Zaraza ziemniaka(Fytoftoroza) i inne choroby

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Parch atakuje tylko bulwy. Alternarioza (środki- Altima, Bravo, Dithane) występuje wcześniej niż zaraza ziemniaczana i poraża o wiele częściej na ziemiach ubogich, piaszczystych, można ją łatwo pomylić z zarazą.
Na moje oko u Ciebie wystąpiła zaraza i najważniejszy jest pierwszy zapobiegawczy oprysk (maj/czerwiec) jeszcze przed zakażeniem, preparatem kontaktowym (Altima, Bravo, Dithane, Miedzian) lub systemicznym (Ridomil, Sandofan).
Następne opryski co 10-14 dni przemiennie środkami wgłębnymi ( Acrobat, Curzate, Previcur) i systemicznymi.
Preparaty wgłębne działają tylko w miejscu spryskania i w głąb liścia niszcząc grzyba. Bardzo wiele zależy od pogody. Ja jak podlewam ziemniaki (raczej rzadko) to kładę węża w rzędzie, tak by nie lać po łętach.
Juzef
50p
50p
Posty: 73
Od: 15 kwie 2007, o 10:59
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Hm, ja w sumie pryskałem Miedzianem i jeszcze którymś z grzybobójczych systemicznych. A glebę właśnie mam ubogą i piaszczystą :) Faktycznie chyba nie pomyślałem z opryskiem zawczasu. Ale piszą, że alternarioza dość podobna jest, więc nie byłem pewien, czy to aby nie tamto. Ziemniaków nie musiałem podlewać, a pogoda była właśnie sucha. A jeśli już parch na tapecie - na to jest jaki środek? Te ziemniaki z parchem co mi wyrosły, były kupione porządne zdrowe na wiosnę do sadzenia...
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Eeee, Józefie, nie sądzę aby na parcha na ziemniakach był jakiś preparat, nie jest to groźna choroba, porażonych ziemniaków nie sadzisz w następnym roku a do gotowania obierasz. Plantatorzy mogą stosować zaprawianie sadzeniaków ale przeciwko rizoktoniozie (zgnilizna kiełków). Zgnilizna atakuje już pierwsze kiełki, które obumierają przed wydostaniem się na powierzchnię, wyrastają następne słabsze. Powoduje też próchnienie podstawy łodyg i ospowatość bulw.
Juzef
50p
50p
Posty: 73
Od: 15 kwie 2007, o 10:59
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Dobra, dzięki! Trzeba będzie się w tym roku postarać bardziej z opryskami...
PS. Jestem przez "u", to prowokacja, nie błąd.
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Zaraza ziemniaka(Fytoftoroza) i inne choroby

Post »

W tym roku zdecydowałem się posadzić ziemniaki.

Obrazek

Po prawej są wczesne ('Denar') posadzone 10 kwietnia, po lewej na późniejszy zbiór sadzone 25 kwietnia('Vineta').
Z wczesnymi mam problem, gdyż pojawia się coraz więcej ciemnych plamek i zasychają niektóre liście. To chyba objawy alternariozy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wykonałem następujące opryski na ziemniakach wczesnych:
- 23.05 Ridomil (systemiczny)
- 6.06 Ridomil (systemiczny)
- 20.06 Acrobat (wgłębny)

Po wykonaniu drugiego oprysku Ridomilem alternarioza nie postępowała, ale od ok. 20.06 rozszerza się coraz bardziej.
Pierwszy oprysk przeciw zarazie wykonałem za wcześnie, gdyż komunikat PIORIN dla mojego regionu pojawił się dopiero 16.06 (jednak często od początku czerwca padało i było chłodno).
Czy można jeszcze uratować te wczesne ziemniaki? Późne wyglądają na razie zdrowo i będę je opryskiwał środkami kontaktowymi.
Tomek
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

A ja wczesne ziemniaki z podobnymi objawami opryskałem, środkiem grzybobójczym Tattoo® C 750 SC
http://www.bayercropscience.pl/strony/1/i/201.php

Po kilku dniach stwierdziłem że powyżej miejsc zarażonych wyrosła zdrowa "chmielina" ziemniaków.
Juzef
50p
50p
Posty: 73
Od: 15 kwie 2007, o 10:59
Lokalizacja: Wrocław

Post »

