Wszystko na świerkach.

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Wszystko na świerkach.

Post »

Na moich świerkach jest chyba wszystko co być może. I galasy (ananasy i te drugie), i cała masa tarczników, mszyce czarne, zielone i milimetrowe czarne muszki. No koszmar! Wyciąć to i spalić czy może pryskać tylko czym, skoro miesiąc temu podlałam Bi-58 i nic? Jest tego kilkanaście sztuk i chronią podwórko przed ulicznym (nie ma asfaltu,tylko piach,suchy piach, tylko...) kurzem i wścibskim okiem sąsiada z naprzeciwka. Bardzo proszę o pomoc.
Zmartwiona Kasia
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Wg mnie, najlepszym preparatem na to całe towarzystwo, jest Promanal.

Przeczytaj na jego temat tutaj
Co prawda powinno się go stosować gdy roślina jest w okresie spoczynku, ale będzie to "mniejsze zło".
Poza tym wypróbowałam.
Opryskałam Promanalem ostrokrzewy w okresie wegetacji, przeciwko tarcznikom. Rośliny nie ucierpiały, a szkodnika zlikwidowałam. :D
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Post »

Dziękuję bardzo za radę i pozdrawiam serdecznie.
Kasia
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

U mnie jest świerkowiec większy, małe drzewka łatwo opryskać, ale co z dużym :roll: :?: Mam 8 srebrnych świerków w średniej wielkości ogrodzie i gdybym sadząc je prawie 20 lat temu zdawała sprawę jakie z nimi kłopoty będą ( choroby, wyjałowiona gleba pod nimi z masą igieł) posadziłabym najwyżej jeden.Najchętniej wycięłabym je ( przynajmniej kilka), bo mi szkoda 'martwej' przestrzeni pod nimi :? Jeszcze na dodatek sąsiad 'uszczęśliwił' nas żywopłotem ze świerka srebrnego, który wkrótce zabierze światło na tarasie. Sadząc świerki zastanówcie się, te urokliwe srebrne choineczki szybko zamienią się w 'potwory' :evil: Ja ich nienawidzę!
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21682
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

selli7 pisze:te urokliwe srebrne choineczki szybko zamienią się w 'potwory' :evil: Ja ich nienawidzę!
Nie dręcz się tylko je zetnij na dość "przystępnym" poziomie po 2 kolejnych latach przytnij znowu.
Potem,po cięciu, górne gałęzie wybiegną mocno do góry,prawie w pionie więc i one będą musiały być przycinane.
Ale to już bajka. :)
Cięliśmy tak 47 letnie świerki chyba pospolite ale nie jestem pewna,jeden ma gałęzie pokroju "płaczącego"
W pierwszym podejściu ścięliśmy ok. 1,5-2 m a w następnym ok.3 m lub więcej.
Cięliśmy tuż nad gałęziami bocznymi by kikut pnia zbyt mocno nie sterczał w górę.
Średnica pnia to było ok.30-40 cm.
Dość długo był wyciek żywicy do dziś chyba widać jej zaschnięte "sopliska ".
Przycięty pień jest teraz miejscem postoju kosów,które chyba się zadomowiły już w moim ogródku.
Tak więc,skoro nie możesz patrzeć na te świerki przytnij je,są zapewne dużo niższe niż moje były,bo są młodsze więc pewnie łatwiej zniosą tę drastyczną decyzję :)
Ja będąc na Twoim miejscu i ciepiąc na brak ziemi pod uprawy innych roślin wycięłabym również od dołu kilka poziomów gałęzi,by mieć miejsce na rośliny cieniolubne.
Pod moimi świerkami rośnie klon palmowy,brunera,miodunki,ciemierniki,kopytnik,liliowiec ,rodgersja,i jeszcze ,jeszcze jeszcze...
Tak więc życzę odwagi.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Krysiu piszesz, że pod świerkami sadzisz rośliny, a co z pazernością korzeni świerkowych?
Przymierzam się także do podcinania dolnych gałęzi, ale widzę, że pod świerkami nawet trawa marniutka, a byłby ładny cień dla host. :(
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21682
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Tam gdzie sadziłam rośliny po prostu usuwałam nadmiar korzeni świerkowych,wycinałam szpadlem,
ale nie przekopywałam całej wygospodarowanej powierzchni,nie.
Ziemię pod nasadzenia uzupełniałam nową ziemią,lepszą :D
W pierwszym roku sadzonki były o ile pamiętam niezbyt imponujące ale dziś są to już ładne kępki.
Radzą sobie doskonale.
Trzeba tylko regularnie podlewać,tak to jest konieczność.
:D

Trawa nie rośnie pod świerkami ... nieuprawiana tam ziemia to prawie klepisko ,
lepiej więc zagospodarować je roślinami. :D

Znalazłam kawałek fotki :D

Obrazek
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Dzięki Krysiu. :D :D :D
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Dzięki KaRo :), dobrze poczytać o czyichś doświadczeniach. Pod tymi w cieniu mam barwinek, hosty i marzankę, ale gorzej jest tam gdzie słonecznie od południa.Posadziłam tam płożące jałowce, nawet rosną, ale cały czas są zasypywane suchymi igłami :evil: Pod jednym jest kora, a pod dwoma podagrycznik , temu wszędzie dobrze :?
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”