Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11530
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Post »

Miałam setki, a może tysiące pędraków w trawniku, a właściwie jego resztkach. Zdjęłam darń o powierzchni około 1 metra kwadratowego w kilku miejscach, było pewnie ponad 100 sztuk tego paskudztwa na metrze. Chemii nie chcę, bo dzieci sie bawią w ogrodzie, więc zaaplikowałam nicienie. Szczerze, to nie wierzyłam, że sie uda. Po trzech tygodniach zrobiliśmy odkrywki o boku 40-50 cm w pięciu miejscach. Znaleźliśmy 2 żywe pędraki. Nie wiem, czy trawa się odrodzi, ale przynajmniej tego dziadostwa na rok się pozbyłam.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7506
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Post »

Trzeba działać na dwa fronty, nie tyle pędraki co tłuc i truć ogrodnice niszczylistke. Nie wiem czy dobrze pamietam ale znosi ona około 200 jaj, które przepoczwarzaja się w ciągu 2 lat w korzeniach trawnika. Nie dość, ze niszczy trawnik to po wydostaniu się na powierzchnie niszczy liście drzewek owocowych, malin winorośli , fasolki, uwielbia kwiaty i liście róż. Jak szarańcza .
Pozdrawiam! Gienia.
Mineralka
200p
200p
Posty: 273
Od: 5 lut 2008, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Post »

cześć. Przez lata zajmowałam się polowaniem na turkucie i na nie zwalałam cała winę niszczejącego ogrodu. Dopiero dwa dni temu upadłam na kolana i zaczęłam drzeć trawę z obwódek rabat . Przeraziłam się... Pędraki mam wszędzie w ilościach hurtowych. Ptaków mam dużo teraz , wiosną kret szalał ale tego jest naprawdę sporo na 1m kwadratowy 20-30 osobników - to prawdziwa plaga .... no i duże są i grube takie około na 2 cm - podejrzewam że to już 3-4 letnie. Latających jest stosunkowo niewiele. kilka spotkałam wieczorem przy podlewaniu ... Nie zamierzam się patyczkować i biorę dursban do ręki. Mam taki dursban 2 lata po terminie opryskałam 2 dni temu wieczorem trawnik tuż przed deszczem... teraz zakładam tam nową rabatę więc kopię a te cholery dalej żywe siedzą. Czy to wina przeterminowanego dursbanu ? czy lepsze będzie zamiast oprysku podlewanie ? dawałam 50 ml na 10 l wody. A może powinnam cierpliwie poczekać ? Doradźcie bo mnie krew zalewa już....
Magda - pilna uczennica Matki Natury
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Post »

Jeśli masz dużą powierzchnię do zwalczania to najlepszym rozwiązaniem była by lanca doglebowa , co do środka to wątpię żeby przestał działać jeśli nie przemarzł. Jeśli chcesz wzmocnić działanie zakwaś wodę przed wlaniem środka do wody w opryskiwaczu. Opryskując trawę środek musi przemieścić się do korzeni żeby ubić larwy , to trwa .
Tak jak napisała Stefka wyżej , to było by najskuteczniejsze rozwiązanie bez kosztów ale niebezpieczne dla ciebie . To nie jest miedzian i niema żartów ;:156 ;:156 .
Mineralka
200p
200p
Posty: 273
Od: 5 lut 2008, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Post »

No ogród mam spory bo 47 arów. Na połowie na pewno mam pedraki. W drugiej części mam sad jagodnik i warzywniak tam królują turkucie ale tam z chemią nie wejdę do końca października.
Czym zakwasić wodę? Ja wiem że dursban to ciężki kaliber ale obawiam się że nic innego nie pomoże. A jak teraz nie zadzialam i za rok to wszystko zacznie fruwac i składać jaja to będzie po moim ogrodzie
Magda - pilna uczennica Matki Natury
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Post »

Nooo sporo .Kwaskiem cytrynowym , jeśli masz twardą wodę to pół łyżeczki a jeśli miękką to 1/4 łyżeczki na 10 litrów wody . Proporcje orientacyjne ważne żeby zbić pH. wody.
Grzegorz1975
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 29 kwie 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pędraki w trawniku

Post »

Witam,
Jak pozbyć się białych pędraków w trawniku. Chcę od nowa na wiosnę założyć trawnik w ogrodzie, który został w ubiegłym roku na jesieni zniszczony przez pędraki i krety, które żerowały. Jaki sposób polecacie lub preparat aby pozbyć się pędraków. Jeśli preparat, środek to jaki i czy jest bezpieczny dla zwierząt domowych psa, kota. Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Witam,
Czy ktoś się spotkał już z problemem larw chrabąszcza majowego w borówce. Ja mam borówki zadołowane i na wiosnę posadziłem 2x Chippewa. Jedna się rozwija droga nie mimo posadzenia w tym samym podłożu. Wykopałem obydwie i ta co nie rośnie ma bardzo mizerny system korzeniowy i znalazłem w niewielkim przecież dołku bo to niska borówka 9 larw a w tej co rośnie i miała rozwinięty system korzeniowy i objawy wzrostu 4 larwy. Borówek mam 20 w różnym wieku i przecież nie będę wykopywał każdej. Wiem że na pędraki jest Dursban ale czy to ma sens? Czy 9 larw potrafi zagrozić roślinie?
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

One się rozmnażają. Ja dwa razy podlałem P-Drakol to niby jest do trawników, ale co mi tam 50zł poszło :D . Widziałem jeszcze coś podobnego do tego P-Drakol pod nazwą Grammini-LIMIT a czy to samo to nie wiem.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Larwy to nie są dojrzałe płciowo dorosłe owady więc się nie mogą rozmnażać. Mogą za to się poruszać i być może coś je wabi w stronę borówki. Samice chrabąszcza kopią jamki w których składają jaja a nie ma nic przyjemniejszego niż kopanie w lekkiej i wilgotnej ziemi torfowej :wink: .

PS.
Taka larwa żyje w ziemi 3 lata więc zjada sporo i szkody są znacne.
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

No właśnie doczytałem że mogą przebywać w ziemi nawet do 4 lat. A przecież nie jest powiedziane że w kolejnych latach nie dojdą kolejne pokolenia pędraków.
Już teraz wiem dlaczego ptaki/szpaki mi ciągle kopią w borówkach.
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

9 larw chrabąszcza majowego? niemozliwe. A nie opuchlaków?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

toolpusher to powinieneś się cieszyć. Po wszystkim agrabisz ściółkę i będzie OK. Widziałem zapędraczony trawnik po nalocie stada wron , kawek i innego ptactwa. Po kilku godzinach wygladał jak przejechany glebogryzarką.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”