Świerk (Picea) - choroby, szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Gillgamesz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 4 kwie 2009, o 12:49

Post »

Witam, mam ten sam problem, z opryskami proponuje zaczekać do czerwca, lipca do czasu wylęgu, teraz opryskać jakimś środkiem by uprzykrzyć bytowanie robalą. Osobiście rozpocząłem mechaniczne usuwanie tych zarodników z białym nalotem, pracochłony i czasochłony proces ale mam nadzieje, że troche pomoże iglaką. Pozdrawiam.

Matko jedyna, znowu Ą??? OM się pisze, robaLOM, iglaKOM!! :twisted: Nalewka
Daine
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 24 cze 2008, o 11:52
Lokalizacja: Łódź

Chorujący świerk

Post »

Tak wyglada mój świerk. W ubiegłym roku końcówki zrobiły się buraczkowo-fioletowe.
Teraz są takie suche końcówki. Wraz z czubkiem.
Czy mogę mu jakoś pomóc???
Z góry dziękuję za podpowiedzi


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
tok76
100p
100p
Posty: 196
Od: 18 paź 2008, o 07:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ŻORY
Kontakt:

Post »

masz chyba ten sam problem co ja.Nie wiem jeszcze co to za choroba,ale mogę Ci poradzić byś poszukała takich małych czarnych robaczków-u mnie właśnie takie są i później będę prosić o pomoc forumowiczów.Robaczki te u mnie występują skupiskowo(gałązka oblepiona) i wysysają sok ze świerku.Gałązki tak jak w Twoim przypadku zamierają...
Pozdrawiam, Gosia
Daine
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 24 cze 2008, o 11:52
Lokalizacja: Łódź

Chorujący świerk

Post »

Gosiu !!!!!

Chyba u mnie to inna przyczyna.
Na moich gałązkach nie ma robali.
W ubiegłym roku nawet czymś opryskiwałam. Nie pamietam już czym.
W każdym razie jak się okazuje mało skuteczne to było.
Pozdrawiam
sterlizja36
500p
500p
Posty: 799
Od: 14 paź 2008, o 18:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Świerk wężowy - czy to choroba ?

Post »

Nie jestem pewna czy mojemu świerkowi coś dolega, czy też on tak ma w naturze.Na głównym pniu obsypują się mu igły.Czy powinnam się tym martwić? Obrazek Obrazek
Pozdrawiam-Ewa.
Ogród Sterlizja36
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Kiedyś muszą. Na starym pędzie nie będzie igieł. Swoją drogą trzeba się temu przyjrzeć z bliska (lupa!) czy nie ma przędziorka. Jakieś takie odbarwione...
sterlizja36
500p
500p
Posty: 799
Od: 14 paź 2008, o 18:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Post »

Dziękuję za odpowiedż,spróbuję go profilaktycznie opryskać czymś przeciw przędziorkom.
Pozdrawiam-Ewa.
Ogród Sterlizja36
Awatar użytkownika
Pauli
200p
200p
Posty: 232
Od: 4 lut 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Uważam, że niestety coś mu dolega. Również mam świerk wężowy i to od jakiś 12 lat i nic takiego u swojego nie zauważyłam. Nawet stare pędy są w bardzo dobrej kondycji. Jeżeli nie zauważysz żadnych "obcych" to podłóż rękę pod gałązkę i lekko nią poruszaj (gałązką) i odczekaj chwilke. Może wtedy coś zauważysz. I nie wahaj się użyć chemii.

Pozdrawiam
FRANPOL
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 maja 2009, o 13:39

Co dolega naszym świerkom?

Post »

Nasze świerki zaatakowała jakaś choroba. Najpierw zaatakowane zostały młode pędy świerku, które zaczęły usychać. Później choroba przeniosła się na następne drzewko. W tej chwili cały czas choroba się rozwija, proszę o pomoc, co zrobić, alby pozbyć się choroby drzewek.

http://img507.imageshack.us/gal.php?g=pict0025r.jpg
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Post »

trochę mi się to kojarzy z zamieraniem wierzchołków pędów , choroba grzybowa

artykuł z gazety.pl :

Zamieranie wierzchołków lub jednorocznych gałązek świerka
Redakcja "Ogrody"
2003-10-14, ostatnia aktualizacja 2003-10-14 16:50
Powoduje grzyb - Nectria cucurbitula i Siroccocus conigenus.


Igły brunatnieją, obumierają i opadają, a wierzchołek pędu zagina się. Zakażenie pędów może następować poprzez rany spowodowane gradobiciem, przez owady lub podczas prowadzenia prac pielęgnacyjnych. Na powierzchni chorych tkanek widoczne są czarne zarodniki, zakażające sąsiednie pędy.

Recepta:

Chore pędy trzeba wycinać, a całe drzewa opryskać jednym z preparatów: Rovral Flo 255 SC (0,2%), Sarfun 500 SC (0,15%), Topsin M 500 SC (0,1%) lub Topsin M 70 WP (0,1%).


obejrzeć przez lupkę czy widać jakieś zarodniki grzybów
FRANPOL
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 maja 2009, o 13:39

Post »

Patrzyłem przez lupę, ale nie było widać czarnych zarodników grzybów. Moją uwagę zwróciła duża liczba małych owadów, brązowych z pancerzykami. Chodziły po wszystkich gałązkach, ale bez lupy ich nie widać.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Post »

popatrz wobec tego na :
Świerkowiec większy lub Miodownica długowłosa
gary
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 maja 2009, o 22:40

Świerki - pomocy

Post »

Witam wsztystkich.
Od zeszłego sezony walczę z bardzo uciążliwą przypadłoścoią moich świerków zarówno nowych (wsadzonych 2 lata temu), jak i trochę starszych wsadzonych ok 5 lat temu. Początkowo pojawiają się jaśniejsze plamy na igłach (niektórzy twierdzą, że przypominato to gąsieniczkę - co widać na zdjęciach). Dotyczy to głównie pędów zewnętrznych. Oto zdjęcia:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Kończy się to zwykle całkowitym zbrązowieniem igieł, ale one nie opdają, tylko zostają na gałęziach. Wygląda to tak:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pryskałem na grzyby (Aliette) i na przędziorki (Talstar) i nie pomaga. Czy ktoś może mi pomóc - bo inaczej boję się, że stracę 30 świerków...
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”