Opuchlaki - zwalczanie

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1304
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Re: Opuchlaki - zwalczanie

Post »

Zobacz tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Opuchlak
Niekoniecznie musi być tego samego koloru bo jest kilkadziesiąt różnych odmian opuchlaków.
Dorosłe opuchlaki są 6-12 mm długie.
Pozdrawiam, Marek
rose_marek_malinki
wisla
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 13 cze 2010, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Opuchlaki - zwalczanie

Post »

Zdjęcie tegoroczne z mojego ogrodu: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 4#p1686854
Nie jest łatwo. Walka trwa ;:134
marwas5
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 27 cze 2006, o 20:55
Lokalizacja: Gdańsk

Opuchlak i mróz

Post »

Witam. Chciałem zapytać jakiegoś bardziej doświadczonego ogrodnika czy taki tęgi mróz z jakim tej zimy mieliśmy do tej pory do czynienia,może spowodować zmniejszenie populacji opuchlaka.Jednym zdaniem,czy wytłucze larwy opuchlaka w ziemi?Pozdro
samarkande
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 sty 2011, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Opuchlak i mróz

Post »

Nie mam aż tak dużego doświadczenia, ale zapewniam cię, że do tej pory mrozy nie wyrządzą zbyt dużych strat wśród opuchlaków,ze względu na dużą pokrywę śniegową w naszym kraju, nie mówię , że część tam nie przeżyje,ale pogromu wśród nich ten mróz na pewno nie narobi
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Opuchlak i mróz

Post »

gdzieś..kiedyś ..ktoś kto na tym się znał napisał, że włażą głęboko pod ziemię zanim mróz chwyci i mają najstraszniejsze mrozy ..i nasze złudzenia ..głęboko.. :evil:
Awatar użytkownika
Gencjana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3032
Od: 27 sty 2010, o 22:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Opuchlak

Post »

Czy ktoś może mi pomóc, bo potrafi zidentyfikować te dziury.? Pojawiły się w ub.roku tylko na tym 1 rh. (miał 2 rok). Ponieważ coś przeczytałam
na Forum, sądziłam, że to opuchlak, o którym nigdy wcześnie nie słyszałam, mimo że zajmuję się rh od lat. :( Nigdy czegoś takiego
nie miałam. Widocznie kupiłam "zainfekowany" egzemplarz ;:223 . Ale z postu Ave wynika, że to mogą być ślimaki. Owszem są u mnie,
ale roślin obok nie ruszają. Nie wiem, co o tym myśleć i co zrobić? Tzn chyba najpierw diagnoza ;:132 . A potem - wykopać i wyrzucić,
by się nie przeniosło? Bo chemii nie będę stosować (z wyj.ślimakolu), wrotyczu nie mam. Będę wdzięczna za pomoc.

Obrazek
Pozdrawiam.Adrianna
Moje wątki Aktualny
Awatar użytkownika
jarko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 685
Od: 1 cze 2010, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Opuchlak i mróz

Post »

W tym zakresie wiedzy nie mam, tylko doświadczenie. Nigdy nie zaobserwowałem, aby duże mrozy wpływały w jakikolwiek sposób na liczebność lub aktywność opuchlaków. Wiadomo tylko, że jesienią jak temperatura spada poniżej 10* wędrują w głąb ziemi w obręb systemu korzeniowego, a na wiosnę jak temperatura wzrasta ponad 10*C wyłażą z ziemi na powierzchnie i dopiero wtedy je zwalczamy.

W tym roku w wyniku pokrywy śnieżnej ziemia prawie nie zamarzła, więc fauna w glebie na pewno bez zmian. Amerykańskie prognozy jednak mówią o mających nastąpić długich i rekordowo niskich temperaturach do ponoć poniżej -30*C i to bez większej pokrywy śnieżnej. Strach o nasze ogrody wielki, tym bardziej że ich dotychczasowa prognoza się sprawdziła, choć występuje z miesięcznym wyprzedzeniem. Jak się do końca sprawdzi, to duża część roślin padnie, a wtedy wykopując nasze Rh będziemy mogli sami zaobserwować czy larwy żyją czy nie. Dopiero wtedy udzielimy sobie odpowiedzi na postawione wyżej pytanie.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Opuchlak i mróz

Post »

Tą prognozę to sobie można..... :lol:
Azali zapewniam was, że rododendrony może i padną... opuchlaki przeżyją.
Awatar użytkownika
Alionuszka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5766
Od: 16 cze 2009, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z zielonych płuc Śląska

Re: Opuchlak

Post »

Wgryzy na bokach liści świadczą o żerowaniu opuchlaków ,miałam też tego rodzaju problem ,nie tylko na Rh ,ale na fiołkach i innych roślinach.Nie jestem specjalistką,ale w źródłach wyczytałam ,że opuchlaki rozmnażają się min. w okolicach tych roślin...Użyłam do likwidacji szkodnika ,a przede wszystkim jego larw środka biologicznego Larvan,są to nicienie które wnikają w ciało larw i unicestwiają je. :D
Pozdrawiam Nela
Ogródkowe rozmaitości
hudson
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 17 lip 2010, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Opuchlak

Post »

Zaraz na Wiosnę kup Dursban opryskaj ziemię najlepiej przed spodziewanym deszczem i kłopot masz z głowy
Awatar użytkownika
gggabulka
200p
200p
Posty: 230
Od: 22 mar 2011, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świdnik

Coś zżera mój trawnik, kwiatki, owoce i warzywa zaczyna !!??

Post »

jak w temacie wrzucam fotki szkodnika i jego głównych szkód!!!
to taki malutki jakby żuczek..jak wycinałam truskawki było go tam mnóstwo...macie jakiś pomysł ???

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

na drugiej fotce widać szkodnika!!!
Nasz kawałek raju z mieście http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=41942" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Gencjana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3032
Od: 27 sty 2010, o 22:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Opuchlak

Post »

Zastanawiam się, czy to były rzeczywiście opuchlaki.Na wiosnę spryskałam środkiem na mszyce i rozsypałam środek
na ślimaki. Rododendron jest zdrowy, ma dużo pąków kwiatowych.Martwych ślimaków nie znalazłam. Możliwe też,
że były opuchlaki, a rh sam je zwalczył.
Pozdrawiam.Adrianna
Moje wątki Aktualny
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Opuchlak

Post »

Adrianno, ja bym na to nie liczył ;) Postacie dorosłe opuchlaków mogą zrobić sieczkę z liści, a jego larwy mogą zniszczyć całą roślinę, wpierdzielając jego korzenie. Ja bym jednak potraktował Dursbanem 480EC. Tylko dobrze go rozrób, bo możesz spalić roślinę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”