Preparaty roślinne stos. w ochronie roślin - 1cz.(05.08-....

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
smirka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 978
Od: 6 lut 2009, o 12:44
Lokalizacja: Białogard

Re: Preparaty roślinne stos. w ochronie roślin - 1cz.(05.08-....

Post »

Ja stosuję sodę oczyszczoną na czarną plamistość,dosłownie na czubek łyzeczki sody na 1 litr wody oraz łżkę oleju rozpuszczam w ciepłej wodzie ,ułatwia to rozmieszanie wody z olejem ,a olej daje lepszą przyczepność preparatu do rośliny,liście róż są bardzo błyszczące,trzeba powtarzac kilkakrotnie.
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Preparaty roślinne stos. w ochronie roślin - 1cz.(05.08-....

Post »

DarekRz Czy ten wodorowęglan potasu to ten sam, który stosuje się do roślin akwariowych?
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
DarekRz

Re: Preparaty roślinne stos. w ochronie roślin - 1cz.(05.08-....

Post »

http://www.winiarz.pl/index.php?page=sh ... t&Itemid=9
whitedame pisze:DarekRz Czy ten wodorowęglan potasu to ten sam, który stosuje się do roślin akwariowych?
Nie mam pojęcia o akwarystyce - niestety. Obawiam się, że akwarystyczny - nawet jeśli będzie to wodorowęglan potasu - będzie bardzo drogi.
W miarę tani wodorowęglan potasu można kupić np.: http://www.winiarz.pl/index.php?page=sh ... t&Itemid=9
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Preparaty roślinne stos. w ochronie roślin - 1cz.(05.08-....

Post »

whitedame pisze:DarekRz Czy ten wodorowęglan potasu to ten sam, który stosuje się do roślin akwariowych?

W akwarystyce stosuje się siarczan potasu K2SO4
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Preparaty roślinne stos. w ochronie roślin - 1cz.(05.08-....

Post »

Być może ale wodorowęglan potasu też:
KHCO3 WODOROWĘGLAN POTASU CZYSTY CHEMPUR

--- WODOROWĘGLAN POTASU DO NAWOŻENIA AKWARIUM 50g ---

Wodorowęglan potasu kolejne mniej powszechne źródło potasu stosowane przez akwarystów.

Zawartość w związku: K 39,10%. Rozpuszczalność maksymalnie 24 gram w 100 ml wody o temperaturze 20 stopni Celcjusza. Przy rozpuszczeniu większej ilości niż 24 gram na 100 ml, powstanie roztwór nasycony i wytrącać się będą kryształy w szczególności gdy roztwór mamy zamiar przechowywać w niskiej temperaturze.

W naszych polskich wodach praktycznie potas nie występuje, a jeśli już się pojawia to w bardzo niskich stężeniach maksymalnie do 5 ppm. Konieczne jest jego uzupełnianie. Przyjmujmemy, że optymalna tygodniowa ilość podawanego potasu powinna wynosić od 10 do 20 ppm. Zaczynamy od niskich dawek, jeśli widzimy na roślinach niedobory ilość podawanego roztworu zwiększamy. KHCO3 polecamy stosować razem z K2SO4 oraz KNO3. Należy tak zabilansować sobie nawożenie aby osiągnąć optymalne tygodniowe stężenie potasu w akwarium.
A cena 4 zł + wysyłka za 50 gr.
Według niektórych źródeł KHCO3 służy do podrabiania Brithy K ADA.

Niedobory potasu:

spowolnienie lub zatrzymanie się wzrostu roślin
żółknięcie i brązowienie liści
pojawianie się dziur w blaszce liściowej
w przypadku minimalnych ilości potasu może występować odpadanie liści i gnicie łodygi
A cena 4 złote + wysyła za 50 gr. Czy to dużo??
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
ahina
50p
50p
Posty: 92
Od: 13 cze 2010, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Preparaty roślinne stos. w ochronie roślin - 1cz.(05.08-....

Post »

:wit odwiedzających wątek.
Bardzo przydatne receptury :D
Pozdrawiam Halina.
DarekRz

Re: Preparaty roślinne stos. w ochronie roślin - 1cz.(05.08-....

Post »

whitedame pisze:Być może ale wodorowęglan potasu też:
KHCO3 WODOROWĘGLAN POTASU CZYSTY CHEMPUR

--- WODOROWĘGLAN POTASU DO NAWOŻENIA AKWARIUM 50g ---


A cena 4 złote + wysyła za 50 gr. Czy to dużo??

4 zł za 50 g, to za kilogram 80 zł! KHCO3 z linka, który podałem wychodzi dokładnie o połowę taniej. Opryski wykonuje się roztworem w stężeniu od 0,5 do 1% czyli od 5 g do 10 g KHCO3 na litr cieczy.
Awatar użytkownika
pawelan
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 1 lis 2011, o 02:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Preparaty roślinne stos. w ochronie roślin - 1cz.(05.08-....