To znowu ja, i znowu ta sama sprawa.
Czy zarazie można tylko zapobiegać, nie można jej jakoś udupić, jak już wystąpi?
W tym roku zacząłem opryski w 50 dni po posadzeniu ziemniaków, tak jak zalecają, a nawet nieco wcześniej. Na początek było dane Ridomilem, potem Miedzianem i drugi raz Ridomil, jeszcze raz miedzian i na tym się skończyło, bo przyszły deszcze. Przez to nie było zbytnio jak oprysku zrobić, a teraz po deszczach wszystko szlag trafił i tak. Nawet przed deszczami zaczynało brać, ale to pojedyncze krzaczki, a teraz połowa pożółkła już.
Lipa, bo krzaczory były wielgachne jak mało kiedy. Chyba się sadzeniaki lepsze trafiły, bo łan łętów miał koło z 80cm wysokości. I tu chyba widzę problem, bo nawet w ulotce od Ridomilu była uwaga, że dla skutecznego zabiegu należy pokryć cieczą całą roślinę. Przy pierwszych opryskach to było możliwe, ale później już nijak, bo ledwo mogłem wejść między krzaki a co dopiero je całe opryskać. A wydawało mi się, że skoro to niby systemiczny środek, to chroni całą roślinę...
No tak... możecie coś jeszcze poradzić prostemu hodowcy ziemniaków na przyszłość?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Józefie, dokładnie tak samo jak u mnie. Tylko, że pierwszy oprysk zrobiłam Gwarantem, już wtedy były niewielkie plamki, który nic nie dał, bo po oprysku pojawiło się ich więcej.
Następny i jednocześnie ostatni na drugim zagoniku to był już Acrobat, zarażone krzaczki jakby stanęły w miejscu, ale inne rosną normalnie. Nie opryskuję więcej, bo ziemniaki będą sukcesywnie wykopywane a łęty okropnie wysokie wyrosły, z jednej strony wyłożyły się na buraczki a z drugiej na fasolę tyczną. Pierwszy mniejszy zagonik pryskałam tylko Gwarantem i zaczęliśmy wykopywać, a że je zalało to już są z tego błota wykopane.
Kosiarz
200p
200p
Posty: 237
Od: 9 cze 2008, o 23:40
Lokalizacja: Radzyń Podl. / Łuków

Post »

No tak... możecie coś jeszcze poradzić prostemu hodowcy ziemniaków na przyszłość?
Infinito 687,5 SC, Valbon 72WG, Revus 250SC (na razie jest b. trudo dostępny), Pyton 450SC, Tanos 50WG (famoksat niszczy zarodniki), Unikat 75WG, Acrobat 69WG, Curzate M 72,5Wp i wiele innych, ale tyle na razie przychodzi mi do głowy (pomijam już te najprostsze - oparte na chlorotalonilu czy mankozebie - jak Bravo/Gwarant, Dithane etc).
Z wyżej wymeinionych najłatwiej ci będzie kupić Curzate/Toskę, Tanos oraz Acrobat, ale w przypadku tego ostatniego, to z całkiem nowych testów wynika iż dimetomorf && mankozeb jest słabszy od bentiowalikarbu && mankozeb-u (czyt. Valbon > Acrobat).
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3031
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Zaraza ziemniaka

Post »

Co dolega ziemniakom?

FOTO z sieci
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
Kosiarz
200p
200p
Posty: 237
Od: 9 cze 2008, o 23:40
Lokalizacja: Radzyń Podl. / Łuków

Post »

Cóż, zaraza ziemniaczana w moim regionie praktycznie zniszczyła już znaczną część pól z ziemniakami. Te które były w miarę regularnie pryskane stosownymi preparatami, jeszcze się jakoś trzymają, ale i tam nie jest już za dobrze. U mnie w sumie też.
Jak chcesz to kup Infinito 687,5 SC, Pyton 450SC lub nawet coś tańszego pokroju Valbon 72WG, Acrobat MZ 69WG, Curzate 72,5 WP, Tanos 50WG i wykonaj oprysk. Powtórz po kilku ~4 dniach. Z tym że nie wiem czy jest jeszcze sens, przy zniszczeniu naci większym niż 50-60% bulwy ziemniaka przestają rosnąć.
Areecki
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 26 maja 2009, o 13:47

Re: Ziemniak - alternarioza i zaraza ziemniaka

Post »

U mnie wsadziłem 2 odmiany ( nie powiem jakie bo to od znajomych ) pryskałem raz gwarantem i jedna odmiana bujnie rośnie
i nie widać objawów choroby, druga natomiast strasznie podupadła, dużo liści jest żółtych .
Może zrobię fotkę to dam. Tak, że raczej na pewno to nie przez brak wody, bo 20 cm z boku są ładne ziemniaki.
To pewnie jakaś choroba. Czy Gwarantem można pryskać w wysokich temperaturach ?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Ziemniak - alternarioza i zaraza ziemniaka

Post »

Areecki, preparaty, które Ci wymieniłam w wątku ogórkowym są również na zarazę ziemniaka. Na zarazę dodam jeszcze; Signum i Antracol, jest jeszcze Tanos, ale on jest w dużych (jak dla mnie) opakowaniach bo po 10 dkg- chyba, że masz hektary tych ziemniaków a nie parę rządków.
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”