Opuchlaki - zwalczanie

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Post »

Kilka dni temu zastosowałam Larvanem - mam nadzieje, że pomoże, bo to duże koszty, ale moje roślinki ważniejsze od kanapki z szynką i kawiorem :lol: :wink:
I w związku z tym mam pytanie - jak można sprawdzić, czy preparat zadziałał ?
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1007
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Szukaj zwłok :P
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Post »

Mam przeprowadzic też sekcję ;) czy wykopać wszystkie roślinki, które podejrzewam o bliskie kontakty z opuchlactwem ;)
a tak poważniej, to w jaki sposób szukać oznak zadziałania preparatu - jeśli ktoś miał jakieś doświadczenia w tej dziedzinie - chętnie się dowiem - co i jak ....
:)
Awatar użytkownika
Daisy
1000p
1000p
Posty: 1757
Od: 11 lut 2008, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Ewcia, jak nie zobaczysz nowych dziur na liściach to znaczy zadziałało :D
Pozdrawiam serdecznie :) Ewa
Ogródek Daisy, cz.1, cz.2, cz.3,
aktualny
marwas5
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 27 cze 2006, o 20:55
Lokalizacja: Gdańsk

Czym najpierw się zająć

Post »

Witajcie.Mój rododendron niestety podjadają larwy opuchlaka i ma przy okazji zasoloną ziemię.Nie wiem czym najpierw sie zająć.Czy najpierw wytępić larwy,czy może najpierw zakwasić ziemię?
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

A co stoi na przeszkodzie żeby zrobić to prawie równocześnie?
Nie wiem czym chcesz zakwaszać? Jakie masz dostępne środki?
Najprościej rozsypać wokół Rh Dianizon, a następnie przykryć go warstwą kwaśnego torfu.
To jest oczywiście jedna z możliwości ratowania Rh.
marwas5
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 27 cze 2006, o 20:55
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Nie wiem czy coś stoi na przeszkodzie bo sie na tym nie znam.Dlatego pytam.Będę zakwaszał tym co zostanie mi polecone w sklepie może być Dianizon.Opuchlaka będę tępił nicieniami i też w sumie nie wiem czy nie jest za póżno(Chodzi mi o porę roku)
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Dianizon to jest preparat przeciwko opuchlakom.
Nie wiem co polecą Ci w sklepie, na ile obsługa zna się na Rh (różnie to bywa). :(
Jak już pisałam, jeżeli nie masz kwasu fosforowego (dosyć trudny do zdobycia), to najprostszym i najskuteczniejszym sposobem szybkiego zakwaszenia gleby jest właśnie ułożenie dość grubej warstwy kwaśnego torfu.
Nie daj się "naciągnąć" na jakieś preparaty, które niby zakwaszają i równocześnie odżywiają rośliny, tzn są także nawozami. Można niekiedy tylko pogorszyć sytuację.
Jeżeli chcesz zastosować nicienie, też można równocześnie zastosować z kwaśnym torfem.
Awatar użytkownika
Kathrina
100p
100p
Posty: 131
Od: 25 kwie 2007, o 17:10
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Dzisiaj zamówiłam Larvanem 50mln, będzie to kosztowało ok. 86zł. Dla ludzików z okolic Warszawy mogę dodać, że Koppert, który jest dystrybutorem Larvanemu, mieści się w Duchnicach, koło Ożarowa.
Na preparat będę czekała do przyszłego czwartku (lub środy) czyli delikatnie ponad tydzień.
Pozdrawiam
Kasia
Awatar użytkownika
@.monka
200p
200p
Posty: 347
Od: 1 gru 2006, o 19:31

Post »

u mnie na szczęście nie maśladów żerowania ale z ciekawości chciałam zapytać co potem się dzieje z tymi nicieniami, giną czy jak? zjadają wszystkie larwy owadów? czy one się rozmnażają w ziemi?
jakoś tak brrrrrrrrrr dzieci grzebią w ziemi ciągle i fuj.... jak sobie pomyślę że to wezmą to buziaków
przepraszam za głupie może pytania ale jakoś nie dają mi spokoju te nicienie
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Post »

@monka , nicienie żyją w ziemi i tak, nawet jak nie sa wprowadzane w preparatach, więc sie ich nie uniknie :) Jak chcesz zmniejszyc populacje nicieni to posadź na rabatach aksamitki.
Nicienie z prepareatu na pewno częściowo zginą (jeszcze jak jest tak sucho.... :() a część się rozmnoży - jak to w naturze bywa. Nicienie sa tak maleńkie, że ich się nie zobaczy.
Dobrze, że nie możemy zobaczyć CO dostaje się do naszego organizmu przez nasze rączki... a jednak mamy sie dobrze.. :lol:
Ja również stosowałam preparat nicieniowy na opuchlaka - według mnie pomogło - w tym roku objawów żerowania opuchlaka na Rh nie mam.
Awatar użytkownika
@.monka
200p
200p
Posty: 347
Od: 1 gru 2006, o 19:31

Post »

no ja wiem, że w ziemi są różności, niektóre żyją w symbiozie, niektóre są pasozytami i tak ma być, dzieci w ziemi mają grzebać i się uodparniać, ale ten nicień (sztucznie wprowadzany do ogródka) to jednak wyjątkowa bestia

przeczytałam przed chwilą .. żeby je zniszczyć trzeba użyć 10% roztworu odchodów kurzych :shock: nie wiem dlaczego akurat kurzaka, ale tak stoi, jakieś laboratorium, ale zgubiłam stronę
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post »

Tutaj na temat zwalczania opuchlaków wypowiada się p.Ciepłucha :

http://www.cieplucha.com.pl/?str=6&lang=pol&podstr=2
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”