Post »

witam
wczoraj zabrałem się za delikatną przycinkę żywopłotu ze świerku. zaniepokoiła mnie istna plaga pajączków, które pojawiły się w ostatnich dniach na cietych właśnie świerkach. bywały momenty w ciągu lata, że było ich dość dużo w moim ogrodzie, ale obecna ilość mnie przeraziła. w związku z tym: czy jest jakiś ekologiczny sposób aby pozbyć się lub ograniczyć ich ilość w ogrodzie? czy raczej nie przejmować się sytuacją, bo nie zauważyłem jakiś szkód związanych z ich obecnością.
DarekRz

Re: Preparaty roślinne stos. w ochronie roślin - 1cz.(05.08-....

Post »

Pawelan - w lutym widzisz pajączki?- czy tylko pajęczynkę? Jeśli na świerku jest pajęczynka to może to być przędziorek sosnowiec. Jeśli widzisz gołym okiem pajączki na gałązkach to raczej są to jakieś drapieżne pająki. Przędziorka sosnowca można zobaczyć na białej kartce papieru, ale na igłach to raczej przez lupę, albo jak ktoś ma sokoli wzrok.: http://www.forestryimages.org/images/76 ... 949042.jpg

Przędziorki ekologicznie zwalcza się preparatami olejowymi (Promanal, Treol, Catane lub wykonane samodzielnie z emulsji olei roślinnych)). Opryski trzeba powtarzać kilka razy, bo nie niszczą jaj. Mało wrazliwy na preparaty olejowe jest przędziorek chmielowiec.
Awatar użytkownika
olga-s1
100p
100p
Posty: 139
Od: 5 lis 2013, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Preparaty roślinne stos. w ochronie roślin - 1cz.(05.08-....

Post »

Witam wszystkich!
Czy ktoś mógłby podpowiedzieć mi jak często mogę stosować gnojówkę z pokrzyw do podlewania i opryskiwania róż.Czy rozcieńczenie 1:20 jest w porządku? Pisałam już w innym wątku, ale nikt mi nie odpowiedział.
Pozdrawiam wszystkich Olga :D
Pozdrawiam Olga
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Preparaty roślinne stos. w ochronie roślin - 1cz.(05.08-....

Post »

W ostatnich dniach obserwuję niespotykany dotychczas wysyp szkodników na różnych moich krzewach. Z mszycami na różach poradziłam sobie mospilanem, rododendrony masowo zaatakował opuchlak ale teraz widzę plagę na niektórych krzewach ozdobnych i drzewach owocowych. Kilkanaście krzewów (szczególnie trzmieliny) zaatakowane zostały przez namiotnicę (obrzydlistwo!!!), którą kilka lat temu już "gościłam" w ogrodzie i udało mi się ją zwalczyć chyba pirimorem. Przez powódź nie mogłam jechać po środki na to robactwo, ale w poniedziałek zaopatrzę się ...no właśnie. Proszę o podpowiedź, czy jednym środkiem mogę to wszystko potraktować i jakim. Gubię się w liczeniu proporcji do oprysków i nie chcę co chwilę zmieniać spryskiwacza.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Preparaty roślinne stos. w ochronie roślin - 1cz.(05.08-....

Post »

olga-s1
Witam wszystkich!
Czy ktoś mógłby podpowiedzieć mi jak często mogę stosować gnojówkę z pokrzyw do podlewania i opryskiwania róż.Czy rozcieńczenie 1:20 jest w porządku? Pisałam już w innym wątku, ale nikt mi nie odpowiedział.
Pozdrawiam wszystkich Olga :D
Znalazłam u siebie w zeszycie coś takiego i jest to rada kogoś z FO, którą zapisałam:
Gnojówka z pokrzyw:
na mszyce - co tydzień - 5 litrów wody+200ml pokrzywówki
jako nawóz - 1 raz w miesiącu - 1:20 jako oprysk i 1:10 doglebowo
Ja tak stosuję i jest dobrze. :wit
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
olga-s1
100p
100p
Posty: 139
Od: 5 lis 2013, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Preparaty roślinne stos. w ochronie roślin - 1cz.(05.08-....

Post »

Witaj Beatko!
Dziękuję za odpowiedź, będę tak stosować .Wczoraj popryskałam róże miały okropnie dużo mszyc, ale dosłownie po 4 godzinach zaczął padać deszcz,
a więc oprysk pewnie nic nie dał. Czy w takim przypadku mogę zastosować oprysk na drugi dzień.
pozdrawiam Olga :)
Pozdrawiam Olga
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”