Lawenda - problemy w uprawie, choroby

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
wawo
200p
200p
Posty: 217
Od: 31 maja 2007, o 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Proszę o ocenę - czy tak wyglądająca lawenda ma szansę przeżycia?




Obrazek
pozdrawiam, WW
Awatar użytkownika
Zembolina
100p
100p
Posty: 139
Od: 25 kwie 2014, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: północna Warszawa / okolice Nadarzyna

Re: lawenda - prośba o ocenę

Post »

Zdjęcie troszeczkę niewyraźne, ale kilka pędów jest zielonych więc może jeszcze lawenda odbije. U moich rodziców lawenda przezimowała na tarasie w sporej donicy i jest bujna. Natomiast taka którą posiałam w zeszłym roku w małej donicy przemarzła w zimę i nie było żadnego zielonego pędu. Możliwe że część pędów zmarzła albo uschła... Ile twój krzaczek ma lat? Był czymś nawożony?
Ja bym usunęła te suche pędy i może podlać jakimś nawozem, najlepiej ekologicznym :)
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: lawenda - prośba o ocenę

Post »

Przelana, albo nie odpowiednia zbyt ciężka gleba. Może być zmarznięta, ale przy łagodnej zimie mało to prawdopodobne. Lawenda dostała choroby naczyń przewodzących dlatego jej dolna część jest czarna/zbrązowiała. Czy da się ja uratować? Próbuj, nadzieja umiera ostatnia. :roll:
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
rudakita
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 8 kwie 2012, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Lawenda i byliny-usychają

Post »

Dostałam w prezencie tydzień temu lawendę francuską.Ucieszyłam się ogromnie,bo zawsze o niej marzyłam.Przeczytałam wszystko na jej temat.Mam balkon słoneczny,więc myślałam,ze jej dogodzę.Zapamiętałam,żeby jej za często nie podlewać,bo ponoć lubi przesuszone podłoże.Ale już następnego dnia,wszystkie kwiatostany pochyliły się,po prostu moja lawenda więdła.Podlałam więc i znów były wyprostowane.Kolejnego dnia znów było to samo.Odnoszę wrażenie,ze powinnam ją podlewać codziennie,albo co drugi dzień,żeby jej dogodzić.Ale nie jestem pewna,przecież we wszystkich artykułach jest wyraźnie napisane,że lubi przesuszone podłoże i dużo słońca.Proszę poradźcie coś,nie chciałbym jej zmarnować.I jeszcze jedno-bardzo słabo pachnie,a przecież to jest jej głównym walorem.
Tala_555
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 21 kwie 2016, o 21:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Sadzonki lawendy wąskolistnej więdną

Post »

Witam wszystkich forumowiczów,
Mam pytanie odnośnie lawendy.
Zamówiłam sadzonki przez internet, kurierem dotarły do mnie po 2 dniach w paczce, byly ladnie zabezpieczone i owiniete pomiędzy sobą folią spożywczą, mialy dosc wilgotno ale ja jeszcze je odrobinę podlałam :? ... rano na drugi dzień 2 sadzonki byly praktycznie całkowicie zwiędnięte, 2 w połowie, reszta była ładna, poobcinalam zwiedniete doszczetnie galązki .. Czy moglam je przelac czy sadzonki byly po prostu moze zapazone w tej paczce ??
Odżyją ? Jak o nie teraz dbac? podlewac czy przesuszyc ziemie ? wystawiac na dwór, na slonce czy nie ? Dodam ze krzewinki są bardzo male, maja 3 cm, a te po skoszeniu jakies 1.5 cm ... :cry: Co zrobić zeby ich nie zmarnować??
Juliab3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 maja 2016, o 16:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Lawenda - drewnieje, wypuszcza małe suche kwiatki

Post »

