Bladość liści , brązowe plamy.

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
pch
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 lip 2009, o 17:27

Bladość liści , brązowe plamy.

Post »

Obrazek
Witam oto problem z moją magnolią.
Liście nie są poparzone przez słońce.
magnolia kwitnie na puprurowy kolor i kolejny rok skąpo kwitnie.
Po okresie kwitnienia wypuszcza zdrowe liście a po mniej więcej miesiącu liście dostają brązowych plam, robią się jasnozielone w okolicy brązowych plam nawet jasnożółte lekko skręcone. Brązowy obszar liścia jest suchy. Magnolia nie cierpi na brak wody ani nie jest też przelana. Problem pojawia się już w kolejnym roku.


W ogrodzie mam dwie inne magnolie i nie występuje u nich ten problem. Chorująca magnolia daje bardzo małe przyrosty w porównaniu z pozostałymi magnoliami z ogrodu.

Proszę o wypowiedzi jak mógłbym pomóc mojej magnolii. [/img]
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

A jednak zmiany na liściu wyglądają na oparzenia. Mam takie pytania:
- czy przy podlewaniu woda spływa po liściach?
- czy był robiony oprysk?
- czy jest odpowiednie ( kwaśne) pH podłoża?
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
pch
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 lip 2009, o 17:27

Post »

Co do teorii z oparzeniem słonecznym to odpada ponieważ problem pojawia się kolejny rok. W tym roku częste opady deszczu wyeliminowały problem podlewania (deszcz padał na całą roślinę). Sztuczne nawadnianie jest wykonywane pod roślinę nie na liście a problem występował już w poprzednich latach.
Oprysk był wykonywany na mszyce jednak to było na początku maja i na pewno nie przy dużym nasłonecznieniu. Był to Decis.
pH gleby przy sadzeniu była zakwaszona gleba oraz był dawany nawóz pod magnolie i różaneczniki (wczesną wiosną). w niedalekim sąsiedztwie rośnie również magnolia gwiaździsta i niema problemu brązowienia i usychania.

Jaki test pH gleby ewentualnie wykonać aby wyeliminować to podejrzenie?

Liście stają się bladozielone i pojawia się zasychanie. Zasychają różnie od środka od brzegu czasami na środku liścia.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

To chyba odmiana bardziej wymagająca pod względem gleby, widocznie nie odpowiada jej ta którą masz.Nie piszesz jaka masz glebę. Często roślina rośnie słabo z tego względu i potem taka osłabiona jest jeszcze dodatkowo atakowana przez choroby i szkodniki.Jeśli nie odpowiada jej gleba,(lekko kwaśna, przepuszczalna) to nic nie daje miejscowe 'ulepszanie' :?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Ten na zdjęciu, to liść całkiem pożółkły, martwy. Taki znajdzie się na prawie każdym drzewie, a gdyby wszystkie takie były to już by nie żyło. Pokaż zdjęcia jakichś pośrednich stadiów
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
pch
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 lip 2009, o 17:27

Post »

To są skany liści porażonych więc nieco mogą rozjaśniać jednak 70% liści rośliny ma tego typu porażenie i to od strony nasłonecznionej jak i od strony północnej.

Gleba niestety nie wiem jak sprawdzić jej odczyn jakim środkiem najlepiej? Zakwaszać w ciemno? wokół rośliny nie jest wykorowane. Dzisiaj przyglądałem się dokładnie planom na porażonych liściach. Spodnia ich część (porażonych ciemnych placów) jest połyskliwa w słońcu gdy uschnie cały liść jest matowy. Magnolia ma co roku podobny problem. Kwitnie, wypuszcza zielone liście po czym stają się blade, przechodzą w jasny odcień zieleni, trochę żółkną pojawiają się czarne plamy i zasychanie. Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Magnolia nie musi mieć aż tak kwaśnej gleby tak jak różanecznik, czy hortensja, ale ważne jest by była to dobra gleba ogrodowa z dużą zawartością próchnicy ( nie żwirowata), najlepiej przepuszczalna. Gliny , a nawet gliniasto piaszczyste, gdzie z reguły głębiej jest glina, czyli nieprzepuszczalne podglebie będą stwarzać problemy w uprawie niektórych, wrażliwszych na odpowiednie warunki glebowe odmian magnolii.

Ja bym jesienią zmieniła jej miejsce, (choć za przesadzaniem nie przepada) skoro co roku to się powtarza, to wygląda, że jest to problem gleby, a nie czynnika zewnętrznego np. porażenia grzybem, czy występowania jakiegoś szkodnika, który z uporem maniaka atakowałby co roku.Może być tak, ze gleba jej nie odpowiada i w żadnym miejscu nie będzie dobrze rosła.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”