Maliny - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
strokers
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 7 cze 2014, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Wrzucam raz jeszcze z dobrymi zdjęciami.

posadziłem 2 lata temu maliny na wiosnę (POLKA) były małe do 30 cm usychały itp.
Nawoziłem podlewałem nic.
Część padła, w zeszłym roku kupiłem kilka krzaków polki na nowo z innej szkołki plus dwie żółte i jedną czarną malinę.

Połowa padła część żyje ale jak na foto - co im jest?

Gleba - piaszczysta, przelotowa - co się wleje to paruje, ciągle sucho.

Zamontowałem system nawadniania który codziennie podlewał maliny nie pomogło, nawoziłem nawozem dla malin, nie pomogło, opryskiwałem na robaki bo zjadały liście, nie pomogło. Aktualnie połowa maja maliny jak na foto - ładnie zaczęły rosnąć, liście się skręcają i usychają. Pomocy !! Kilka metrów dalej w cieniu rośnie jeżyna i niezłe jej idzie na 5 wsadzonych krzaków 5 pięknie rośnie.

Maliny są niskie, rok temu miały owoce po kilka sztuk ale na krzakach hmm 20-30 cm - te same krzaki z tej samej szkółki na innej działce mają już 100cm albo i 150cm
Cóż więcej mogę dodać malina nie lubi rosnąć w dołku niestety cześć malin posadziłem w lekkich dołkach ale ziemia jest na tyle przepuszczalna piach że nie sądzę by im to szkodziło.



Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1075
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

A dlaczego nie wyciąłeś starych pędów i dlaczego je podlewasz . Podlewać można zaraz po posadzeniu ,ale po roku ,czy dwóch i jeszcze wiosną , tego nie słyszałam . Też mam maliny i nieraz jest tak sucho ,że sztychówki nie można wbić ,ale nie podlewam .Chyba ,że susza trwa ponad miesiąc i widzę ,że od dołu żółkną liście . Koleżanka ma maliny kilkadziesiąt metrów od nieczynnych stawów i jeziora , i ma problem , bo wody gruntowe w tym miejscu są wysokie i jak lato jest deszczowe to maliny karłowe :)
Beata ;:3
strokers
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 7 cze 2014, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Wycialem wszystkie maliny zima na wysokosc 5-10 cm. Podlewam bo sucho hmm nie podlewac?? u mnie woda jest ok 2m pod ziemia ... a takto piasek wiec co wlejesz to za godzine juz nie ma sladu ze bylo podlewane lub ze byl deszcz
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Przypuszczam, że to jakiś patogen (wirus, bakteria, grzyb), który hibernuje w glebie i atakuje kolejne nasadzenia. Jedynym rozwiązaniem jest likwidacja plantacji w danym miejscu, zastosowanie fungicydu oraz wysiew roślin fitosanitarnych - doczytaj w sieci jakie gatunki są polecane w takich przypadkach jako poplon. A dla malin musisz po prostu znaleźć nową lokalizację.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
grafi26
200p
200p
Posty: 390
Od: 25 mar 2016, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

szkodniki malin

Post »

Zauważyłam że szczytowe młode listki malin zwijają się do środka. Po otwarciu liści widzę małe beżowe larwy. Co to za owad ?Może ktoś potrafi wskazać jaki środek zastosować Nie chciałabym stosować chemii ale obawiam się że naturalnymi środkami nie da się zwalczyć.
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

grafi26

Z opisu podchodziłaby zwójkówka różóweczka. Każdy środek owadobójczy da radę.


Pozdrawiam, Francik
Francik
mejasz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 maja 2016, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: szkodniki malin

Post »

grafi26 pisze:Zauważyłam że szczytowe młode listki malin zwijają się do środka. Po otwarciu liści widzę małe beżowe larwy. Co to za owad ?Może ktoś potrafi wskazać jaki środek zastosować Nie chciałabym stosować chemii ale obawiam się że naturalnymi środkami nie da się zwalczyć.
jeśli zdecydujesz sie na uzywanie srodkow owadobojczych trzeba pamietac o:
wykonywac tylko wieczorem po oblocie pszczoly
wazny element to temperatura:
do 15 stopni najlepsze pyretroidy: np karate zeon 050 sc, sumi alpha, fastac 100 ec
powyzej 20 stopni np mospilan. Zobacz czy zwojkowce nie towarzysza mszyce czesty objaw pozdr
grafi26
200p
200p
Posty: 390
Od: 25 mar 2016, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: szkodniki malin

Post »

Mszyc nie ma .Są tylko dziury w liściach.
pozdrawiam
raflik1461
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 maja 2016, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Co dolega moim MALINOM JESIENNYM

Post »

Witam,
Mam problem z moimi malinami otóż jakieś 3 tygodnie temu maliny zaczęły żółknąć dziś już cała plantacja jest zżółknięta a nawet niektóre liście zrobiły się białe i zaczęły najzwyczajniej usychać. Co może im dolegać czegoś za dużo lub czegoś brakuje im ? mam nadzieję, że bardziej doświadczeni ode mnie pomogą rozwiązać ten problem Oto jak wyglądają moje maliny na dzień dzisiejszy. Dodam, że robiłem analizę gleby na wiosnę i dałem nawozy zgodnie z zaleceniami.
Obrazek
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co dolega moim MALINOM JESIENNYM

Post »

No będą usychać, bo coś namieszałeś i korzenie nie mogą pobierać żelaza. Prawdopodobnie przenawoziłeś potasem / fosforem, może za baaardzo wysokie pH. Tak czy siak konieczny jest oprysk dolistny chelatem żelaza , bardzo wolno się wchłania, widoczne efekty po dobrych kilku dniach
justyna3c
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 maja 2016, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam,
czy ktoś zna przyczynę żółknięcia liści.. liście żółkną następnie brązowieją i zasychają OD DOŁU ŁODYGI..
Reszta liści jest w dobrej kondycji


Obrazek

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: ŻÓŁKNIĘCIE LIŚCI NA ŁODYDZE NA MALINIE LETNIEJ

Post »

Moim zdaniem to; objawy niedoboru potasu - przemieszcza się on w roślinie z jej starszych części do młodszych (reutylizacja), dlatego najwcześniej objawy niedoboru występują na starszych liściach. U maliny występuje wówczas brunatnienie tkanek między nerwami, przechodzące następnie w nekrozę zaczynającą się od brzegów blaszki liściowej. Może też wystąpić zwijanie się brzegów blaszki liściowej do góry.

Pozdrawiam klakier.
merlys
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 5 cze 2015, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

A ja mam taki problem z malinami, co to może być?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”