Witam,

Trochę ponad tydzień temu dostałam w prezencie lawendę różową. Gdy ją dostałam, miała pousychane małe kwiatki i dwie łodygi od góry opadały, dodatkowo niektóre liście na końcówkach były brązowe, jakby wysuszone. Uslyszałam, że ona w sumie jednego dnia zacżęła tak sie zachowywać.
Obcięłam je do zielonej części liścia. Podcięłam jej też te wysuszone kwiatki i czubki "oklapnietych" łodyg. Efekt jest taki, że mam 3 zdrewniałe łodygi (jedna na pewno zdrewniała po cięciu), wychodzą z innych łodyg małe kwiatki, ale widzę, że już jeden jest cały uschnięty, a nawet cały się nie rozwinął.
Nie wiem, co robię źle. Wody trochę ma, słońce cały czas na parapecie też... Okno otwarte, przepływ powietrza jest.
Czytałam o szarej pleśni, objawy by się zgadzały, tylko nie widzę na liściach, ani na ziemi jej obecności...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
halinsko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 31 lip 2016, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lawenda- problemy w uprawie,choroby

Post »

Witam! Milo mi poznac forumowiczow i bardzo prosilabym o rade- lawenda z pieknego krzaczka staje sie zasuszonym? Straszydlem. Prosilabym o pomoc jak moge ja uratowac i czy ta lawenda jest rzaczywiscie przesuszona czy raczej na odwrot (przelana?) -moj partner ma raczej tedencje do przelewania... Lawenda jest na stronie zachodniej na baardzo naslonecznionym miejscu
Obrazek
Obrazek
Obrazek
jagusia111

Re: Lawenda- problemy w uprawie,choroby

Post »

Stawiałabym na przelanie.
Arcia_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 maja 2021, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Chora lawenda

Post »

Witam, jestem tu nowa, ale jako czytelniczka to bywalec od dawna :D
Mam problem z moją lawendą w ogródku. Przez wiele lat rosła pięknie, lecz latem w tamtym roku usechł jeden krzaczek w środku kępy. Wykopałam dziada i miałam nadzieję, że luka w środku jakoś sama się zapełni przez rozrost pozostałych roślin.
Niestety w tym roku problem powrócił w tym samym miejscu i jest jeszcze większy :(
Szukałam informacji w internecie, ale nie pasuje mi to do żadnych chorób lawendy.
Niczym jej nie nawoziłam, nie podlewam jej wcale (chyba, że ponad tydzień trwają mega upały bez kropli deszczu).
Pomóżcie proszę z podpowiedzią co trafiło moją lawendę
Pozdrawiam Wszystkich!
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Lawenda - problemy w uprawie, choroby

Post »

Po prostu zestarzała się, lawenda nie jest zbyt długowieczną krzewinką.Teraz jest dobry czas na zrobienie sadzonek z wierzchołków pędów jeżeli zależy ci na tej odmianie.Można ją też mocniej przyciąć, ale wątpię czy odbije taka już zestarzała, bo najlepiej odbijają i znoszą cięcie młode, żywotne rośliny.
Arcia_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 maja 2021, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lawenda - problemy w uprawie, choroby

Post »

Dziękuję bardzo za odpowiedź :D
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11530
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Lawenda - problemy w uprawie, choroby

Post »

Takie stare lawendy przycinam prawie przy ziemi i ładnie odbijają. Mam dziesięcioletnie, które po przycięciu świetnie wyglądają. Postaram się zrobić dziś zdjęcie ciętych w ubiegłym roku i starszych.





Lawenda dziesięcioletnia cięta w ubiegłym roku.

Obrazek

Tutaj porównanie ciętej do ziemi rok temu i pięć lat temu.

Obrazek

W tym roku nie zdążyłam ciąć przy ziemi, przycięłam nożycami do zywopłotu na wysokość 15-18 centymetrów. Czasu brakło przez nietypową wiosnę.
Myślę, że zanim się wyrzuci, warto dać szansę roślinie.

Obrazek


Połączyłam posty/jagusia111
rywalka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 lip 2021, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Lawenda schnie

Post »

Mam problem z lawendą. Zakupione ponad 30 krzaków w domkach z plantacji. Trzymałam je jakoś czas koło domu. Ostatnio kilka dni temu wysadziłam do gruntu ale minęło ok 3-4 dni i część lawenda sprawia wrażenie jakby usychały od dołu, listki się kruszą, w niektórych pędy się położyły.
Czy to jakaś choroba? Jeśli tak to czym to opryskać lub zasilić? A może to reakcja po posadzeniu? A może zbyt dużo wilgoci? Posadzone w pełnym słońcu, agrowłóknina położona 2 dni temu ale są wycięte dość duże dziury pod każdą.
Obrazek

Tu zdjęcie z bliska
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”