Post »

Jaki grunt, piaszczysty, gliniasty? Włóknina, czy coś tam jest pod tą korą?
Piotr P1209
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 lip 2017, o 11:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tulipanowiec amerykański - choroba?

Post »

Witam serdecznie,
Grunt piaszczysty. Pod drzewko przy sądzeniu dałem troszkę naturalnego obirnika. Pod kora jest susznik. Ma podobne walory jak agrowloknina, tylko jest znacznie mocniejszy. Nadmienię, ze problem przebarwienia i wysychania liści nastąpił ok dwa tygodnie temu. Drzewko tez często podlewane.
wbbmzg
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 6 cze 2020, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tulipanowiec - agonia?

Post »

Tulipanowiec z przygodami.
Ziemia przepuszczalna, ale raczej zbita. Daleko jej od gliniastej.
Posadzony w maju 3 lata temu - przypadkowy zakup w szkółce, nie znam odmiany.
Wypuszczał wtedy świeże pędy, były pierwsze drobne listki.
2-3dni po zasadzeniu przyszedł przymrozek i poskręcało wszystkie świeże pędy, pousychały, odpadły.
Pomyślałem, że już po wszystkim, że nie przeżyje. Już miałem wykopywać, ale zauważyłem, że po prawie miesiącu odbija na nowo.
Lato było upalne, podlewałem 2x w tygodniu konewkę 10litr, korona się "zaliściła".
Nie było spektakularnego wzrostu, ale drzewko wyglądało atrakcyjnie.
Kolejne lato i drzewko ruszyło z kopyta, sporo podrosło. Nic nie podlewałem, ani nie nawoziłem.
Korona od początku nie jest żywo zielona - chyba taka odmiana bo liście są raczej żółto-zielone.
W tym roku ładne pędy, nie było przymrozków.
Od 2-3tygodniu drzewko zaczyna tracić na wyglądzie, liście brązowieją i usychają.
Wybarwienie liści też jakieś słabsze, prawie żółte...
Ktoś skutecznie uratował takie drzewko?
Mam taki preparat, przelecieć prewencyjnie? https://www.substral.pl/srodki-ochrony- ... prol-thuja
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Tulipanowiec-choroby.szkodniki

Post »

Może ma za wysokie pH podłoża?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
wbbmzg
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 6 cze 2020, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tulipanowiec-choroby.szkodniki

Post »

Wokół pnia zasypane korą na 20cm poniżej trawy. Kora chyba obniża trochę pH. Nie wiem jak to sprawdzić...
Wczoraj wlałem 10litr wody z nawozem interwencyjnym, kora nawet się nie podniosła.
Zasadzenie na przemieszane z ziemią rodzimą dwa worki takiej ziemi:
Obrazek
RavZone
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 cze 2020, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tulipanowiec-choroby.szkodniki

Post »

I coś pomogło?...

W listopadzie 2019 posadziłem tulipanowca. W tym roku urosły małe listki, nawet wyszły dwa kwiatki. A teraz liście zaczynają usychać. Poradzi ktoś co zrobić? Szkoda mi drzewka.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
vinetou80
200p
200p
Posty: 395
Od: 7 lut 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tenczynek 20km od Krakowa USDA 6b

Re: Tulipanowiec-choroby.szkodniki

Post »

Obróć zdjęcia po pierwsze :)
To fotosik tak ustawia zdjęcia, panoramicznie, ale otwarciu ich stają się prawidłowe. ekopom
LEGENDS NEVER DIE
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”