Wiąz (Ulmus) choroby,szkodniki,co mu dolega?

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
tyglys
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 4 cze 2012, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pęcherznica wiązu -jest na to jakiś sposob?

Post »

to Torebnica wiązowa (Tetraneura ulmi), szkodnik z rodziny bawełnicowatych
Koster
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 3 cze 2012, o 18:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pęcherznica wiązu -jest na to jakiś sposob?

Post »

Dzięki za szybką odpowiedź,poczytałam w necie na ten temat i postaram się działać...Zacznę już jesienią. ;:163
Awatar użytkownika
Aancyk
1000p
1000p
Posty: 1155
Od: 20 lis 2010, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: chory wiąz

Post »

Podrzucam temat do góry, bo mam problem z wiązem camberdowni. Kupiony i posadzony został tydzień temu ( w centrum ogrodniczym nie zauważyłam żadnych chorych liści), teraz na kilku z nich zauważyłam zmiany i delikatne więdnięcie niektórych liści. Posadzony jest w słonecznym miejscu (wystawa południowo-zachodnia) więc może to od słońca? Bardzo proszę o diagnozę.

ObrazekObrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
gruuubas
200p
200p
Posty: 227
Od: 21 maja 2010, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Wiąz holenderski Wredei

Post »

Cóż, nie chcę Cię zniechęcać, ale Twój opis najbardziej pasuje właśnie do takiego scenariusza, że zraz z jakichś powodów zamarł, a odbija podkładka. Miałem taki przypadek w zeszłym roku ze szczepionym na pieńku jaworem Brillantissimum. Po posadzeniu rósł bardzo ładnie, wypuszczał nowe liście i przyrosty. Po zimie też ładnie wystartował, ale nagle, w ciągu może 2 tygodni zamarł całkowicie. Z ciekawości przesadziłem nieszczęśnika w mniej eksponowane miejsce aby przed pozbyciem się go sprawdzić na czym był szczepiony - czy to zwykły jawor - i faktycznie podkładka okazała się w dobrym stanie, zaczęła odbijać (jako zwykły jawor rzecz jasna).
gruubas
Awatar użytkownika
gruuubas
200p
200p
Posty: 227
Od: 21 maja 2010, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Wiąz holenderski Wredei

Post »

Witaj, nie chcę się mądrzyć bo nie mam aż takiego doświadczenia aby przesądzać czy spore już drzewko w nieznanym tak na prawdę stanie ma szansę się przyjąć po przesadzeniu. Jak chcesz przesadzać to ja bym już dziś obkopał je po to, by było w stanie zrekompensować sobie utratę części korzeni w możliwie najmniej bolesnych warunkach - czyli pozostając nadal na starym miejscu - i dopiero na jesień, po opadnięciu liści bym wyciągnął taką obkopaną teraz bryłę.

Na zdrowy rozum stan jest kiepski, bo skoro coś tam odbiło po długim czasie, to moim zdaniem korzeń jest również zdemolowany. Raczej nie liczyłbym na to, że ratując ten egzemplarz zyskasz mocny, kilkuletni system korzeniowy, który wystrzeli do góry nadrabiając straty związane z utraceniem z jakichś powodów części naziemnej. To nie było tylko utracenie części naziemnej, bo gdy tak było, to drzewo odbiłoby szybko i bardzo obficie. Obserwuję to często gdy sarny obgryzą takim 2-metrowym drzewkom korę niszcząc pień i koronę. Wkrótce od dołu odbijają młode, mocne pędy z wielkimi liśćmi.

Pytanie co chcesz w takim razie zyskać męcząc się z tym egzemplarzem, bo efektów kilkuletniego wzrostu moim zdaniem nie zachowasz, raczej czeka Cię budowanie rośliny niemal od zera. Czy nie lepiej kupić zdrowy, ładny egzemplarz w szkółce?
gruubas
an_na
50p
50p
Posty: 94
Od: 13 maja 2012, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak walczyć z chorobą wiązu?

Post »

Na moim wiązie górskim" pendula" zwijają się listki w rurkę .Co moze być tego przyczyną? I jak to zwalczyć?
an_na
50p
50p
Posty: 94
Od: 13 maja 2012, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak walczyć z chorobą wiązu?

Post »

Znalazłam już odpowiedż.Chyba to wina mszyc.
http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=111
Awatar użytkownika
Mania
500p
500p
Posty: 770
Od: 18 lut 2008, o 22:35
Lokalizacja: Wlkp.

Re: Wiąz holenderski Wredei

Post »

Mam pytanie - czy to nowe pędy Wredei i np. po jakimś czasie sie wybarwią, czy też z podkładki mi coś wybija (nie zauważylam, aby wiąz miał w ogóle podkładkę, pedy wybijają praktycznie od ziemi).

Obrazek
i 2 tygodnie później
Obrazek
Kin29
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 lip 2013, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiąz górski

Post »

Mam podobny problem. Wiąz holenderski ma narośle - bąble. Znalazłam bardzo dobry artykuł: szkodniki wiązu i ich zwalczanie:
http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=111
U mnie z dużym prawdopodobieństwem są to NAROŚLE BAWEŁNICY WIĄZOWO-GRUSZOWEJ. 8-)
backdraft
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 6 wrz 2007, o 21:13

Post »

Może ktoś pomoże mi co zaatakowało mi ten krzew/drzewko?
Zauważyłem że tak się dzieje już drugi rok.
Psikałem Mospilanem ale chyba to nie mszyca?


Obrazek Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: wiąz żółty

Post »

Te drzewka tak wyglądają posadzone na słonecznych stanowiskach w gliniastej glebie.Wymagają przepuszczalnych.
backdraft
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 6 wrz 2007, o 21:13

Re: wiąz żółty

Post »

No faktycznie, jak sobie przypomnę to ziemia, którą dowoziłem po budowie była lekko tłusta, gliniasta a i roślina rośnie na nasłonecznionym miejscu. Dzięki zatem przynajmniej wiem że to nie szkodnik. Pozostaje przesadzić bo wymiana ziemi pod drzewkiem pewnie się nie sprawdzi, chyba że wybrać z 1m3 ale to mi się nie widzi.
Dzięki.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: wiąz żółty

Post »

Ano przesadzenie jedynie, bo nawet częściowa wymiana ziemi nie na wiele się zda, a to dość dużo niepotrzebnej w sumie roboty.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”